Ne kupujte u Zari izvan Hrvatske. Evo zašto

Foto: Index

PRIJE tri godine zapela mi je za oko jedna bundica u Zari, no dvoumila sam se trebam li ju kupiti ili ne. U međuvremenu sam se preselila u Srbiju i otišla još jednom probati bundu te primijetila da je tamo nešto skuplja nego u Hrvatskoj. 

Očekivala sam da će biti jeftinija jer je tada u Srbiji sve više-manje bilo jeftinije.

Bilo kako bilo, kad sam već nedavno opet bila u Srbiji, htjela sam provjeriti koliko skuplje ćete proći u šopingu s druge strane Dunava. Ipak je tamo šoping omiljena vrsta kardija. 

Popularnost Zare

No, osvrnimo se prvo na Zarinu povijest i posebnost. Prvi Zarin dućan otvorio se prije 50 godina na sjeveru Španjolske kao obiteljski biznis. Njihova ideja bila je visoku modu učiniti dostupnom široj masi proizvodnjom  jeftinih varijanti skupih komada poznatih brendova.

Druge vodilje bile su im brzina i učinkovitost. Modni trendovi rapidno se mijenjaju i dolaze novi te ih je potrebno i jednako brzo ispratiti i dostaviti. Ovaj koncept učinio je Zaru jednom od začetnica fast fashiona.

Zara je od samih početaka bila drugačija od ostalih. Fokus Zarinog marketinga bio je usmena predaja, odnosno preporuke. Stoga, nisu ulagali u oglašavanje, već u izgled izloga i dućane koji su uvijek na atraktivnim lokacijama. Bez previše reklamiranja, s vremenom su svi znali za ovaj brend.

Zara generalno brine o potrebama svojih mušterijama i stavlja ih na prvo mjesto, što ju je s godinama dovelo do jednog od najuspješnijih brendova. U principu, Zara kopira dizajne high-end brendova i prodaje ih povoljno te prepoznaje koji komadi bi mogli biti hit. Bili ste na Madonninom koncertu i zaljubili se u njezin outfit? Bum, tjedan dana kasnije možete ga kupiti u Zari, i to vrlo povoljno.

Zašto su razlike u cijenama tako velike?

O cijenama u Zari već su se vodile neke polemike. Fashion network objavio je istraživanja 2015. godine koja su pokazala prilično velike oscilacije u cijenama među zemljama. S obzirom na to da je Španjolska matična zemlja, tamo je Zara najjeftinija. 

Cijene po dućanima u Europi razlikuju se od 20 do nekih 30 posto u odnosu na one u Španjolskoj, što nije toliko drastično u odnosu na ostale. Primjerice, u SAD-u Zara je skuplja čak 92%, u Južnoj Koreji visokih 96% te u Kini 78%. Možda ste pomislili da je to zbog troškova transporta, no ako pogledate Zarine etikete, shvatit ćete da njezina proizvodnja uglavnom nije u Europi. 

Predstavnik Zare u Španjolskoj oglasio se jednom prigodom te dao po meni vrlo neodređenu informaciju, a to je da je cijena određena svakim pojedinim tržištem. 

Mnogi zapravo shvaćaju da Zara vrlo dobro istraži tržište i jednostavno postavi cijene koje su ljudi spremni platiti za njihove proizvode na tom području, a da i dalje zadrži svoj status kompetitivnog i priuštivog brenda.

Zara u Hrvatskoj jeftinija nego u Srbiji i Njemačkoj

Da se vratimo cijenama. One su u pravilu za tržište jedne države jednake online i u dućanima. Vidjevši razlike u cijenama u Hrvatskoj i Srbiji, morala sam baciti oko i na još neku europsku zemlju. S obzirom na to da Hrvata ima u velikom broju u Njemačkoj, proučila sam i njihov web.

Došla sam do nevjerojatne spoznaje - hrvatska Zara je zapravo najjeftinija od navedenih. Sjetila sam se jedne situacije u trgovini od prije nekoliko godina. Čula sam zaprepaštene gastarbajterice kako šokirano komentiraju cijene parfema te napuštaju radnju sa zaključkom da će ipak u šoping u Njemačku. 

Pitam se znaju li one koliko preplaćuju Zaru u Njemačkoj?

Usporedba cijena 

Odabrala sam pet atraktivnih proizvoda i bacila se na njuškanje. 

Identičan sako u crvenoj boji uhvatila sam na sniženju početkom zime, no još uvijek je aktualan u trgovinama. U Srbiji cijena iznosi 6590 dinara, što dođe 56.25 eura. Isti taj sako u Hrvatskoj možete kupiti za 49.95 eura, što je razlika od 6.30 eura, gotovo 50 nekadašnjih kuna. No, ako mislite da je to drastično, bolje da ne gledate cijenu u Njemačkoj. Ona iznosi 59.95 eura. 

Sljedeći na redu bio je vrlo popularan blejzer koji kod nas košta 69.95 eura. U Srbiji se isti blejzer prodaje za 8990 dinara ili za 76 eura i 74 centa, a u Njemačkoj za čak 79.95. 

Pleteni kardigan na slici ispod u Srbiji se prodaje za vrijednost od 30.64 eura, a u Hrvatskoj ga možete kupiti za 27.95 eura. Iako nam se sada par eura ne čini puno, to je razlika od 20 kuna. Provjerila sam cijenu u Njemačkoj - 32.95 eura. 

Ove svjetlucave ravne sandale platit ćete 4.11 eura više u Srbiji  te 10 eura više u Njemačkoj nego kod nas. Cijena u Hrvatskoj iznosi 29.95 eura. 

I za kraj, izdvojila sam atraktivne cipele s umjetnim perlicama. U hrvatskoj Zari prodaju se za 45.95 eura, u Njemačkoj ponovo za 10 eura više, a u Srbiji za 5990 dinara, što je 51.13 eura. 

Hrvatska Zara jedna od najjeftinijih u svijetu?! 

Kao što sam već spomenula, istraživanja su pokazala da je Zara u Španjolskoj najjeftinija s obzirom na to da je to zemlja njezina porijekla. Možete zamisliti moje zaprepaštenje kad sam vidjela da su cijene navedenih artikala identične kao ove u Hrvatskoj.

S obzirom na usporedbu odabranih proizvoda, dalo bi se zaključiti da je Zara u Hrvatskoj jedna od jeftinijih u svijetu.

Ovo su fantastične vijesti za sve zaroljupce. Bez grižnje savjesti možete u šoping u svoju omiljenu trgovinu znajući da netko negdje plaća puno više za isti proizvod. U prijevodu, nema potrebe da kupujete u Zari van granica Lijepe Naše.

Samo ne znam što zaključiti na kraju ovoga. Da su istraživanjem tržišta zaključili da su Hrvati pametan narod koji neće plaćati više nego što treba ili da smo cicije i jedino niskim cijenama mogu ostvariti dobru prodaju?

Sve u svemu, bravo, Hrvatska.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.