ULAZAK u svijet majčinstva u 50-im godinama mogao bi postati norma u sljedećem desetljeću, kažu znanstvenici koji su uspješno preokrenuli proces starenja ljudskih jajnih stanica u laboratoriju. U ovom značajnom otkriću izraelski istraživači su postigli da jajašca 40-godišnjih žena budu nalik jajašcima žena u 20-im godinama života.
Jajne stanice se s vremenom mijenjaju i gube na kvaliteti, što otežava njihovu oplodnju kod starijih žena.
Dok prosječna žena u ranim 20-ima 80 posto šanse da zatrudni prirodnim putem u roku od godinu dana, taj se broj prepolovi do 40. godine. No znanstvenici s Hebrejskog sveučilišta u Jeruzalemu pokazali su da bi se taj proces mogao preokrenuti antivirusnim lijekom koji se koristi za liječenje HIV pacijenata.
Još uvijek postoje pitanja o tome može li proces povećati stopu plodnosti. Tim sada planira svoje otkriće testirati na životinjama, a potom i na ljudima. Također se nadaju da bi liječenje moglo smanjiti rizik od pobačaja i urođenih mana fetusa, koji su češći u slučaju starijih trudnica.
"Ovo bi moglo pomoći ženama u dobi između 40 i 50 godina. Nakon toga dolazimo do menopauze", objasnili su znanstvenici. Studija je objavljena u časopisu Aging Cell.