Foto: Hina, Index / Mihaela Kristić
IZ UREDA Europske komisije Indexu je potvrđeno da Komisija za tržišno natjecanje obavlja izvide milijunskih potpora kojima je Grad Zagreb putem svojih kanala sufinancirao GNK Dinamo. U periodu od 2006. do 2014. godine, prema javno dostupnim podacima, riječ je o ukupnom iznosu od oko 250 milijuna kuna koje je Dinamo primio od Zagrebačkog sportskog saveza, Zagrebačkog Holdinga, Turističke zajednice Grada Zagreba te Grada Zagreba za održavanje gradskog stadiona kojeg klub koristiti u vlastite svrhe.
"Formalna istraga nije otvorena, ali u kontaktu smo s hrvatskim vlastima u vezi potencijalnih potpora prema nogometnom klubu Dinamo", Indexu je iz ureda Europske komisije za tržišno natjecanje pojasnila Yizhou Ren, asistentica za odnose s javnošću.
Slučaj Dinamovog obilatog financiranja iz javnih sredstava rješavala je prošle godine Agencija za tržišno natjecanje, na zajedničku prijavu malih Hajdukovih dioničara. U lipnju 2013. godine predsjednica AZTN-a Olgica Spevec obustavila je postupak zbog nepostojanja pravne pretpostavke za njegovo vođenje. Spevec je objasnila da se financiranje Dinama, kao i drugih sportskih klubova u Hrvatskoj, iz javnih proračunskih sredstava obavlja temeljem programa javnih potreba sporta sukladno Zakonu o sportu, te sukladno Statutu Grada Zagreba koji donosi Gradska skupština. Zakon o državnim potporama ne dotiče se pitanja u sportu pa je AZTN jednostavno morala primjeniti Zakon o sportu, prema kojem je Dinamo legalno financiran državnim novcem. No, tom je prigodom Olgica Spevec znakovito poručila da "Europska Unija može učiniti ono što AZTN ne može" i praktički uputila Hajdukove dioničare da prijavu podnesu na pravu adresu, što su oni u Bruxellesu i učinili. Od 1. srpnja Europska komisija putem Ministarstva financija RH nadzire dodjelu sredstava profesionalnim klubovima te opravdanost tih sredstava. Ministarstvu financija Index je također poslao upit o radnjama koje očigledno provode na zahtjev EK, ali odgovor još nismo zaprimili.
Za Uniju je pitanje financiranja sporta iz javnih sredstava novost, no članak 107. stavak 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije jasno propisuje načelnu zabranu državnih potpora, ukoliko se dodjelom državnih sredstava narušava tržišno natjecanje stavljanjem u poduzetnika ili proizvodnje u povoljniji položaj.
"Kada je 2009. godine donesen Lisabonski ugovor po prvi puta su uvedene odredbe o sportu kao o gospodarskoj aktivnosti. Tek 2011. godine odobren je prvi poticaj Mađarskoj, u vidu poreznih olakšica za četiri sporta. Kazano je također da sredstva koja su dana francuskim klubovima za njihov podmladak ne predstavljaju državnu potporu. No, tek 2012. godine nakon niza inicijativa i negodovanja Nijemaca zbog španjolskog modela potpora profesionalnim klubovima Europska komisija i Michel Platini upoznali su sve države članice s tim da se na profesionalni nogomet trebaju odnositi pravila o državnim potporama iz članka 107 ugovora o financiranju EU", objasnili su nam u AZTN.
Postoje sredstva koja će se i dalje dodjeljivati. No, među njima svakako neće biti, primjerice, sredstva za pripreme Dinamove prve momčadi, ukoliko se i dalje dodjeljuju. Bandićeve institucije financijsku su podupirale čak i troškove međunarodnih natjecanja te plaće trenera i sportaša.Ni za jednu potporu nije zatražena dozvola AZTN, što Dinamo i Grad Zagreb također gura u nepovoljan položaj. Svaka potpora se, naime, dodjeljuje odobrenjem EK-a odnosno resornog ministarstva (u ovom slučaju Ministarstva financija)u slučaju manjih iznosa. Potpora može biti proglašena i nelegalnom ukoliko se ustanovi da nema osnove za njezino provođenje.
EK još nikada nije naložila povrat potpora
Prošle je godine AZTN od Grada Zagreba tražila da se očituje o pitanju potpora Grada Zagreba nogometnom klubu Dinamo. Grad je svoja ulaganja u biznis Zdravka Mamića opravdao izmjenom formalnog modela potpore, navodeći da je riječ o ulaganju u omladinsku školu i stadion Maksimir. Detaljnu strukturu potpora koje su isplatili Dinamu nikada nisu objavili. Bit će zanimljivo vidjeti kako će se do usklađenja propisa postaviti zagrebačka vlast na čelu s Sandrom Švaljek. Hoće li i u 2015. godini Grad Zagreb nastaviti s dosadašnjom praksom? Upitno je koliko bi takav potez bio legalan, dok potpore ne odobri EK, kao nadležno tijelo. Moguće je da spor ode i na nacionalni sud, kao što je slučaj sa obnovom Santiago Bernabeua, koju tužbom koči ekološka udruga iz Madrida.
Ukoliko bi se potpore koje je Dinamo primao od Grada Zagreba proglasile nelegalnima ili nedopuštenima, one bi uz zatezne kamate trebale biti i vraćene, no takav potez EK još ne bilježi.
Bojan Islamović, jedan od Hajdukovih malih dioničara koji su podnijeli prijavu u Bruxelles, za Index je kazao da se postupak sastoji od tri faze: provjere prijave, predistražnih radnji te formalne istrage.
"Poslušali smo preporuku AZTN-a, kada su zbog ulaska Hrvatske u Europsku uniju obustavili postupak zbog nelegalnih državnih potpora Grada Zagreba, te smo poslali prijavu u Europsku komisiju. Znamo samo da su pokrenuli predistražni postupak", potvrdio nam je Islamović.
Izvidi Europske komisije po pitanju javnog financiranja Dinama mogli bi konačno dovesti do jasnog utvrđivanja granice između profesionalnog i amaterskog sporta u Hrvatskoj te spriječiti da se novcem lokalnih zajednica financiraju privatni projekti. Ova tema svakako traži i javnu raspravu, obzirom da većina hrvatskih klubova praktički od osamostaljena živi od novca poreznih obveznika, slagali se oni s tim ili ne.
Bit će vrlo zanimljivo saznati i kako Europska komisija gleda na novi model spašavanja potonulih sportskih subjekata predstečajnom nagodbom, što prema tumačenju mnogih stručnjaka, ali i zdrave logike, nije ništa drugo doli - državna potpora.
Državne potpore - "U ilegali" pola Europe