Dobre roditeljske navike i vještine ključne su za izgradnju snažnog odnosa s djecom i pružanje pozitivnog primjera. Psihologinja, mama i edukatorica za odgoj, Jaimie Bloch, podijelila je u svojoj nedavnoj Instagram-objavi tri jednostavne, ali važne vještine koje mogu pomoći roditeljima da budu svjesniji, smireniji i povezaniji sa svojom djecom. Evo što savjetuje roditeljima.
1. Oslobodite se težnje za savršenstvom
Ne postoji savršen roditelj. Svi griješimo i to je u redu. Važno je dopustiti si pogreške i priliku da ih ispravimo, tvrdi Bloch. Život je proces učenja i kontinuirano putovanje na kojem smo svi zajedno.
"Ako izgubite strpljenje i povisite glas, mogli biste se osjećati krivima jer ste si obećali da nećete vikati. Umjesto da se kažnjavate, odvojite trenutak za razmišljanje i analiziranje što se moglo napraviti drugačije. Kasnije tog dana razgovarajte s djetetom i recite: 'Mama/tata je pogriješio/la kad je vikao/la. Trebao/la sam ostati smiren/a. Žao mi je zbog toga. Sljedeći put ću se potruditi da to riješimo na bolji način. Možemo li zajedno raditi na rješenju ovog problema?'", savjetuje psihologinja.
2. Usredotočite se na popravljanje odnosa
Nije bitno koliko pogrešaka napravimo u roditeljstvu, već kako ih ispravljamo.
"Preuzmite odgovornost za svoje pogreške i priznajte utjecaj koji su vaše radnje mogle imati na djecu. Time jačate svoj odnos i dajete primjer važnih vještina. Ako kažete nešto grubo djetetu tijekom svađe, nemojte se pretvarati da se ništa nije dogodilo. Priđite djetetu kad se oboje smirite i ispričajte se", kaže Bloch.
3. Naučite kako se nositi sa svojim okidačima
Svi imamo trenutke kada nas situacije preplave emocijama. Djeca ne mogu naučiti regulirati svoje emocije, ako im mi sami to ne pokažemo.
"Ako vaše dijete ima ispad bijesa u trgovini, a vi osjetite kako frustracija raste, duboko udahnite. Umjesto da odmah reagirate ljutnjom ili povlačenjem, zastanite na trenutak i duboko udahnite. Ponekad sami sebi stvaramo veliki pritisak da budemo savršeni roditelji. Međutim, taj pritisak može narušiti našu sposobnost da se nosimo s izazovima, ispravimo pogreške i razvijemo bliske odnose s našom djecom", zaključuje Bloch.