Vaša beba ima grčeve? Doktorica i fizioterapeut za Index savjetuju što napraviti

Foto: Shutterstock

Ana Marija Ivanišević je doktorica medicine, specijalizantica pedijatrije, a Dušan Ivanišević magistar fizioterapije, neurorazvojni terapeut. Bračni su partneri i roditelji jednog djeteta. U roditeljstvu su se susreli s mnogim pitanjima za koja vjeruju da muče i druge mlade roditelje, ali s obzirom na svoje profesije, lakše su se snašli u moru informacija koje se nude.

GRČIĆI ili dojenačke kolike su neugodan problem, a obilježava ga prekomjerno plakanje dojenčadi te je čest razlog zbog kojeg roditelji vode dijete liječniku u prvim mjesecima života. Pogađa približno od 10 do 40 posto dojenčadi i dostiže vrhunac oko šestog tjedna djetetova života. Simptomi obično prestaju između trećeg i šestog mjeseca života. Incidencija je jednaka u oba spola i nema korelacije između hranjenja majčinim mlijekom ili mliječnom formulom, gestacijske dobi ili socioekonomskog statusa.

O dojenačkim kolikama govorimo kada je ispunjeno pravilo trojke. Plač se javlja u popodnevnim ili večernjim satima, barem tri večeri u tjednu, barem tri tjedna zaredom, kada i traje tri sata. Dijete plače bez jasnog povoda, teško se umiruje, a uz plač se može primijetiti i privlačenje nožica odnosno grčenje. U ostatku dana dijete se dobro ponaša, zadovoljno je, ima dobar apetit, uredne stolice i zadovoljavajuće napreduje. 

Uzrok dojenačkih kolika je nepoznat. Pokušaji da se lijekovima djeluje na smirivanje kolika nisu pokazali učinkovitost. Ipak svakog roditelja zanima kako pomoći svojem djetetu. Savjetovanje roditelja o benignoj prirodi i spontanom prestanku kolika, uz edukaciju o prepoznavanju alarmantnih simptoma kao što su vrućica, letargija ili distendiran trbuh, prva su linija pomoći. 

Poželjno je da se preko dana pripremimo na to da nas navečer očekuju kolike. Dobro je odgoditi obaveze poput kuhanja, pospremanja, brige za stariju djecu te se posvetiti dojenčetu. Korisno je predvečer smanjivati zvučne i svjetlosne podražaje. 

Jedna od najboljih tehnika je skin to skin, odnosno dodir kožom na kožu. Kontak kožom na kožu pomaže u otpuštanju oksitocina, takozvanog hormona ljubavi. Razodjenite svoje dijete do pelene i prislonite ga na prsa, grlite ga i ljuljuškajte. Možete i skinuti pelenu i da dijete bude potpuno golo u toploj sobi uz interakciju s roditeljem. 

Idući način je pozicioniranje u opuštajuće položaje. Primjenjujemo položaj kad je dijete skvrčeno u krilu roditelja. Kad nastupi grčić dodatno savijemo djetetove nogice u koljenima, potisnemo ih na trbuh i tako zadržimo. 

Pomaže stavljanje djeteta u potrbušni položaj. Dijete stavljamo na madrac koji je tvrd, ugodno mekan, da glava ne utone u njega. Ako djetetu ne odgovara ležanje u ovim trenutcima možete ga ljuljati u svojim rukama u potrbušnom položaju. Uz pozicioniranje korisne su i tople kupke. 

Pozitivan učinak ima i nježno polukružno i kružno masiranje trbuščića. Možemo držati svoj topli dlan u području bebinog trbuha uz pokušaj interakcije oči u oči. Interakcija opušta, potiče lučenje oksitocina, a toplina dlana smiruje.

U ovim izazovnim situacijama za roditelje pomaže i vestibularna stimulacija kroz ljuljuškanje u marami tako da je dijete leži u njoj, a roditelji drži dva kraja marame i ljuljuškaju bebu uz neku ugodnu glazbu. Dosta vremena provedite u maženju, ljubljenju, nošenju, bliskom kontaktu koža na kožu.

Mijenjanje mliječne formule ili prekidanje dojenja u korist mliječne formule nije se pokazalo kao učinkovito te bi preporučili savjetovanje s pedijatrom. Ono što je pokazalo djelomičnu učinkovitost je korištenje probiotika Lactobacillusa reuteri. Savjetujemo individualno pristupanje pojedincu kao i trenutnoj specifičnoj situaciji u rješavanju problema. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.