Svaki peti otac suočava se s izazovima u ostvarivanju svojih karijernih ciljeva, istaknuto je na predstavljanju rezultata istraživanja i okruglom stolu pod nazivom Može li se biti supertata i uspješan profesionalac?, održanom u Zagrebu u okviru projekta Aktivni očevi u Gradu Zagrebu.
Strah od nemogućnosti održavanja dobre ravnoteže privatnog i poslovnog života te stres najčešći su razlozi zašto više od 40% ispitanih očeva ne želi biti na najvišoj poziciji u karijeri. Osim toga, svaki peti otac smatra da se zbog obiteljskih obaveza ne može posvetiti napredovanju u karijeri, da ne može sudjelovati na korisnim poslovnim događajima te da je zbog roditeljstva propustio priliku za povišicom ili napredovanjem.
"Rezultati istraživanja pokazuju da se i očevi susreću s preprekama u profesionalnom napredovanju zbog svoje roditeljske uloge. Najbolji poslodavci odgovaraju i na te izazove kreiranjem inkluzivne kulture koja podržava različite potrebe zaposlenih u različitim životnim razdobljima. Time privlače i zadržavaju najbolje talente te ujedno povećavaju zadovoljstvo poslom i produktivnost", istaknula je Diana Kobas Dešković, predsjednica udruge MODE1.
Aktivna uključenost očeva u obiteljski život i skrb o djeci ima brojne pozitivne učinke, od zdravijeg emocionalnog razvoja djeteta do većeg zadovoljstva majki. Ipak, kao i majke, očevi se suočavaju s izazovima usklađivanja obiteljskih i profesionalnih obveza te su suočeni s društvenim očekivanjima uloge oca i strahom od negativnih posljedica po karijeru.
Samo 4% očeva odlazi na roditeljski dopust
"Iako su dosadašnja istraživanja većinom proučavala i ukazivala na važnost majčinih roditeljskih ponašanja u odgoju i dobrobiti djece, pronađeni doprinos očevih ponašanja pokazuje da i očevi imaju važnu ulogu u emocionalnoj dobrobiti djeteta. Osim toga, majke koje preuzimaju većinu odgovornosti i dužnosti vezanih uz djecu manje su zadovoljne svojim odnosom s partnerom, dok su očevi koji su više angažirani zadovoljniji svojim odnosom s partnericom. Stoga se čini da bi ravnomjernija raspodjela odgovornosti i dužnosti među roditeljima pridonijela zadovoljstvu u braku i majke i oca", istaknula je prof. dr. sc. Andreja Brajša-Žganec, voditeljica projekta Dobrobit djeteta u kontekstu obitelji CHILD-WELL (HRZZ) s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar. Dodala je kako je važno stvoriti društvo koje će podržavati očeve u njihovoj želji da budu aktivno uključeni u život svoje djece.
Iako u Hrvatskoj već dugi niz godina očevi imaju mogućnost odlaska na roditeljski dopust, to zakonsko pravo koristi tek 4% očeva. Među glavnim razlozima nekorištenja roditeljskog dopusta, očevi ističu želju majke da provede 12 mjeseci s djetetom (46%) i više prihode očeva u obitelji (41%).
Rezultati istraživanja pokazali su da većina očeva smatra kako je fleksibilnost radnog vremena i mjesta rada ključna za održavanje ravnoteže između obiteljskih i profesionalnih obveza. Tu fleksibilnost najčešće smatraju korisnom u slučaju bolesti djeteta ili drugog člana obitelji, jer im upravo fleksibilni radni aranžmani omogućuju da budu prisutni onda kada je to najpotrebnije.
Dvije trećine očeva s djecom provodi do tri sata dnevno
Unatoč tome što većinom smatraju da provode jednako vremena s djecom kao i njihove partnerice, dvije trećine očeva reklo je kako u skrbi o djeci provodi do tri sata dnevno, dok jednako toliko kaže kako njihove partnerice u istim aktivnostima provode između četiri i šest ili više sati dnevno.
Projekt Aktivni očevi u Gradu Zagrebu provodi udruga MODE1 s ciljem poticanja očeva na preuzimanje aktivnije roditeljske uloge te poslodavaca na usvajanje i provođenje praksi koje olakšavaju ravnopravno sudjelovanje oba roditelja u brizi i skrbi o djeci.