Neuroznanstvenica ne koristi 5 fraza jer želi odgojiti emocionalno inteligentnu djecu

Foto: Pexels

OSIM što je neuroznanstvenica, dr. Caroline Leaf je i mama te autorica knjige How to Help Your Child Clean Up Their Mental Mess. Otkrila je da način na koji reagiramo na osjećaje naše djece ima veliki utjecaj na to kako ona obrađuju i razumiju život. Ona želi odgojiti pametnu i emocionalno inteligentnu djecu te vježba podržavajuću komunikaciju. Iz toga proizlazi da pet fraza nikad ne koristi u razgovoru sa svojom djecom.

"Ponašaš se jako loše."

Dr. Leaf kaže da kada dijete izgubi osjećaj sebe, to može rezultirati emocijama bijesa, tjeskobe, samosažaljenja ili beznađa. Ali to ne znači da su djeca loša, zločesta ili teška, već da prolaze kroz krizu identiteta. 

"Ako se ne kontrolira, kriza identiteta može stvoriti osjećaj srama koji se lako može uvući u sve aspekte djetetova života, potencijalno dovodeći do problema s mentalnim zdravljem", pojasnila je za CNBC te dodala da će umjesto te fraze reći: "Vidim da si frustriran/a i radiš stvari koje inače ne radiš. Mogu li ti pomoći?"

"Pretjeruješ!"

Čak i ako se ne slažete s onim što vaše dijete govori, ne odbacujte njegove osjećaje. Umjesto da djetetu kažete da pretjeruje, dr. Leaf savjetuje da upotrijebite frazu: "Potreban mi je trenutak da promislim. Napravimo kratku pauzu."

"Preboljet ćeš to."


Kada djetetu kažete da će nešto preboljeti, poništavate njegovo iskustvo i možete ga natjerati da se osjeća loše zbog normalnih ljudskih emocija. Umjesto toga, recite djetetu: "Razumijem te. Zvuči teško. Kako ti mogu pomoći?"

"Prestani plakati!"

Plakanje je neurobiološki mehanizam koji nam pomaže nositi se s energijom koja se nakuplja u umu, mozgu i tijelu. To je nevjerojatno važan alat za sprječavanje potiskivanja emocija i pomaže nam u održavanju mentalne dobrobiti. Zato ne branite djetetu plač, već mu ponudite zagrljaj i utjehu.

"Zato što sam ja tako rekla."

Kad postavite granice, djetetu objasnite zašto su one tu. Ako odbijete ponuditi objašnjenje, to sprječava djetetovu prirodnu znatiželju i sposobnost rasuđivanja te ga ostavlja zbunjenim. Umjesto običnog zato, recite djetetu da ne želite da se penje na drvo jer bi moglo pasti i ozlijediti se.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.