Znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu otkrili su da su djeca čiji roditelji pate od alkoholizma izložena riziku od ranog starenja i povezanih zdravstvenih problema. Studija je objavljena u znanstvenom časopisu Aging and Disease (AgeDis).
Prethodna istraživanja pokazala su da su djeca iz obitelji s poviješću zlouporabe alkohola sklona bolestima i poremećajima u ponašanju, no temeljni razlozi za ovaj trend ostali su nejasni. Konkretno, potomci osoba s ovisnošću o alkoholu često imaju simptome preranog starenja, poput visokog kolesterola, srčanih problema, artritisa i rane demencije, koji se mogu manifestirati već u dobi od 40 godina.
U novoj studiji, znanstvenici su koristili miševe za modeliranje učinaka roditeljske konzumacije alkohola na potomstvo. Odraslim mužjacima i ženkama davana je ili čista voda ili 10%-tna otopina etanola. Ženke su bile izložene alkoholu i prije začeća i tijekom rane trudnoće.
Istraživači su zatim usporedili potomke iz različitih skupina: kontrolne skupine (nisu bili izloženi alkoholu), majčinske skupine (samo su majke pile alkohol), očinske skupine (samo su očevi pili alkohol) i skupine u kojoj su oba roditelja pila alkohol.
Istraživači su pronašli dokaze da konzumacija alkohola od strane roditelja dovodi do ranog starenja i mitohondrijske disfunkcije kod potomaka. Mitohondriji su odgovorni za opskrbu stanica energijom. Jedno od ključnih otkrića bilo je povećanje staničnog starenja u mozgu i jetri mladunaca. Stanično starenje je stanje u kojem se stanice prestaju dijeliti i akumuliraju oštećenja, što pridonosi bolestima povezanima sa starenjem.
Znanstvenici su otkrili povišenu razinu aktivnosti β-galaktozidaze koja se povezuje sa starenjem, te povećanu ekspresiju gena p21 i p16Ink4a u mozgu potomaka, što također ukazuje na ubrzano starenje. Osim toga, utvrđeno je da jetra muških potomaka ima značajne markere ranih bolesti tog organa, kao što su povećano nakupljanje masti i fibroza.
Ti su učinci bili najizraženiji kod potomaka iz skupine gdje su oba roditelja konzumirala alkohol, što ukazuje na aditivni učinak majčine i očeve konzumacije alkohola.
Znanstvenici preporučuju budućim roditeljima da ozbiljno shvate svoj životni stil i unaprijed stvore zdrave navike jer o tome ovisi zdravlje njihove djece tijekom cijelog života.