Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
MALE kuhinje zahtijevaju strateško uređenje. Radni prostor i prostor za ormariće često su ograničeni, što može dovesti do brzog nakupljanja nereda. Ne samo da to doprinosi ružnom izgledu prostora, već može izgledati i jeftino, čak i ako oprema u kuhinji to nije.
Tražite ideje za male kuhinje koje će vaš prostor učiniti luksuznijim? Dizajnerica interijera za Homes&Gardens savjetuje što izbjegavati, a što uključiti u prostor da biste izvukli maksimum iz svoje male kuhinje.
Nered na radnim površinama
Najveći krivac za jeftin izgled kuhinje je nered na radnim površinama. S ograničenim prostorom može biti izazovno stalno ih držati praznima. Ponekad jednostavno nemate kamo s kuhinjskim aparatima i posuđem. Zato dizajneri interijera predlažu korištenje vertikalnog prostora.
"Držanje radnih ploča čistima i ulaganje u pametna rješenja za pohranu su ključni za uredan dojam", kaže dizajnerica Nina Lichtenstein iz Westchestera. "Police, ormarići na izvlačenje ili magnetski stalci za noževe pomažu u održavanju čistog i organiziranog izgleda".
Materijali loše kvalitete
Materijali su ključni za izgled kuhinje. Dok su laminat, drvene ploče i samoljepljive pločice pristupačne opcije, odabir trajnijih i kvalitetnijih materijala dugoročno je održivija i elegantnija opcija.
"Iako prirodni kamen ili prilagođeni ormarići možda nisu cjenovno pristupačni, birajte izdržljive, visokokvalitetne materijale, poput kvarcnih radnih ploča, ormarića od punog drveta ili pločica s blagim sjajem", kaže Nina.
Previše boja ili uzoraka
Iako boje i uzorci mogu učiniti čuda u kuhinji, savjetuje se pažljivo kombiniranje i usklađivanje jer mala kuhinja može brzo postati vizualno pretrpana raznim dizajnima.
"Pridržavajte se neutralne ili monokromatske palete boja s pažljivo odabranim naglascima", predlaže Nina. "Svijetle nijanse poput bijele, krem ili svijetlo sive stvaraju prozračan dojam, dok dodir mat crne ili brušenog mesinga dodaje kontrast i karakter."
Kontrast možete postići, primjerice, postavljanjem crnog kuhinjskog aparata na bijelu radnu ploču ili vješanjem metalnog seta lonaca i tava na kremasti zid.
Prevelika oprema i elementi
Impresivne slavine i veliki ručkice na ormarićima mogu izgledati elegantno u pravim prostorima, ali u malim kuhinjama mogu privući previše pažnje. Umjesto toga, detalji mogu učiniti malu kuhinju profinjenijom.
"Ugradbeni sudoper pruža besprijekoran izgled, dok minimalistički detalji, poput brušenog nikla ili mat crne, daju profinjen završetak", kaže Nina. "Izbjegavajte pretjerano ukrašene opcije kako biste zadržali moderan dojam."
Loše osvjetljenje
Nitko ne želi provoditi vrijeme u prostoru s oštrim gornjim osvjetljenjem, pa je u malim kuhinjama posebno važno izbjeći grubu rasvjetu. Nina preporučuje dodavanje rasvjete ispod površina, a ne iznad njih, kako bi prostor izgledao ugodnije i privlačnije.
"Višeslojno osvjetljenje ključno je za luksuzan izgled", objašnjava. "LED rasvjeta ispod ormarića, upečatljivi lusteri iznad malog otoka ili ugradbena svjetla stvaraju toplinu i sofisticiranost. Izbjegavajte hladne žarulje s izraženim plavim tonom."