ČESTO možemo čuti da jezik otkriva potencijalna zdravstvena stanja od kojih neka mogu biti opasna pa ih je potrebno prepoznati na vrijeme. Jedna od promjena koje se često javljaju jest i takozvani geografski jezik, a točan uzrok još uvijek nije poznat. Najčešće se javlja kod djece do četvrte godine, a dvostruko češće javlja se kod djevojčica nego kod dječaka. No, kako prepoznati geografski jezik i što on uopće označava?
Geografski jezik je upalno, ali bezopasno stanje koje zahvaća površinu jezika. Kako donosi Klinika Mayo, jezik je obično prekriven sitnim, ružičasto-bijelim izbočinama (papilama), koje izgledaju kao izbočine. Kod djece s geografskim jezikom mrljama na površini jezika nedostaju papile te se pojavljuju glatki, crveni otoci, često s blago uzdignutim rubovima. Izgledom podsjeća na geografsku kartu, odakle i dolazi ovaj naziv.
Djeca u većini slučajeva nemaju nikakve simptome, iako se ponekad mogu žaliti na pojačanu osjetljivost prilikom konzumiranja vruće, kisele ili začinjene hrane. Isto tako, kod nekih se mališana znaju pojaviti rane u ustima, bolovi u grlu te loš zadah.
S obzirom na to da geografski jezik kod djece ne izgleda nimalo lijepo, često se roditelji zabrinu da je riječ o simptomu koji ukazuje na neku ozbiljniju bolest. Međutim, to nije točno jer je geografski jezik potpuno bezopasno stanje koje samo prolazi nakon određenog vremena, bez potrebne terapije.