Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
KVARTOVSKI dućani nekada su se mogli pronaći gotovo na svakom koraku. Možda ne baš doslovno na svakom, ali su svakako bili mnogo zastupljeniji nego danas. Danas su mali kvartovski dućani ili zatvoreni, najčešće zbog konkurencije velikih trgovačkih lanaca koji privlače kupce širokim asortimanom i čestim akcijama, ili su njihove prostore preuzeli upravo ti veći lanci.
Ipak, neki kvartovski dućani opstaju. Iako ih je danas znatno manje, u većini naselja i dalje se može pronaći barem jedan koji odolijeva vremenu i konkurenciji. Za mnoge su ovakvi dućani praktično rješenje, posebno kad se usput s posla sjete da im trebaju mlijeko ili jaja, ili kad veći trgovački lanac nije nadohvat ruke.
Jesu li zaista kvartovske trgovine značajno skuplje?
Osim praktičnosti, kvartovski dućani nude prisniju atmosferu - kupci često poznaju prodavače, pa čak i samog vlasnika, što stvara osjećaj zajedništva i povjerenja. Ipak, jedan aspekt koji prati kvartovske dućane jest percepcija da su skuplji od većih trgovačkih lanaca. No je li to doista tako? Odlučili smo istražiti.
Za usporedbu smo uzeli osnovne artikle koje većina kupuje i usporedili cijene u manjim kvartovskim dućanima u Zagrebu i Omišu te u većim trgovačkim lancima koji posluju diljem zemlje.
Voće i povrće skuplje u kvartovskim dućanima, za ostalo su razlike minimalne
Zbog ograničenog prostora kvartovski dućani često nude manji izbor proizvoda. Prilikom obilaska nekoliko takvih trgovina u Zagrebu i Omišu nismo uvijek uspjeli pronaći sve artikle koje smo tražili, no ipak smo prikupili dovoljno podataka za usporedbu.
Općenito, voće i povrće pokazalo se skupljim u kvartovskim dućanima, kako u Zagrebu tako i u Omišu, u usporedbi s većim trgovačkim lancima. To je očekivano jer veći lanci često imaju niže cijene zahvaljujući ekonomiji obujma i većim zalihama.
Proizvodi poput mlijeka, maslaca, sirnog namaza, jaja i nareska imaju slične cijene u manjim kvartovskim dućanima i velikim trgovačkim lancima. Neki su artikli u trgovačkim lancima desetak centi jeftiniji, ali te razlike nisu značajne. Istina, deset po deset centi s vremenom se nakupi, ali moramo priznati da smo očekivali veću razliku.
Zanimljivo je primijetiti da smo Barilla tjesteninu pronašli po nižim cijenama u kvartovskim dućanima u Zagrebu i Omišu u odnosu na redovne cijene u većim trgovačkim lancima. Slična situacija bila je i s Pringles čipsom.
Mali kvartovski dućani teško konkuriraju akcijama velikih trgovačkih lanaca
Prema artiklima koje smo uspoređivali, redovne cijene u kvartovskim trgovinama nisu drastično više u odnosu na veće trgovačke lance, a neki artikli čak su i povoljniji. Iako su voće i povrće općenito jeftiniji u velikim lancima, razlike u cijenama za mliječne proizvode, tjesteninu i grickalice minimalne su, a ponegdje kvartovske trgovine nude i povoljnije opcije.
Trgovački lanci privlače kupce redovitim akcijama i širim asortimanom. Promotivne ponude, koje često dosežu više od 50% popusta, omogućuju veći izbor proizvoda po povoljnijim cijenama i priliku za značajnu uštedu.
Kvartovski dućani, s druge strane, zadržavaju svoju prednost u praktičnosti i dostupnosti, zbog čega su često prvi izbor za brzu, svakodnevnu kupnju - a pritom, prema našem iskustvu, razlika u cijeni nije uvijek značajna, pa nećete drastično preplatiti.