KUP PRVAKA, natjecanje u kojem su sudjelovali samo prvaci država igra se od sezone 1955/56. Od 1992. godine ovo natjecanje se naziva Liga prvaka, a uskoro je i promijenjen format natjecanja, pa su mogle sudjelovati i ekipe koje nisu osvojile državno prvenstvo. Chelsea je postao 22. momčad koja je osvojila to natjecanje.
Londonska momčad prije četiri godine nesretno je poražena u finalu protiv Manchester Uniteda. Regularni dio utakmice završio je 1:1, u jedanaestercima Bluesi su imali "meč loptu", ali se John Terry poskliznuo i promašio.
Drogba se u Munchenu nije poskliznuo i donio je Chelseaju i Romanu Abramoviču dugo sanjani trofej.
Messijevih 14 golova nedovoljno za obranu naslova
Lionel Messi odigrao je čudesnu sezonu u Ligi prvaka. Postigao je 14 golova i tako bio najbolji strijelac natjecanja. U utakmici protiv Bayera postao je prvi nogometaš koji je na jednoj utakmici Lige prvaka zabio pet golova.
Dva pogotka manje zabio je Bayernov Mario Gomez, a deset puta u strijelce se upisao Cristiano Ronaldo. Messi je i podijelio prvo mjesto u kategoriji najboljih asistenata. Čudesni Argentinac ih je imao pet, koliko i Kaka, Karim Benzema, Gaitan i Franck Ribery.
Marseille dobio najviše crvenih, Barcelona i Real postigli najviše golova
Momčad Marseillea zaradila je tri crvena kartona, najviše u ovosezonskoj Ligi prvaka. Po jedan manje imali su Benfica, Otelul i Shakhtar. Zanimljivo da su finalisti vodeći u kategoriji žutih kartona. Chelsea ih ima 31, dva više od Bayerna.
Nogometaši Barcelone iako nisu obranili naslov prvaka, uspjeli su ponoviti uspjeh iz prethodne sezone i biti momčad koja je najviše imala loptu u svojim nogama s čak 68%. Drugi je Bayern s 56%.
Barcelona i Real podijelili su prvo mjesto po broju postignutih pogodaka. Obje momčadi zatresle su suparničke mreže po 35 puta, devet više od Bayerna i deset od Chelseaja.
Apoel oduševio ove sezone, Real ih zaustavio u četvrtfinalu
Najveće iznenađenje bio je ciparski Apoel. Ligu prvaka izborili su protiv poljske Wisle. U skupini su bili sa Zenitom, Portom i Shakhtarom. Već u četvrtom kolu Ciprani su izborili osminu finala pobjedom nad Portom od 2:1. U osmini finala izvukli su Lyon, nakon 240 minuta igre rezultat je bio 1:1, a Ciprani su bili prisebniji u izvođenju jedanaesteraca i plasirali se u četvrtfinale u kojem su igrali protiv najtrofejnije europske momčadi, Reala. Madriđani su pobijedili s ukupnih 8:2, a Apoel izmoren od natjecanja nije uspio obraniti naslov ciparskog prvaka, pa će sljedeće sezone igrati u Europa ligi.
Dinamo u Ligi prvaka nakon 13 godina, klubovi iz Manchestera nisu prošli skupinu
Manchesterski klubovi natjecanje napustili su u grupnoj fazi. United je u skupini C završio na trećem mjestu, iza Benfice i Basela koji ih je pobijedio u posljednjem kolu s 2:1 i tako poslao u Europa ligu gdje se nisu proslavili.
Ni City nije bio uspješniji. U skupini s Bayernom, Napolijem i Villarrealom bili su bolje plasirani samo od španjolskog predstavnika.
Dinamo se vratio u Ligu prvaka nakon 13 godina. U skupini s Realom, Lyonom i Ajaxom Modri nisu osvojili ni bod. Postigli su samo tri gola, a primili 22. U posljednjem kolu na Maksimiru Lyon je slavio sa 7:1 i tako izborio osminu finala ispred Ajaxa.
Fantastična polufinala: Mourinho na koljenima, Messi promašio jedanaesterac za finale
Jednu od najboljih utakmica ovosezonske Lige prvaka odigrali su u uzvratnoj utakmici polufinala Real i Bayern na Santiago Bernabeu. Bavarci su u Madrid došli s prednošću od 2:1, da bi nakon 14 minuta gubili s 2:0. Ipak je Bayern uspio pogotkom Robbena izjednačiti na ukupnih 3:3. Utakmica se odlučivala jedanaestercima, a Jose Mourinho je njen kraj dočekao na koljenima. Fantastični Manuel Neuer obranio je dva jedanaesterca i omogućio Bayernu finale na Allianz Areni.
Barcelona i Milan sastali su se čak četiri puta ove sezone. Najprije su Rossoneri u skupini uspjeli ostati neporaženi na Nou Campu pogotkom Thiaga Silve u posljednjoj minuti utakmice. Barcelona je pobijedila na San Siru s 3:2, da bi se u četvrtfinalu opet sastali. Prvi ogled odigran je u Milanu i završen je bez pogodaka, a Barcelona je put do polufinala izborila na Nou Campu. Uzvrat su obilježile greške sudaca na štetu Rossonera, a Messi je postigao dva pogotka s bijele točke.
Messi je imao priliku donijeti finale Barceloni, ali u 48. minuti nije iskoristio jedanaesterac. Navijači na najvećem španjolskom stadionu tražili su pogodak u posljednjih 40 minuta utakmice. Gol su i vidjeli, ali na suprotnoj strani. U sudačkoj nadoknadi Fernando Torres pobjegao je Barcinoj obrani i lagano zaobišao Victora Valdeza i tako potvrdio plasman Chelseaja u drugo finale Lige prvaka u povijesti.
Real s najviše naslova unatoč 32-godišnjem postu
Madridski Real najtrofejnija je ekipa s devet naslova, ali posljednji osvojen još prije deset godina. Prvih pet izdanja Kupa prvaka obilježio je Real predvođen Alfredom Di Stefanom i Ferencom Puskasem. Na šesti naslov čekalo se šest godina, 1966. Madriđani su u finalu pobijedili Partizan s 2:1. Sedamdesetih Real je bio daleko od osvajanja naslova, a zatim je početkom sljedećeg desetljeća izborio finale protiv Liverpoola na Parku Prinčeva u Parizu. Englezi su slavili pogotkom Alana Kennedyja osam minuta prije kraja utakmice.
Real je 32-godišnji post osvajanja Lige prvaka prekinuo protiv Juventusa pogotkom Predraga Mijatovića, a dvije godine kasnije osvojili su osmi naslov protiv Valencije. Dolaskom Zinedinea Zidanea, Luisa Figa i Ronalda stvoreni su Galacticosi koji su Realu 2002. godine donijeli devetu Ligu prvaka. U finalu je pao leverkusenski Bayer fantastičnim golom Zidana.
Rossoneri odmah do Reala
Milan ima dva naslova manje od Reala. Prvi put Milan je osvojio Kup prvaka 1963., u finalu pobijedili su Benficu 2:1, a zatim šest godina kasnije pao je i Ajax s 4:1. Na treći naslov Rossoneri su čekali 20 godina, a donio im je nizozemski trojac Ruud Gullit, Marco van Basten i Frank Rijkaard. U finalu su bili bolji od Steaue, a godinu kasnije obranili naslov protiv Benfice.
Devedesetih Milan je igrao tri uzastopna finala. Najprije su 1993. poraženi od Marseillea, godinu kasnije razbili Barcelonu s 4:0, a 1995. izgubili su u finalu od Ajaxa.
U 21. stoljeću Milan je dvaput osvojio Ligu prvaku. Nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca pobijedili su Juventus 2003., a golovima Filipa Inzaghija četiri godine kasnije osvetili su se Liverpoolu koji im je naslov "oteo" 2005. godine.
Liverpoolova dominacija s kraja sedamdesetih i početka osamdesetih
Upravo je Liverpool treća najtrofejnija momčad ovog natjecanja. Redsi su obilježili kraj sedamdesetih i početak osamdesetih s četiri naslova i jednim porazom u finalu. Prvi put Liverpool je postao najbolja europska momčad 1977. pobjedom nad Borussijom iz Mönchengladbacha, a godinu kasnije obranili naslov na Wembleyu protiv Club Bruggea golom donedavnog menadžera Redsa Kennyja Dalglisha. Tri godine kasnije slavili su protiv Reala u već spomenutom finalu. Na četvrti naslov čekali su opet tri godine. Nakon jedanaesteraca su pobijedili Romu na Olimpicu i uništili snove domaćih navijača o prvom trofeju Kupa prvaka.
Posljednji put Liverpool je postao prvak Europe nakon čudesnog preokreta u Istanbulu 2005. Gubili su Redsi s 3:0 na poluvremenu, ali su nakon jedanaesteraca osvojili peti naslov.