MNOGI misle da trudnoća počinje u trenutku začeća, no za medicinske svrhe i izračunavanje termina porođaja, prvi tjedan trudnoće zapravo počinje prvog dana zadnje menstruacije. To znači da tehnički u prvom tjednu trudnoće zapravo još niste trudni.
Drugi tjedan trudnoće može biti i dalje pomalo neodređen jer se ovulacija, a time i potencijalna oplodnja, obično događa oko dva tjedna nakon prvog dana posljednjeg menstrualnog ciklusa. Evo nekoliko ključnih točaka koje treba znati o ovom razdoblju.
Što se događa unutar tijela?
U ovom tjednu jajna stanica je spremna za oplodnju. Jajnici oslobađaju zrelu jajnu stanicu u procesu koji se naziva ovulacija. Jajna stanica putuje kroz jajovod, gdje može doći do oplodnje spermijem. Ako se oplodnja dogodi, stvorena je zigota - prva stanica novog života. Zigota započinje svoj put prema maternici, dijeleći se na svom putu. Nakon nekoliko dana postaje blastocista, kuglasta skupina stanica koja će se eventualno razviti u embrij.
Simptomi u drugom tjednu trudnoće
U ovoj ranoj fazi trudnoće većina žena neće osjetiti dramatične simptome. Ipak, mogu se javiti određene promjene.
Promjene u tijelu: Moguće su blage promjene u grudima, ali one su obično vrlo suptilne. Također, neke žene mogu primijetiti lagano krvarenje ili "krvarenje implantacije" kad se blastocista počinje usađivati u stijenku maternice. Ovo krvarenje može biti lakše i kraće od uobičajene menstruacije.
Promjene raspoloženja: Hormonalne promjene mogu uzrokovati oscilacije u raspoloženju.
Povišena bazalna tjelesna temperatura: Ako žena prati svoju bazalnu tjelesnu temperaturu, može primijetiti da ostaje povišena tijekom drugog tjedna trudnoće.
Većina žena neće biti svjesna trudnoće sve do propuštene menstruacije, koja se obično događa oko četiri tjedna od početka posljednjeg menstrualnog ciklusa.
Što možete učiniti u ovom tjednu?
Ako planirate trudnoću, sada je dobro vrijeme da počnete s uzimanjem dodataka folne kiseline, ako to već niste učinili. Također je važno održavati zdravu prehranu i stil života.