"Je li to zakonito?": Hrvatici u dućanu odbili primiti novčanicu od 100 eura

Foto: Shutterstock

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

JEDNA Splićanka ostala je zbunjena kada je svjedočila situaciji u kojoj su u trgovini Victa odbili prihvatiti novčanicu od 100 eura.

"Zna li netko zašto u Victi ne primaju novčanice od 100 eura i je li to zakonito? Ženu ispred mene poslali su da promijeni novčanicu od 100 eura, nakon što su očitali na blagajni sve artikle koje je planirala kupiti. Žena nije imala izbora, ostavila je spizu i otišla", požalila se Splićanka.

Ovaj događaj izazvao je raspravu među građanima, pri čemu su neki tvrdili da trgovci moraju prihvatiti sve novčanice, dok drugi kažu da je ovo uobičajena praksa i da je trgovački lanac čak i izvisio obavijest da ne primaju određene novčanice, piše Slobodna Dalmacija.

>>> Pitali smo trgovine primaju li novčanice od 200 i 500 eura. Evo što kažu

Da ne bude zabune, Slobodna Dalmacija provjerila je što kažu u Hrvatskoj narodnoj banci. 

Prihvaćanje euronovčanica u trgovinama treba biti pravilo

"Zakoni i drugi primjenjivi propisi u Republici Hrvatskoj ne propisuju način na koji će se provesti plaćanje gotovim novcem eura, tj. ne propisuju može li primatelj plaćanja uvjetovati apoensku strukturu gotovog novca eura kojeg zaprima pri takvom plaćanju.

Mišljenja smo da bi trgovci trebali prihvaćati sve apoene eura pri izvršavanju plaćanja gotovim novcem, osim ako pritom ne postoje objektivne okolnosti vezane za praktičnu primjenu u poslovnoj praksi.

Primjerice, nedostatak gotovog novca eura u blagajni za uzvratiti, slučaj disproporcije uobičajenog iznosa koji se plaća kod tog trgovca i nominalne vrijednosti novčanice kojom se plaća ili ako tehničke mogućnosti prodajnog mjesta ne omogućuju prihvat svih apoena poput samoposlužnih uređaja za naplatu roba i usluga", navode iz HNB-a. 

Dalje kažu da bi prihvaćanje euronovčanica i kovanica kao sredstava plaćanja u maloprodajnim transakcijama trebalo biti pravilo. Odbijanje bi trebalo biti moguće samo ako se temelji na razlozima koji se odnose na "načelo dobre vjere" kada, primjerice, trgovac na malo nema na raspolaganju euronovčanica ili kovanica za uzvratiti.

Podsjećamo, prošle godine slična se situacija odvila u trgovini u Velikoj Gorici. Tim povodom poslali smo upit većim trgovačkim lancima primaju li novčanice od 200 odnosno 500 eura. Njihove odgovore pogledajte ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.