STRUČNJACI su utvrdili da djevojčice u Americi doživljavaju pubertet u ranijoj dobi nego što su biolozi očekivali i vjeruju da je to uzrokovano kombinacijom sve veće stope pretilosti, rasprostranjenosti kemikalija koje se koriste u plastici i stresa koji djevojčice osjećaju u svakodnevnom životu, prema pisanju The New York Timesa. Ipak, još nisu sasvim sigurni niti suglasni po pitanju pravih uzroka te pojave.
Pojavu je prva otkrila dr. Marcia Herman-Giddens, stručnjakinja za javno zdravstvo na Sveučilištu Sjeverne Karoline, kada je sredinom 1990-ih počela prikupljati podatke o više od 17.000 djevojčica.
Otkrila je da prosječna dob početka puberteta pada, kreće se oko deset godina, a neke djevojčice u pubertet ulaze već sa šest godina
Stručnjaci upozoravaju da su djevojčice koje prolaze kroz rani pubertet izložene povećanom riziku od razvoja više vrsta raka i da pate od psihičkih problema poput depresije ili anksioznosti.
Herman-Giddens, koja je radila kao direktorica tima za zlostavljanje djece na Sveučilištu Duke, primijetila je tada da su se mnoge zlostavljane djevojčice počele razvijati u dobi od šest ili sedam godina.
Studija iz 1997. godine, koju je Herman-Giddens provela zbog svoje zabrinutosti primijećenim, promijenila je to medicinsko područje i liječničko razumijevanje puberteta kod djevojčica.
"Mislim da danas nema puno sumnje u to da je pretilost glavni faktor u ranom pubertetu", rekla je za Times dr. Natalie Shaw, pedijatrijska endokrinologinja s Nacionalnog instituta za zdravstvene znanosti o okolišu, iako vjeruje da postoje i drugi čimbenici.
"Pretilost svejedno ne može objasniti sve ovo... jednostavno se sve događa prebrzo", zaključila je. Drugi potencijalni čimbenik su kemikalije u plastici kojima su mlade djevojke izložene.
Povećana količina stresa također ima utjecaj na rani pubertet. Iako ne postoje konkretni dokazi da stres u mladoj dobi može dovesti do ranog puberteta, stručnjaci već dugo nagađaju o toj uzročnosti.