TEHNOLOGIJA u današnje vrijeme napreduje vrtoglavom brzinom, gotovo istom kojom djeca prerastaju svoje cipele. Život u modernom svijetu može natjerati mnoge mame i tate u potragu za dobrim staromodnim savjetom. Ali postoje i odlične vijesti - kada je u pitanju odgoj djece, iako se puno stvari mijenja, neke bitne ostaju iste i postaju još čvršće i uvjerljivije.
Prema psihologu Laurenceu Steinbergu, najnoviji gadgeti ili najnoviji trendovi ne utječu na temeljne prakse odgoja djece. U svojoj knjizi 10 ključnih principa dobrog roditeljstva Steinberg nudi opcije koje su primjenjive na djecu svake dobi.
"Jedna od poanti knjige je da se ne moramo voditi trendovima ni najnovijim roditeljskim savjetima, nego da se baziramo na ono što nam je znanost rekla o učinkovitim načinima odgoja djece", kaže Steinberg, ugledni profesor psihologije na Sveučilište Temple i stručnjak za razvoj adolescenata.
Ukratko, kaže Steinberg, sve se svodi na to da svom djetetu pružite puno ljubavi, pažnje i poštovanja. Evo nekih Steinbergovih isprobanih savjeta.
Važno je ono što radite
Budite sigurni da je okruženje koje pružate svom djetetu jednako važno za njegov uspjeh kao i nasljeđe.
"Nema važnijeg utjecaja na razvoj vašeg djeteta od vašeg, uključujući i djetetove gene. Važno je ono što radite. Recite si to svaki dan", navodi Steinberg. Pružite dobar primjer i ne podcjenjujte svoju moć utjecaja na izbore svog djeteta. Kad napravite pogreške - a hoćete - priznajte ih i krenite dalje.
Nemoguće je pružiti djeci previše ljubavi
Znanstveno je nemoguće razmaziti dijete ljubavlju, stoga prihvatite svoje dijete, obasipajte ga zagrljajima i pohvalama.
"Djeca trebaju puno fizičke ljubavi svojih roditelja; ne samo dok su dojenčad već tijekom djetinjstva i adolescencije", piše Steinberg. Razvijaju snažan osjećaj sebe iz sigurnosti osjećaja da su istinski voljena, kaže on, i to se ne može ničim zamijeniti.
Budite uključeni u život svog djeteta
Vrijeme provedeno sa svojim djetetom nikada nije izgubljeno i nije važno što radite zajedno, već kako to radite. Prema Steinbergu, kvalitetno vrijeme definirano je stanjem uma, a ne nizom aktivnosti. Ne propustite priliku da se uključite u interese i učenje svog djeteta.
"Najjači i najdosljedniji prediktor mentalnog zdravlja, prilagodbe, sreće i dobrobiti djece je razina uključenosti njihovih roditelja u njihov život", piše Steinberg.
Prilagodite svoje roditeljstvo svom djetetu
Iako su dobre roditeljske prakse univerzalne, moraju se prilagođavati kako bi odgovarale individualnim karakteristikama svakog djeteta u obitelji, ali i promjenama kod svakog djeteta tijekom vremena. Obavezno naučite o svakoj fazi razvoja prije nego što je vaše dijete dosegne. I kako raste, stvarajte situacije koje iskorištavaju njegove urođene snage i prednosti i izbjegavajte one koje naglašavaju njegove slabosti.
Uspostavite pravila i granice
Kvalitetno postavljena struktura postiže to da se djeca osjećaju sigurno. S vremenom granice pomažu vašem djetetu da razvije sposobnost upravljanja vlastitim ponašanjem. Kada postavljate ograničenja, budite čvrsti, ali pravedni. Objasnite da pravila postoje s razlogom. Ako su vaše smjernice utemeljene na logičnim razlozima koje dijete razumije, veća je vjerojatnost da će surađivati.
Pomozite u njegovanju djetetove neovisnosti
Prema Steinbergu, djeci je potrebna mješavina slobode i ograničenja. Birajte svoje bitke i unaprijed odobrite izbore svog djeteta. Pomozite mu da razmisli o teškim odlukama, hvaleći dobre izbore i povremeno mu dopuštajući da uči iz loših. Iznad svega, dajte svom djetetu prostora za rast.
Budite dosljedni
Najlakši način da pomognete djetetu da se nauči prikladno ponašati jest da dobro ponašanje postane navika o kojoj ne treba ni razmišljati. Postavite rutine i identificirajte sve ono o čemu se ne može pregovarati.
"Ako se vaša pravila nepredvidljivo mijenjaju iz dana u dan ili ako ih provodite samo povremeno, loše ponašanje vašeg djeteta vaša je krivnja, a ne njegova", piše Steinberg. Međutim, biti dosljedan ne znači biti krut. "Razlika je u tome što je dosljedna disciplina prilagođena situaciji, dok je stroga disciplina ista bez obzira na okolnosti", kaže Steinberg.
Izbjegavajte oštru disciplinu
Nikada nemojte koristiti fizičko kažnjavanje ili verbalno zlostavljanje. Nemojte disciplinirati dijete dok ste ljuti. Pravi način discipline treba uključivati pet elemenata, kaže Steinberg, obično sljedećim redoslijedom: identificiranje postupka koji je bio pogrešan, opisivanje učinka tog postupka, predlaganje alternative nepoželjnom ponašanju, jasno navođenje kazne i davanje djetetu do znanja da sljedeći put očekujete bolje.
Objasnite svoja pravila i odluke
Budite jasni oko onoga što želite od svog djeteta i postavite letvicu visoko. "Dobri roditelji imaju očekivanja od svog djeteta", piše Steinberg. Koristite razumna, logična i dosljedna objašnjenja u skladu s onim što vaše dijete može razumjeti, a zatim ga saslušajte. Slušanje stajališta vašeg djeteta pomaže njegovom osjećaju da je dio procesa donošenja odluka.
Ponašajte se prema svom djetetu s poštovanjem
Važno je da svom djetetu pružite ljubaznost koju biste pružili bilo kome drugome. "Kad istraživači traže od djece i adolescenata da navedu stvari koje bi željeli da su drugačije u njihovom obiteljskom životu, jedna od glavnih stvari na popisu je gotovo uvijek to da žele da njihovi roditelji provode više vremena samo razgovarajući s njima", piše Steinberg.
Zato obratite pažnju, pitajte svoje dijete što misli i osjeća koristeći više od jedne riječi i nemojte ga prekidati. Jednog dana će se ponašati prema drugima onako kako se vi ponašate prema njemu.