RODITELJSTVO ne dolazi s uputama i zato je većini jako teško kada se prvi put nađu u ulozi mame i tate. Njihovi glavni izvori savjeta uglavnom su obitelj, prijatelji ili internet, koji možda i nemaju najpouzdanije i najnovije informacije o djetetovom zdravlju.
Kad roditelji dođu u ordinaciju pedijatra, često su previše pod stresom ili im je jednostavno neugodno postavljati pitanja. Liječnici su sjajni u tome da vam kažu što da radite, ali čak i oni ponekad oklijevaju biti potpuno iskreni s roditeljima o tome što ne trebaju činiti. Od pretraživanja simptoma i traženja dijagnoze na internetu pa sve do zahtijevanja antibiotika, pedijatar Bill Bush za portal je Parents otkrio stvari za koje bi svaki liječnik želio da ih roditelji prestanu raditi.
Traženje dijagnoze na internetu
Kad ste izbezumljeni zbog simptoma svog djeteta, obično se prvo dogodi da simptome pretražujete na internetskim stranicama. I dok neke od njih zaista mogu imati korisne informacije, još uvijek je nemoguće točno dijagnosticirati postojeću bolest putem interneta. Umjesto toga, pedijatar savjetuje da sve svoje brige objasnite liječniku.
"Od roditelja sam čak znao dobivati adrese internetskih stranica jer su bili uvjereni da upravo njihovo dijete ima tu i tu bolest, a dijagnozu su, naravno, pronašli na internetu. Svi roditelji moraju znati da se dijagnoza djetetovog stanja temelji na našoj medicinskoj procjeni i to je jedina točna dijagnoza'', objašnjava Bush.
Odlazak na hitnu za svaku sitnicu
Roditelji nerijetko, pogotovo ako je u pitanju njihovo prvo dijete, počnu nepotrebno paničariti i preburno reagiraju kada se pojavi neki simptom. Ako je to usred noći ili vikendom, nisu im strani posjeti hitnoj, a to je jedna od stvari za koje Bush tvrdi da u većini slučajeva nisu potrebne.
"Osim u ekstremno hitnim slučajevima, telefonski poziv liječničkoj ordinaciji daje vremena djetetu da se njegovi simptomi smire, a obitelji da napravi procjenu, a nama da utvrdimo postoji li alternativno mjesto na koje vas možemo poslati. Hitna ili ordinacija pedijatra sljedeći dan mnogo su bolja opcija, ali odlaziti na hitnu odmah čim dođe do nekog simptoma koji nije životno ugrožavajući nema nikakvog smisla'', objašnjava.
Zahtijevanje antibiotika pod svaku cijenu
Razumljivo je da roditelj želi da njegovom djetetu što prije bude bolje, ali antibiotik nije odgovor na sve. Bakterijske infekcije mogu se dobro liječiti antibiotikom, ali viroze, prehlade i kašalj ne spadaju u to, objašnjava pedijatar.
Izbjegavanje cijepljenja
Cijepljenje je osjetljiva tema jer danas sve više roditelja odlučuje ne cijepiti djecu, ali pedijatri smatraju da je vrlo riskantno pustiti djecu da nezaštićena budu u kolektivu ili društvu druge djece, kao i odraslih. Čak i kad roditelji pristanu na cijepljenje, zabrinuti su zašto se djetetu odjednom daje toliko cjepiva, objašnjava pedijatar.
''Za to uistinu nema nikakve potrebe jer je svaki koktel cjepiva pomno složen kako se ne bi opteretio dječji imunološki sustav, a svako odgađanje ili preskakanje cjepiva, pogotovo u ranoj dobi, izlaže dijete velikom riziku'', upozorava Bush.
Okrivljavanje boravka vani za djetetovu prehladu
Boravak na svježem zraku neće učiniti dijete bolesnim, baš naprotiv. Ono što hoće jesu razne bakterije koje dijete pokupi ručicama, a koje završe u očima, nosu ili ustima, objašnjava pedijatar. Upravo zato zimi i ima više bolesti, zbog izbjegavanja izlaska s djetetom na svježi zrak.
Dozvoljavanje previše vremena pred ekranom
Nažalost, ekrani su u današnje vrijeme postali naša, ali i dječja svakodnevica. No pedijatar upozorava kako su mališanima ipak najvažniji interakcija licem u lice te boravak na otvorenom, dok bi se vrijeme pred ekranima trebalo svesti na minimum, pogotovo kod male djece.