Screenshoot: Youtube
JEDNA od većih noćnih mora žena pred porod, koje još nikada nisu iskusile trudove, je bojazan da će roditi kod kuće, jer neće znati prepoznati trudove. Doduše, neke žene doista rode uz tek nekoliko trudova, a sve ostale – a vjerujte, u debeloj su većini, rode nakon sati i sati trudova, i sve one kažu – nema šanse da ih ne prepoznate.
Naravno, ako uzmemo u obzir da je svaka žena različita, da je svaki porod različit, drugačiji je i prag boli kod svake žene, tako da baš nije realno reći da su trudovi također svima jednaki, jer često niti ne počnu na istom mjestu – pa nas je zanimalo kako oni prosječno ustvari izgledaju. I nismo morali dugo tražiti odgovor, jer smo pronašli kratki video koji će, vjerujemo, biti posebno zanimljiv vama koje tek čekate da ih prvi put iskusite.
Kada krenu pravi, ili lažni trudovi (laički tako nazivaju trudove koji su jednako intenzivni kao i pravi, ali nisu još u pravilnim razmacima), žene taj osjećaj najčešće opisuju kao menstrualnu bol, grčeve koji su u prosjeku barem dvostruko bolniji i postaju sve jači i žešći.
Bol počinju pratiti i grčevi u donjem dijelu maternice – što je zapravo tipična kontrakcija, stiskanje i otpuštanje maternice, koja se na taj način priprema za porod, odnosno, koja u međuvremenu kontrahira i tako bebu namješta u najbolji položaj.
Beba se zato isto počinje „uznemirivati“ pa netko osjeća bolove u cijelom trbuhu, a ne samo u donjem dijelu.
Veliki broj žena već u početku počinje osjećati i bol kao kada vas muče vjetrovi, i to jaki vjetrovi koji ne nalaze put van.
Zapravo, kada krene pravi porod, bol se seli iz prednjeg u stražnji dio – na područje donjeg dijela leđa, jer bebina glavica tada već jako stišće živce u svojoj pripremi za izlazak.
>>>VIDEO Došla je, legla i rodila - tako jednostavno<<<
I tada počinju još intenzivniji bolovi, koji su sada već u pravom ritmu i razmak između njih postaje sve kraći, a sam grč sve duži. Taj period odbrojavanja i praćenja trudova može u početku biti relativno spor, primjerice da čitav sat imate trudove na svakih 11 minuta, pa još dva sata da su na nekih 9 minuta, a onda se mogu, ali i ne moraju, „ubrzati“.
No, sjetite se – nisu sve žene iste, i neke sve ove faze prolaze s jedva primjetljivim bolovima, ali kada dođe vrijeme za prave – to ne moežete ne znati, jer boli neviđeno, i sve je jače. Do zadnjih trudova koji će vas kidati, ma koliko god visok prag boli imale.
>>>Moj porod na Sv. Duhu 2013 vs 2016<<<
Ali, neka vas i dalje ne hvata panika da ćete kao prvorotkinja zakasniti u rodilište ne znajući da imate trudove – to se zaista jako rijetko događa.