Foto: Instagram
PODIGNI ruku, ako ti je tvoj dečko ikad prigovorio zbog toga koliko "visiš" na mobitelu.
Ili ako si ti ta, koja je imala takvih prigovora. Kako god bilo, taj fenomen naziva se "phubbing", a stručnjaci upozoravaju kako on čini ljude depresivnima te itekako šteti modernim ljubavnim vezama.
Istraživanje je provedeno na Sveučilištu Baylor, a unutar njega provedena su dva zasebna istraživanja, na 453 odraslih ljudi. Phubbing je definiran kao "mjera u kojoj ljudi koriste svoj mobitel, tijekom zajedničkog vremena s partnerom". Ono što su znanstvenici otkrili je da, kada partner misli da je žrtva ovog fenomena, dolazi do sukoba te nižih razina zadovoljstva u odnosu, što dovodi do niže razine zadovoljstva životom, i u konačnici, viših razina depresije.
Prema rezultatima istraživanja, 46 posto ispitanika osjećalo se tako zbog partnerove opsjednutosti mobitelom, 23 posto priznalo je kako je to izazvalo sukob u njihovim odnosima, 37 posto osjećalo se depresivno, a samo njih 32 posto otkrilo je kako je zadovoljno svojim vezama, što znači da njih 68 posto nisu.
"U svakodnevnoj interakciji s dragim ljudima, često pretpostavljamo da povremeno gledanje u mobitel, nije velika stvar, no ovo istraživanje pokazalo je kako to definitivno nije tako", zaključak je istraživača. Kada osoba A, pred osobom B gleda u mobitel, zadovoljstvo vezom osobe B se smanjuje.
No, ono što istraživanje nije uključilo jest činjenica je li osoba A možda nezadovoljna vezom s osobom B pa često više gleda na ekran mobitela, nego u oči partnera?
U svakom slučaju, ako oboje previše gledate na mobitel, kada ste zajedno, smatrajte to znakom upozorenja.