Foto: 123 rf, Josipa Uzelac
POZNATA zagrebačka slastičarnica "Mak na konac" omiljeno je sastajalište gradskih sladokusaca koji u njoj mogu naći nevjerojatno ukusne slastice.
Bilo da se radi o profinjenim, neobičnim receptima, ili pak slasticama koje su radile naše bake, u "Maku na konac" nećete se neugodno iznenaditi, a slastičarka i zaštitno lice Petra Jelenić odala nam je i jedan aktualni recept - za najfinije krafne.
Petru možete gledati i u tv emisiji "Slatka kuharica" gdje u svakoj epizodi posjećuje jedan dio Hrvatske, poznat po određenoj slastici, pronalazi majstore tog recepta i otkriva kako se oni izrađuju. Zatim tu istu slasticu u svojoj kuhinji priprema u novoj varijanti, na način na koji ju je doživjela na svom putovanju.
Uživajte u pripremi i degustaciji krafni prema Petrinom receptu!
Sastojci:
400 g glatkog brašna
100 g oštrog brašna
Prstohvat soli
40 g kvasca
50 g šećera
60 g otopljenog maslaca
7 žumanjaka
50 ml ruma
Oko 200 ml mlakog mlijeka
Srž 1 mahune vanilije
Fino ribana korica 1 limuna
Fino ribana korica ½ naranče
Petrini savjeti za pripremu:
Sve namirnice moraju biti sobne temperature.
Prostorija u kojoj se radi mora biti topla i bez propuha.
Sa malo mlakog mlijeka otopiti kvasac, dodati oštro brašno i žličicu od ukupne količine šećera pa pomiješati. Pokriti krpom i ostaviti na toplom mjestu da kvas uzađe.
Brašno staviti u veću posudu, dodati sol, šećer, žumanjke, rum, koricu limuna i naranče, vaniliju i uzašli kvas. Dodati veći dio mlijeka i maslac pa početi mijesiti. Ukoliko je tijesto tvrđe treba dodati mlijeka. Tijesto mora biti mekše i mijesi se dok se ne počne odvajati od stijenki posude i bude glatko.
Tijesto se formira u kuglu , pobrašni i pokrije pa ostavi na toplom da udvostruči volumen. Tada se tijesto stavi na pobrašnjenu podlogu, valja na 2 cm debljine. Razvaljano tijesto treba pustiti 10-ak minuta da odmori pa se oštrim izrezivačem režu krafne.
Izrezivač prije svakog izrezivanja treba utisnuti u brašno.
Krafne se pokriju i puste da udvostruče volumen.
Ulje se stavi zagrijavati. Temperatura prženja mora biti oko 160°C.
S krafnica se treba očistiti svo brašno prije stavljanja u ulje, jer inače ulje brzo od izgorenog brašna potamni.
Krafne se stavljaju u ulje tako da gornja strana ide prva u ulje. Prže se na jednoj strani oko 3 minute pokrivene , nakon toga se okrenu i prže otkrivene dok ne dobe lijepu boju.
Vadimo ih šupljom lopaticom i stavimo na papirnate ručnike koje upijaju suvišnu masnoću.
Mlake krafne se pune nadjevom po izboru pomoću dresir vrećice i nastavka za punjenje. Meni je najdraža marmelada od marelica!