VELIKI dio klupskih uspjeha u 21. stoljeću Barcelona duguje svojoj omladinskoj školi, ali daleko od toga da svoju seniorsku momčad nisu upotpunjavali transferima. No, događalo se da se nova imena nisu uspijevala uklopiti se u sustav koji su predvodili Lionel Messi, Andres Iniesta i Xavi, čak i ako bi na Camp Nou došli kao igrači od kojih se mnogo očekuje.
Marca je sastavila startnu postavu upravo od takvih igrača – najvećih promašaja u posljednjih 20 godina, uzimajući u obzir njihovu reputaciju, cijenu, kao i euforiju zbog njihovog dolaska u klub.
Richard Dutruel
Nakon što je impresionirao u Celti iz Viga, Francuz se nije uspio izboriti za mjesto pored mladog Pepea Reine. Dutruel je skoro jedina iznimka - osim u slučaju s njim, Barcelona je dosta dobro prolazila pri dovođenju golmana.
Martín Cáceres
Dolazak urugvajskog defenzivca u Barcelonu 2008. godine kada je stigao kao 21-godišnjak, probudio je velike nade i očekivanja. Međutim, nikada nije uspio ostaviti trag. Ozljede su ga spriječile da pruži stalnost, a posljednje dvije godine ugovora proveo je na posudbi.
Dmytro Chygrynskiy
Ukrajinac se nije pokazao vrijednim 25 milijuna eura koliko je Barcelona potrošila na njega u ljeto 2009. godine. U svojoj jedinoj sezoni na stadionu Camp Nou, izgledao je pogubljeno na obrambenoj poziciji.
Thomas Vermaelen
Belgijanac je odigrao samo jednu utakmicu u sezoni 2014./15. protiv Deportiva u posljednjem kolu, nakon što je Barcelona već osvojila titulu. Ozljede su spriječile uspon njegove karijere u klubu, iako je nekoliko puta zaigrao nakon povratka s pozajmice u Romi.
Yerry Mina
Još jedan Kolumbijac koji nije dugo trajao na Campu Nou, Mina je stigao iz Palmeirasa u siječnju 2018. godine, a prodan je Evertonu samo šest mjeseci nakon. Međutim, Barcelona je na obrambenom igraču zaradila gotovo 20 milijuna eura.
Alex Song
I dalje je komičan nesporazum između Carlesa Puyola i Songa koji je mislio da kapetan Barcelone njega poziva kako bi mu predao trofej, a ne Erica Abidala. Dok je imao ugovor s Barcelonom, Song je većinu vremena proveo na posudbi u West Hamu.
Andre Gomes
Partije Portugalca u dresu Valencije privukle su pažnju klubova iz cijele Europe, a Barcelona je platila 35 milijuna eura da bi ga dovela na Camp Nou. Čitatelji Marce izglasali su Gomesa kao najgoru kupovinu u sezoni 2016./17., a on je nakon toga otišao u Everton najprije na pozajmicu 2018., a potom i trajno u 2019. godini.
Ricardo Quaresma
Devetnaestogodišnji nogometaš bio je jedan od najperspektivnijih igrača na kontinentu kada je Barcelona potrošila 6 milijuna eura kako bi ga dovela iz Sportinga. Rastanak s trenerom Frankom Rijkaardom značio je i kraj čarolije Quaresme na Camp Nou samo godinu dana nakon.
Juan Roman Riquelme
Louis van Gaal nije bio veliki fan Argentinca, usprkos njegovom nespornom talentu. Rijetko je nastupao kod Nizozemaca u Barceloni iako je plaćen 11 milijuna eura, a kasnije je zablistao u Villarrealu.
Philippe Coutinho
Brazilac se pridružio Barceloni nakon transfera vrijednog oko 160 milijuna eura u siječnju 2018. godine, i nakon obećavajućih prvih nekoliko mjeseci, kasnije je imao poteškoća opravdati tu cijenu. Nakon samo 18 mjeseci na stadionu, poslan je na pozajmicu u Bayern Munich.
Zlatan Ibrahimović
Barcelona je izdvojila nešto manje od 70 milijuna eura kako bi dovela napadača 2009. godine. Iako je postigao dosta golova u dresu katalonskog kluba, njegov odnos s Pepom Guardiolom i suigračima postao je nepopravljiv pa je nakon samo jedne sezone posuđen Milanu.