SERENA Williams nedavno je otkrila da se borila s povezivanjem sa svojom nerođenom kćeri i to je tema koja zaslužuje više pažnje.
"Tijekom trudnoće nikad nisam osjetila povezanost s njom. Iako sam uživala u trudnoći, nikad nisam doživjela onaj nevjerojatan trenutak da bih rekla: ‘O, Bože, ovo je moja beba!’ To je nešto o čemu ljudi obično ne pričaju i smatra se da bismo trebali biti zaljubljeni od te prve sekunde", napisala je u osobnom eseju za časopis Elle.
Odvjetnici Shruti Bali je drago što je 40-godišnja tenisačica progovorila o toj temi. Imala je slično iskustvo i osjećala se jako usamljeno.
"Na svakom ultrazvuku moj suprug je bio oduševljen, a ja potpuno razočarana. Očajnički sam željela da se jave ti osjećaji, ali to se nije dogodilo", rekla je Shruti za Today.
Dok neke žene od prvog trena osjećaju povezanost s nerođenim djetetom, druge mogu čekati do poroda ili čak mogu proći mjeseci nakon poroda dok se veza uspostavi.
"Ako ne osjeti trenutnu povezanost, osoba može pomisliti da s njom nešto nije u redu. Ali po ovom pitanju ne postoji normalno ili nenormalno", ističe stručnjakinja za mentalno zdravlje dr. Kryss Shane.
"Slično je kao i s romantičnim vezama. Neki tvrde da su od prvog trena znali da je to ljubav, drugima je trebalo vremena da je prepoznaju. Tako je i svaka trudnoća drugačija", dodala je.
Za povezivanje je potrebno vrijeme
Prema dr. Allison Deutch statistika pokazuje da svaka četvrta trudnica osjeća nikakvu ili malu privrženost svom nerođenom djetetu. No kaže da je ne bi iznenadilo ako je broj i veći od 20 posto.
"Zato je toliko moćno kad žene poput Serene Williams o tome progovore. Mnoge žene ne znaju koliko je to uobičajeno jer sve što vide su trudnice koje s ljubavlju miluju trbuh", izjavila je.
Serena Williams povezanost je osjetila tek kad je rodila kćer Olympiju u rujnu 2017.
"Kad sam je konačno vidjela, odmah sam je zavoljela. Nije to baš bilo trenutno, ali dogodilo se", pojasnila je.
Vali je rekla da je osjetila navalu ljubavi kad joj je sin Hayden stavljen u ruke. Ali to nije uvijek slučaj.
"Rađanje je emocionalno i fizički rigorozno. Žene rađaju 36 sati, iscrpljene su i onda im damo dijete na brigu i čudimo se kako ne uživaju. To je problem", napominje Deutch.
Važno je da se obratite svom liječniku ako osjećate simptome postporođajne depresije, koji uključuju ljutnju, tjeskobu, krivnju, plač i misli da povrijedite sebe ili bebu.
"To su znakovi da se možda događa nešto ozbiljnije", primijetila je.
Žene ponekad povezanost osjete kad se bebe počnu hihotati i smiješiti se. A ponekad traje i dulje. Važno je znati da ljubav nema vremenski okvir.