Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
ZIMSKO vrijeme može izazvati probleme na koži. Hladnoća može lako isušiti vaše ruke, nokte i kosu, ali također može oštetiti vaše usne. Nije neuobičajeno zanemariti usne zimi. Prema Cleveland Clinic, ispucale usne, medicinski poznate kao helitis, akutna su i dugotrajna upala usana. Ako ste iskusili kronično suhe usne, znate da to može biti bolno. Iako je malo suhoće neizbježno, ne treba dopustiti da vaše usne budu potpuno osjetljive na vremenske uvjete, piše SheFinds.
Zato treba koristiti dobar balzam za usne. Ali suhoća i općenito ispucali izgled zapravo mogu biti posljedica sastojaka u lošim balzamima za usne.
Konkretno, postoje dvije vrste balzama koje biste trebali izbjegavati jer isušuju umjesto da hidratiziraju vaše usne: balzami sa sastojcima koji učvršćuju i balzami s "prljavim" sastojcima. Sastojci za stvrdnjavanje uključuju parafin ili pčelinji vosak, dok su "prljavi" sastojci oni s viškom kemikalija poput parabena ili petroleja.
"Neki balzami za usne napravljeni su od sastojaka koji nisu čisti. Višak parabena i drugih konzervansa dugoročno isušuju. Neki balzami za usne napravljeni su od naftnih derivata. Neke od ovih naftnih baza nisu rafinirane, što ih čini neterapeutskim sastojkom koji može pogoršati stanje usana kojima je potrebna njega", kaže vizažistica Mary Winkenwerder.
Balzami za usne s učvršćujućim sastojcima
Možda ćete doći u iskušenje da posegnete za balzamima za usne s pčelinjim voskom ili parafinom poput Burt's Beesa ili Badger Balma jer ste čuli da oni najbolje štite vaše usne od vjetra, hladnoće i oštećenja od sunca. Međutim, to nije uvijek slučaj.
Pčelinji vosak je prirodni vosak koji proizvode pčele medarice, a parafin je bijeli ili bezbojni mekani vosak napravljen od zasićenih ugljikovodika. Oba ova voska imaju mnoge druge namjene kao što su podmazivanje i električna izolacija, a koriste se i za pastele i svijeće.
"Parafin i pčelinji vosak sastojci su koji vežu tradicionalni balzam za usne u obliku štapića i pomažu mu da zadrži svoj oblik. Visoka koncentracija ovih sastojaka u bilo kojem proizvodu za usne uzrokuje da proizvod postane tvrd", kaže Winkenwerder: "Trljanje tvrdom površinom po ispucalim ili istrošenim usnama kojima je potrebna njega može uzrokovati oštećenje usana."
Dok pčelinji vosak i parafin stvaraju fizičku barijeru za sprječavanje gubitka vode, oni mogu uzrokovati veću štetu ako su vam usne posebno ispucale ili osjetljive. Dakle, pripazite da ne pretjerate s balzamima s učvršćujućim sastojcima jer bi oni mogli pogoršati stanje.
Balzami za usne s "nečistim" sastojcima
Koža na usnama jedna je od najtanjih i najizloženijih površina na vašem tijelu. Što god stavite na usne može se apsorbirati kroz kožu i u krvotok. Zato je jako važno izbjegavati balzame za usne s "prljavim" sastojcima.
"Neki balzami za usne napravljeni su od sastojaka koji nisu čisti. Višak parabena i drugih konzervansa koji dugoročno uzrokuju probleme su među njima. Neki balzami za usne napravljeni su od derivata nafte. Neke od tih naftnih baza nisu rafinirane, što ih čini neterapeutskim sastojkom koji može pogoršati stanje usana", objašnjava Winkenwerder.
Prema Environmental Working Groupu, parabeni su skupina kemikalija koje je stvorio čovjek i koriste se kao umjetni konzervansi u kozmetičkim proizvodima i proizvodima za njegu tijela. Sprječavaju razvoj plijesni i bakterija kako bi proizvodi mogli trajati duže.
Nedavno su parabeni pronađeni u stanicama pacijentica oboljelih od raka dojke i mogu uzrokovati promjene s kolesterolom, šećerom u krvi, štitnjačom i funkcijom imunološkog sustava. Rizik od alergija, pretilosti i neplodnosti također se povezuje s upotrebom parabena. A kad ih stavite na usne, mogu pogoršati suhoću.
S druge strane, vazelin je gelasti nusprodukt nafte i polučvrsta smjesa ugljikovodika. Izvorno je osmišljen kao ljekovita mast. Kada je pravilno rafiniran, vazelin nema nuspojava. Ali vazelin često nije u potpunosti rafiniran, što znači da može biti kontaminiran otrovnim kemikalijama koje se nazivaju policiklički aromatski ugljikovodici i koji će pogoršati stanje usana i začepiti pore.
Winkenwerder preporučuje korištenje brendova balzama za usne s rafiniranim vazelinom kao što su Vaseline ili Aquaphor.
Zapamtite da se formulacije mirisa smatraju "poslovnom tajnom" i stoga su zaštićene čak i od regulatornih tijela. Dakle, tvrtke vam ne moraju otkriti sve skrivene kemikalije koje su dodale kako bi balzam za usne imao dobar miris ili okus. Sintetički mirisi ne samo da isušuju usne, već mogu izazvati kožne bolesti poput ekcema i povećati rizik od bolesti poput astme i raka pluća.
Zdravi i hidratantni balzami za usne
Koža je naš najveći organ i važno je posvetiti joj pažnju. Iako postoje mnoge vrste balzama za usne koji su štetni, Winkenwerder preporučuje ulja i serume za usne kao zdrave alternative.
Ulja za usne napravljena su od prirodnih ulja koja hrane i hidratiziraju. Konzistencijom su negdje između sjajila za usne i balzama za usne. Daju sjaj i mogu se nanositi samostalno, ispod ruža za usne ili povrh ruža za usne kako bi zaštitile usne od pucanja i isušivanja.
"Ulja za usne brzo prodiru u površinu usana i njeguju. Ponekad sadrže male količine terapeutskih sastojaka u jezgri ili baznom ulju koje se dobro veže s patentiranom mješavinom", kaže Winkenwerder.
Za razliku od sjajila za usne, serumi za usne nude olakšanje od iritacija, pružaju duboku hidrataciju i pomažu kod diskoloracija. Neki serumi su higijenske botaničke formule koje su uvijek bolje od parabena i petroleja koji se nalaze u mnogim balzamima. Ali problem je to što mnogi serumi ne pružaju površinsku zaštitu od otvorenih elemenata.
Dobra vijest je da na tržištu postoji mnogo prirodnih, organskih balzama za usne koji ne sadrže štetne kemikalije i neće isušiti usne. Winkenwerder savjetuje da uvijek provjerite sastojke i pazite da ne pretjerate. Nanošenje jednom ili dva puta dnevno trebalo bi biti dovoljno da vaše usne budu hidratizirane i zdrave.