Foto: 123rf
TRUDNICE, koje očekuju prvo dijete muči upravo ovo pitanje. No jedno je zajedničko svim ženama koje su rodile, one poručuju da se ne morate brinuti, kada trudovi započnu, znati ćete da nisu lažni. Prirodan porod počinje između 37 i 42 tjedna trudnoće. Pred sam porod dolazi do procesa „sazrijevanja vrata maternice“ koji postupno omekšava i skraćuje se te otvara da bi omogućio prolaz ploda. Približavanjem termina porođaja učinit će vam se da se dijete spustilo niže u zdjelicu, pa ćete moći lakše disati. Samom porodu prethodi više čimbenika i situacija.
Vrlo je česta pojava takozvanih lažnih trudova koji su samo kontrakcije maternice koja se priprema za porod i podsjećaju na menstrualne grčeve te se pojavljuju u nepravilnim razmacima. Za čitave trudnoće mišići maternice se stežu. U posljednjim tjednima takozane Braxton Hicksove kontrakcije postaju jače, pa možete pomisliti da je riječ o trudovima. Kod lažnih trudova žena ponekad uspije i zaspati od iscrpljenosti te mirovanjem lažni trudovi slabe, dok kod pravih nećete moći spavati. Od pucanja vodenjaka do poroda ponekad može proći i više od 24 sata. Dijete u tom periodu nije ugroženo, osim u slučaju da u plodnoj vodi primijetite krv, tragove mekonija (zelenkasta boja plodne vode), ili je neugodnog mirisa, u tom slučaju se odmah uputite u rodilište.
Na porod u skorom vremenu ukazuje i ispadanje sluznog čepa, no, i to je različito, kod nekih može ispasti danima prije dok kod drugih na dan poroda. Kako se vrat maternice širi i skraćuje i time priprema za porod, sluzavi čep koji se nalazi na vratu maternice i koji je do tada štitio plod od bakterija i infekcija, odvaja se i trudnica primjećuje sluzavi iscjedak ružičaste boje ili prošaran krvnim žilicama. Jedan od simptoma koji može biti danima prije poroda su grčevi i bolovi u preponama, popraćeni jakim bolovima u križima.
Nekoliko dana prije poroda možda ćete osjetiti nevjerojatnu potrebu za čišćenjem ili pripremom "gnijezda" za bebu koja dolazi.
Nekoliko tjedana prije poroda plod se spušta u zdjelicu i time smanjuje pritisak na prsni koš. No, često tim počinje i pojačana potreba za mokrenjem, jer je pritisak sada na mjehuru.
Sigurno nijedna trudnica ne želi prerano ili prekasno doći u bolnicu na porođaj.
Prepoznajte znakove za porod:
Trudovi su sve češći i bolniji te se javljaju u pravilnim razmacima.
Vaginalni iscjedak je ružičast ili prošaran krvnim žilicama.
Za trajanja pravih trudova nećete moći pričati.
U početku su pauze između trudova duže, a trudovi kraći. U toku porođaja kontrakcije postaju sve jače, a pauze sve kraće.
Tijekom prvog porođajnog doba trudovi postaju sve bolniji i redovitiji, a grlić maternice se otvara do deset centimetara. U tom trenutku trudovi mogu trajati i cijelu minutu. Jednom kad imate otprilike tri takva truda svakih deset minuta, vrijeme je za rodilište.