ODGOJ djece prekrasan je i kompliciran zadatak. Cilj svakog roditelja je odgajati svoju djecu s ljubavlju i naklonošću te uspostaviti odgovarajuće granice kako bi djeca pravilno rasla i sazrijevala te bila sposobna funkcionirati u društvu. Zato je važno usvojiti tehnike za postavljanje granica bez kažnjavanja djece.
Što se smatra postavljanjem granica za djecu?
Kako djeca rastu, moraju usvojiti pravila i navike koje se odnose na svakodnevni život i njihov odnos s drugima. Život odraslih i profesionalni život odvijaju se prema određenim pravilima i kodeksima. Djeca to moraju naučiti kad počnu sazrijevati.
Stoga je važno odgajati djecu s puno ljubavi, ali edukacija djece uz postavljanje razumnih granica znači i pokazati im granice. Ograničenja dopuštaju djeci da budu slobodna, a ujedno i da uče o svojim obvezama. Tako uče o međusobnom poštovanju i što je ispravno ili dopušteno, a što nije.
Zašto nije dobro kažnjavati dijete kako bi se postavile granice?
Postavljanje granica djeci temeljna je strategija njihovog obrazovanja, a potrebno je naglasiti da kažnjavanje uopće nije dobra opcija. Uskraćivanje ili zabrana kako bi dijete promijenilo stav ili ponašanje neće pridonijeti postizanju cilja.
Kad su kažnjena, djeca doživljavaju bijes i frustraciju. Međutim, rijetko će zaista razmišljati o razlogu kazne. Stoga je, iako je komplicirano, potrebno djeci dati motive i razloge za postavljanje granica. Također, važno je objasniti odnos između ograničenja i potrebe za promjenom određenog ponašanja. Osim toga, trebali bismo pribjeći posljedicama poput oduzimanja ili smanjenja privilegija. Čak je dobro povremeno motivirati i nagraditi djecu kad poslušaju ili se dobro ponašaju.
Strategija alternative
Korisna strategija za postavljanje ograničenja djeci je pružiti im alternativu ponašanju ili radnji koju želimo promijeniti. Tako neće osjećati da rade nešto pogrešno, već da to mogu učiniti drugačije.
Na primjer, bolje je predložiti alternative, poput igranja vlastitim igračkama, a ne kuhinjskim priborom. Ili im ponudite da prvo pospremite odjeću i igračke, a zatim izađu igrati se u park i objasnite im da tako neće morati prekidati zabavu s prijateljima kako bi se vratili kući pospremiti igračke.
Ponudite više dijaloga i objašnjenja
Kako bi se postavile granice bez kažnjavanja, neophodan je dijalog s djecom. Dakle, s obzirom na dob djece, treba objasniti granice i navesti zašto su postavljene. Na taj će način mališani shvatiti granicu i prihvatiti je na pozitivniji način.
Tablica crvenih i zelenih boja za postavljanje granica bez kažnjavanja djece
Druga korisna strategija je izrada karte u kojoj su predstavljeni dani u tjednu. Svaku večer, prije odlaska u krevet, dan je obojen zelenom bojom ako se dijete dobro ponašalo, a crvenom ako se dijete nije baš lijepo ponašalo.
Pozitivno kod primjene ove strategije je to što pomaže i uči djecu postavljanju ciljeva. Dakle, na kraju tjedna, ako ima više zelenih nego crvenih dana, djeca će osjetiti da su postigla svoje ciljeve i stoga će zasigurno osjetiti potrebu slaviti svoja postignuća.