Apple prisiljava korisnike na iCloud? Britanci pokrenuli kolektivnu tužbu

Foto: Shutterstock/apple.com

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

BRITANSKA grupa za zaštitu potrošačkih prava Which? predvodi tužbu protiv Applea usmjerenu na njegovu dominaciju u pružanju usluga pohrane u oblaku na iPhoneu i iPadu. Grupa tvrdi da Apple prisiljava korisnike ovih uređaja na korištenje iClouda jer drugim uslugama pohrane ne omogućuje potpunu integraciju sa sustavom za sigurnosne kopije podataka.

Potpuna integracija znači da se podaci s uređaja (poput fotografija, poruka i postavki aplikacija) mogu automatski i jednostavno pohraniti u oblak radi sigurnosti i lakšeg pristupa. Navodi se da Apple tu mogućnost nudi samo za iCloud, dok druge usluge pohrane ne mogu u potpunosti obavljati tu funkciju.

Apple je izjavio da odbacuje bilo kakve sugestije da su prakse vezane uz iCloud protukonkurentske, piše 9to5Mac.

Traži se odšteta

U kolektivnoj tužbi traži se odšteta od oko 70 funti (oko 84 eura) po osobi iako se taj iznos može značajno promijeniti nakon suđenja ili postizanja nagodbe. Također postoji mogućnost da se slučaj potpuno odbaci. Detalji tužbe mogu se pronaći na cloudclaim.co.uk.

Which? tvrdi da Apple zlorabi svoj položaj na tržištu nezakonitim radnjama, praktički vezujući korištenje iPhonea i iPada uz iCloud pretplate. Navode da Apple daje prednost iCloudu u odnosu na druge usluge pohrane, što otežava korisnicima prelazak na druge opcije te omogućava Appleu da naplaćuje višu cijenu za iCloud nego što bi mogao uz veću konkurenciju.

Korisnici mogu sudjelovati u tužbi ako su koristili iOS uređaj s iCloudom u bilo kojem trenutku nakon listopada 2015. i žive u Velikoj Britaniji. Which? procjenjuje da bi oko 40 milijuna ljudi moglo ispuniti uvjete, s očekivanim ukupnim isplatama oko 3 milijarde funti (oko 3.6 milijardi eura), temeljenim na odšteti od 70 funti po osobi.

Ako bude presuđeno u korist Which?-a, tužitelji će moći podnijeti zahtjev za svoj dio odštete. Ipak, moglo bi proći nekoliko godina prije konačne odluke.

Apple komentirao tužbu

"Apple vjeruje u pružanje izbora korisnicima. Naši korisnici nisu obavezni koristiti iCloud, a mnogi koriste razne usluge trećih strana za pohranu podataka. Osim toga, ulažemo velik trud kako bismo prijenos podataka učinili što jednostavnijim - bilo na iCloudu ili nekoj drugoj usluzi.

Odbacujemo svaku tvrdnju da su naše prakse vezane uz iCloud protukonkurentske i odlučno ćemo se braniti u bilo kakvom pravnom postupku u kojem se tvrdi suprotno", komentirao je tužbu Apple za TechCrunch.

Vrijedi istaknuti da se slična kolektivna tužba protiv Applea, zbog načina na koji kontrolira iCloud uslugu, trenutno vodi i na sudu u Sjedinjenim Američkim Državama.

Što je iCloud?

iCloud je Appleova usluga za pohranu podataka "u oblaku" - što znači da se podaci ne pohranjuju samo na uređaju već i na udaljenim Appleovim serverima, što omogućava korisnicima siguran pristup svojim datotekama, fotografijama, videozapisima, porukama, kontaktima, bilješkama i drugim informacijama s bilo kojeg Appleovog uređaja, poput iPhonea, iPada, Mac računala i Apple Watcha.

Korištenjem iClouda podaci se automatski sinkroniziraju između uređaja, što znači da su promjene napravljene na jednom uređaju vidljive na svim ostalima.

Osim toga iCloud nudi i sigurnosne kopije za iOS uređaje te tako omogućava korisnicima da lako vrate svoje podatke ako zamijene uređaj ili ako dođe do gubitka podataka. Osnovna verzija iClouda dolazi besplatno s ograničenim prostorom za pohranu, dok je dodatan prostor dostupan preko mjesečne pretplate.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.