Zašto se neke bebe rađaju s dlakama po tijelu?

Foto: Pexels

ČAK 30 posto beba rađa se s lanugom, posebnom vrstom dlačica koje proizvode folikuli dlake fetusa tijekom drugog tromjesečja, između 16. i 20. tjedna. Funkcija ovih dlaka prvenstveno je usmjerena na održavanje topline djeteta u maternici. Isto tako, neka istraživanja pokazuju kako lanugo također pomaže kod oslobađanja hormona koji smanjuju stres i potiču rast u maternici.

Ne rađaju se sva djeca s lanugom jer kod većine njih dlačice otpadnu prije rođenja, donosi Today's Parent. Većina beba tako izgubi ove dlačice još u maternici, odnosno do 36. tjedna, kada ih izbacuje u amnionsku tekućinu. Druge bebe, osobito novorođenčad, rađaju se s lanugom koji obično otpadne unutar prvih nekoliko tjedana.

Trebate li se brinuti zbog dlakavosti svoje bebe?

Može biti iznenađujuće vidjeti guste dlake na tijelu vašeg novorođenčeta, bilo da se radi o lanugu na ramenima ili o gustoj dlaci na glavi. Upravo su dlake česta briga novopečenih roditelja, kaže pedijatrica Beverly Kupfert.

''Neki se roditelji brinu zbog previše dlaka, uključujući lanugo, dok se drugi brinu da ih, kako njihova beba postaje starija, nema dovoljno. Samo zato što je beba još uvijek ćelava s 18 mjeseci ne znači da nikada neće imati lijepu kosu'', objašnjava.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.