Primalja trudnicama dala kontroverzan savjet: “To se ne preporučuje nakon 36. tjedna"

Screenshot: TikTok

BRIJANJE intimnog područja prije porođaja u nekim bolnicama je obavezno. Zagovornici tog postupka tvrde da je to nužno napraviti zbog higijenskih razloga, ali primalja Angela Grant Buechner s tim se ne slaže. Štoviše, smatra da uklanjanje dlačica u poodmakloj fazi trudnoće nije dobra ideja.

"Jeste li znali da se nakon 36. tjedna trudnoće ne preporučuje uklanjati stidne dlake? Brijanje dlaka može povećati rizik od infekcije, čak i ako žena rađa carskim rezom. Uklanjanje dlačica voskom također nije nužno i obično je i bolnije kad ste trudni (što doktore nije briga). Ostavite dlake", poručila je u prijateljskom savjetu, koji je pregledan gotovo 4 milijuna puta.

Da je savjet kontroverzan, pokazuju mišljenja gledatelja koja su podijelili u odjeljku za komentare.

@nutmeg_lc Don’t shave your bush! #pregnancy #pregnant #birth #laboranddelivery #laborprep #vulva #prenatal #obgyn #doula #babynurse #intothethickofit #lc ♬ Into The Thick Of It! - The Backyardigans

"Nema šanse da se ne bih obrijala", "Izgleda da ću morati riskirati infekciju", "Grozan savjet", pisali su oni koji se ne slažu s Buechner.

Što kaže Svjetska zdravstvena organizacija?

Komora primalja na svojim stranicama podijelila je vodič pod nazivom Skrb tijekom normalnog porođaja, koji je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO). U njemu stoji da "priprema za porođaj pri prijemu u bolnicu ili medicinsku ustanovu često uključuje nekoliko ‘rutinskih’ postupaka kao što su mjerenje temperature, bila i krvnog tlaka, klistir i brijanje svih ili dijela stidnih dlaka". 

Međutim, pojašnjeno je da premda se "pretpostavlja da brijanje stidnih dlačica smanjuje infekcije i olakšava šivanje, ne postoje nikakvi dokazi koji bi to poduprli".

"Žene osjećaju nelagodu kada dlačice ponovno rastu i rizik infekcije nije smanjen. Rutinsko brijanje čak može povećati rizik infekcije HIV-om i virusom hepatitisa i za njegovatelja i za ženu. Klistiranje i brijanje stidnih dlačica ne bi trebalo raditi osim na zahtjev žene", zaključak je WHO-a.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.