Foto: Screenshot Youtube, Giphy
VELIKI novčani bonusi itekakva su motivacija, no oni su vrlo rijetka pojava...
Istraživanje je provedeno u Intel tvornici u Izraelu, a proveo ga je Dan Ariely, autor knjige "The Hidden Logic Thst Shapes Our Motivations", koji je sa zaposlenicima provodio vježbe motivacije.
Kako su one funkcionirale? U razdoblju od tjedan dana, radnici su svako jutro dobili e-mail, u kojem im se obećavala neka od nagrada, ako ispune zadane zadatke, koji su bili lako mjerljivi.
Nagrade su uključivale: malu novčanu naknadu, u iznosu od 22 funte ili nešto manje od 200 kuna, pohvalu od šefa te bon za besplatnu pizzu. Četvrta, kontrolna skupina, nije dobila nikakav mail, s ponudom o nagradi.
Na prvi dan istraživanja, pizza se pokazala kao najveći motivator, a razina produktivnosti bila je za 6,7 posto veća nego kod onih u kontrolnoj skupini, dok je kompliment šefa povećavao produktivnost za 6,6 posto, a mali novčani bonus za 4,9 posto.
Tijekom tjedna, rezultati su se nešto promijenili, a pohvale su se pokazale kao najveći ukupni motivator, dok je novčani bonus zapravo učinio da su radnici bili manje produktivni, za 6,5 posto nego u kontrolnoj skupini, što je vrlo iznenađujuće.
Arilyjeva otkrića tako se podudaraju sa onim prijašnjim, koja su također otkrila kako su financijski poticaji uvijek dobrodošli, no nagrada u obliku pohvale od strane poslodavca, ipak je ključ za motivaciju.
Drugim riječima, čini se kako ljudi više vole kada šef i ostali kolege primijete njihove napore da posao obave najbolje što mogu te jednostavnim "hvala", pokažu kako cijene takav trud.
Znimljivo... Što kažete na rezultate?