Sve što trebate znati o fazi dojenačkog PURPLE plača

Foto:  Instagram

ŽIVOT s novorođenčetom stvarno nije lak, pogotovo ako je riječ o prvoj bebi s kojom stiže toliko puno nepoznanica. A još su gore one nepoznanice koje se javljaju naglo, taman kad ste pomislili da ste neke stvari o bebi već shvatili.  

Morate zato znati da su bebe jako prevrtljive. Danima su mirne, dobre, pospane i neodoljive, a potom danima znaju plakati kao navijene.  

Ako je i vaša bebica takva, a vjerojatno jest, tad će vam sigurno pomoći informacije o fazi takozvanog PURPLE plača, formulaciji o kojoj se ne priča tako često, ali mi smo pronašli web stranicu posvećenu upravo njoj. Prema njoj, PURPLE ne znači purpurno, grimizno. To je zapravo akronim koji se koristi za opisivanje šest zajedničkih obilježja ove faze. 

Što je to?  

Fazu PURPLE plača opisao je američki pedijatar dr. Ronald Barr, stručnjak koji se, vjerojatno više nego itko drugi, posvetio istraživanju plača kod beba, a on o toj fazi kaže sljedeće: "To je zapravo normalan plač i normalna faza razvoja novorođenčadi koja se tipično javlja u prvih nekoliko tjedana i mjeseci života. Obilježena upornim plakanjem, ova faza obično počinje oko drugog tjedna starosti, vrhunac doseže kad beba navrši oko 2 mjeseca te se do 4. mjeseca polako stišava.  

Zašto se uopće javlja?  

Već smo spomenuli da je PURPLE akronim za šest obilježja ove faze:  

"P" (peak) se odnosi na vrhunac plača, što znači da beba počinje plakati sve više i više da bi u jednom trenutku taj plač zaista dosegao vrhunac, a kasnije počeo slabiti.  

"U" (unexpected) označava neočekivano jer plač stvarno dođe i prođe bez vidljivog razloga te često uopće nije vezan uz očite razloge: glad, puna pelena, nesigurnost... 

"R" (resistant) što znači da bebu često nitko ne može utješiti.  

"P" (pain) odnosi se na bol jer bebe tad često znaju urlati jer ih nešto jako boli.  

"L" (long-lasting) označava dugotrajnost, s plačem koji nekad zna trajati i po nekoliko sati.  

"E" (evening) se odnosi na večer, jer se onda takav plač najčešće i javlja.  

Kako sve to može pomoći uplakanoj bebi?  

Čak i ako vas jako frustrira takav dugotrajan, mučan plač, morate biti svjesni da je to faza, da će proći te da biste zbog toga u ovom trenutku trebali skupiti sve strpljenje svijeta kako biste imali snage utješiti svoju bebicu. I to je normalno, kao i frustracija koju pritom osjećate, pa se sjetite: proći će. 

"Riječ 'faza' je važna jer znači da je to samo privremeno i da će doći do kraja", kaže dr. Barr te spominje kako ona obično nestaje u dobi od tri do pet mjeseci.  

Tijekom ove razvojne faze stručnjaci savjetuju da smirite bebu najbolje što možete i pokušate se ne frustrirati.  

Je li PURPLE plač isti kao i grčevi? 

Dojenački grčevi, odnosno kolike, čest su krivac zbog kojeg bebe jako puno plaču. "Ali ono što je drugačije jest to da se grčevi smatraju stanjima ili abnormalnostima koje neke bebe imaju, a neke bebe ne", objašnjava dr. Barr. Razdoblje PURPLE plača, s druge strane, odnosi se na razvojnu fazu koju imaju sve bebe, samo što se kod nekih osjeti slabije, a kod nekih jače.  

Ali, što ako beba ima neki problem?

"Dijete koje plače zbog nekog očitog problema, a ne samo ove faze razvoja, sigurno će pokazati simptome poput povraćanja, temperature, gubitka na težini... što je jasan pokazatelj da je treba odvesti na pregled. Ali ako nema baš nikakvih simptoma za zabrinutost, onda možete biti sigurni da beba samo prolazi ovu fazu. A ona će, sjetite se - proći", tvrdi ovaj pedijatar.  

Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz bebe, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: bebe. 

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.