Preuranjeni pubertet… Što je normalno?

Foto: 123rf
 
PUBERTET se javlja između 8 i 13 godine kod djevojčica i između 9 i 14 godine kod dječaka. Djevojčice koje pokazuju znakove puberteta prije 8 godine i dječaci prije 9 godine su u preuranjenom pubertetu. Postoje dvije vrste preuranjenog puberteta, središnji i periferni. Izgleda kao običan pubertet ali nastupa puno ranije. Gdje glavnu ulogu ima hipofiza, zadužena za proizvodnju hormona. Ti hormoni utječu na razvoj testisa ili jajnika, testosterona ili estrogena. Odnosno hormon koji uzrokuje promjene u pubertetu, pojavu stidnih dlačica i razvoj dojki kod djevojčica. Razvoj dojki prije vremena ne mora nužno značiti pubertet, pretežno ne zahtjeva liječenje ali trebate se obratiti liječniku.
 
Rast stidnih dlačica također ne mora biti znak puberteta. Rast dlačica može uzrokovati nepravilan rad nadbubrežne žlijezde, što dovodi do ranijeg otpuštanja hormona iako dijete nije ušlo u pubertet. Također se trebate posavjetovati s liječnikom jer to može biti znak prevelike razine proizvodnje hormona.
 
Čak u posljednja tri desetljeća, djeca (naročito djevojke) sazrijevaju sve ranije i ranije (preuranjeni pubertet je 10 puta češći u djevojčica nego kod dječaka).
U 19. stoljeću početak menstruacije je bio oko petnaeste godine, a sada je prosječna dob prve menstruacije oko dvanaeste godine. Vrijeme tijekom i prije puberteta je dob brzog razvoja i promjena. Prije menstruacije, djevojke će početi pokazivati  znakove razvoja, kao što su rast grudi i rast stidne dlake.
 
No, ovi znakovi su sada postali uznemirujući jer pubertet kreće kod djece između sedme i osme godine djevojčica. Jeli  to je stvarno "normalno" za pubertet u tako ranoj dobi?
Znanstvenici su izveli niz mogućih objašnjenja za porast stope ranog puberteta, ali onaj koji zaslužuje posebnu pažnju je kemikalija za zaštitu okoliša, koja „oponaša“ estrogen. Američki znanstvenici su na tragu spoznaje da su pesticidi endokrini disruptor. Jer pesticidi kojima se  tretira povrće i bilje vežu se na receptore za estrogene i imaju učinak kao estrogen.
Steroidni hormoni, među kojima je i estrogen, ostaju aktivni u organizmu ako se unesu putem hrane. Neki od njih proizvedeni su umjetnim putem i već su zabranjeni jer je dokazano njihovo kancerogeno djelovanje.
 
Uporaba hormona u proizvodnji mesa i mlijeka u pojedinim zemljama isključivo se provodi zbog brze zarade, a zdravlje ljudi stavljeno je u drugi plan. Ako znamo da hormoni u hrani utječu na to da životinje brže rastu, sazrijevaju i proizvode više, za očekivati je da se isto događa i ljudima koji jedu proizvode ovih životinja.
 
Ovo su neke od mjere koje možete provesti odmah kako bi zaštitili sebe i svoju djecu od uobičajenih toksičnih tvari koje mogu izazvati prerani pubertet i druge dugoročne zdravstvene probleme:
 
Koliko god je to moguće, kupiti i jesti organske proizvode. Također izbjegavajte mlijeko i druge mliječne proizvode koji sadrže genetski goveđi hormon rasta (rBGH ili rBST).
 
Jedite što je više moguće sirove i svježe namirnice. 
 
Spremajte hranu i pića u staklene posude umjesto u plastične.
 
Za napitke koristite staklene bočice i BPA-free  čaše za vaše mališane.
 
Provjerite jesu li igračke, dude, vaše bebe BPA-free. 
 
Koristite samo prirodne proizvode (koliko je to moguće) za čišćenje svoga  doma .
 
Kozmetika kao što su kreme za tijelo, šamponi, kupke pripazite da ne sadrže paraben.
 
Užurbani život daje sve manje vremena roditeljima da kvalitetno brinu o prehrani djece i ona su najčešće izložena brzinskoj prehrani. Preporuke bi bile jesti raznovrsnu hranu koja pored proizvoda životinjskog podrijetla uključuje voće, žitarice i povrće.
 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.