RAZVOD je uvijek težak, kad god se dogodi, za čitavu obitelj. Ali kad dijete vidi da se njegovi roditelji rastaju, to je vjerojatno jedna od najvećih trauma koje će doživjeti. Mladi umovi tek uče o ljubavi, emocijama i privrženosti i teško se nose s konceptom odvajanja.
Iznenadni nedostatak kontakta i komunikacije među roditeljima, osjećanje jaza koji vlada među roditeljima i bol samohranog roditelja, samo su neki od aspekata razvoda kroz koje prilazi dijete. A upravo se o tim stvarima ne govori često niti se o njima vodi računa.
Stručnjaci kažu da djeca počinju doživljavati emocije nakon treće godine. Dijete tada razvija bolje kognitivne sposobnosti, a ako je u toj dobi izloženo raspravama, svađama i/ili verbalnom i fizičkom zlostavljanju, to će na njega ostaviti dubok trag.
Razvodi se nikad ne planiraju, već do njih dolazi zbog neskladnih odnosa. Do razvoda dolazi kada par nema drugu opciju nego razići se.
Psiholozi kažu da potencijal emocionalne traume uzrokovane razvodom utječe na djecu svih dobi, ali najviše na onu u dobi između tri i 15 godina.
"Kada dijete prođe kroz pubertet, postoji više mogućnosti za prihvaćanje i razumijevanje razvoda", kaže dječji psiholog dr. Scott Carroll.
Mnogi stariji vjeruju da se malo dijete neće ničega sjećati, ali to je pogrešna pretpostavka. Dijete u dobi od tri do pet godina može imati puno pitanja u svojoj glavi. Zanimat će ga zašto je jedan roditelj otišao, je li to zbog njega, vole li ga otac ili majka. Pitanja koja djeca postavljaju sama sebi ostaju dugo urezana u um.
Od šeste do 12. godine djeca počinju postavljati pitanja i znatiželjna su. Djeca u ovoj dobi često postaju dio svađa među roditeljima.
Djeci u pubertetu iznimno je teško uravnotežiti svoje raspoloženje. Dijete je tada osjetljivo na sve, a svađe među roditeljima ili čak razvod mogu dovesti do depresije.
Savjet psihologa je ako se razvod mora dogoditi, da se pobrinite da što manje utječe na vaše dijete. Objasnite mu zašto je taj korak nužan. Ako je potrebno, konzultirajte stručnjake za pomoć.