GOTOVO svako dijete prolazi kroz fazu u kojoj ima povremene tantrume, odnosno izljeve bijesa. I dok većina djece ipak preraste ove uobičajene promjene tijekom odrastanja, ima i onih kod kojih kontroliranje bijesa ne prolazi tako lako. Zapravo, često ukazuje na neke ozbiljnije emocionalne probleme koje je potrebno liječiti. No kako ih prepoznati? Psiholozi objašnjavaju da postoji nekoliko znakova koji jasno ukazuju na to da dijete ima određene probleme s kontroliranjem bijesa koji nisu prolazni.
Kao jedan od najvažnijih znakova psiholozi ističu trajanje tantruma, odnosno izljeva bijesa dulje nego što je to očekivano za djetetovu dob. Kako donosi portal Family Resources, normalno je da djeca imaju izljeve bijesa dok su mala, ali oni obično prestanu oko šeste godine.
Do tada je većina djece sposobna razumjeti svoje emocije ili ih barem mnogo bolje kontrolirati. Isto tako, izljevi bijesa često su posljedica umora ili pokušaja traženja pažnje. Ako dijete nastavi s izljevima bijesa kako odrasta, možda ima probleme s ljutnjom koje je potrebno liječiti jer mogu ukazivati na neke druge, ozbiljnije probleme, kažu psiholozi.
Osim toga, znak koji otkriva da dijete ima problema s kontroliranjem bijesa jest pokazivanje velike frustracije svaki put kada ne može ili ne zna riješiti postojeći problem. Naime, svatko je povremeno frustriran ako ne može riješiti neki zadatak ili izgubi u društvenoj igri, ali ako je djetetova reakcija pretjerana, možda postoji problem. Ne samo da su ispadi bijesa temeljeni na frustraciji potencijalno opasni, također mogu odvratiti dijete od toga da nauči kako je ponekad sasvim u redu pokušati pa izgubiti.
Osim ova dva najčešća problema, kod djeteta koje ne može kontrolirati svoje izljeve bijesa također se javljaju sljedeći problemi:
- uvijek krivi druge za svoje pogreške
- sklono je agresivnom ponašanju
- njegovi prijatelji ga izbjegavaju ili sve češće isključuju iz društva
- sklono je svađama s roditeljima, a često koristi i uvredljive riječi
- treba mu mnogo vremena da se smiri nakon određene uznemiravajuće situacije.
Psiholozi upozoravaju da bi roditelji, u slučaju da primijete da se kod djeteta često javljaju spomenuti problemi, trebali na vrijeme reagirati i posjetiti liječnika i/ili psihologa kako bi odredili o čemu se zapravo radi.