EGIPAT s tri dana žalosti oplakuje najmanje 74 poginula u brutalnom obračunu navijača na utakmici u Port Saidu između Al-Masryja i Al-Ahlyja. Tisuće navijača okupljaju se na glavnom željezničkom kolodvoru u Kairu, gdje pristižu brojni ozlijeđeni iz Port Saida.
Šokantne snimke navijačkih nereda u Egiptu, 74 poginulih: "Ljudi umiru svuda oko nas"
Nakon tragedije Egipćanima prijeti i suspenzija Fife: Premijer raspustio nogometni savez
Najveći pokolj na stadionima ostaje Moskva ´82.: Za 340 mrtvih se nije smjelo znati godinama
Poznavatelji prilika u najblaže rečeno, nestabilnom Egiptu, slažu se da se tako nešto i moglo očekivati u zemlji koja gotovo godinu nakon svrgavanja svemoćnog Hosnija Mubaraka nije prošla barem početak demokratske katarze.
Egipat nema policiju, ali ima dugu povijest navijačkog nasilja
Od pada diktatora Egipat praktično nema policiju, što je za zemlju od preko 80 milijuna stanovnika već samo po sebi ogroman problem, posebno kada govorimo o osiguravanju utakmica, jer Egipat ima dugu povijest navijačkog nasilja. Ništa kraća nije rivalstvo između navijača Al-Ahlyja i Al-Masryja, čiji susreti su uvijek "utakmice visokog rizika".
Zamalek nije htio nastaviti utakmicu u Kairu, pa su navijači tamo zapalili stadion
Navijači ostalih klubova smatraju da su Al Ahly i njegov kairski rival Zamalek povlašteni u odnosu na druge, što se vidi i po tome da su osvojili većinu prvenstava i kupova. Za vrijeme nereda u Port Saidu, u Kairu su igrali Zamalek i Al Ismailiya. Hassan Shehata, trener domaćih, odlučio je da njegova momčad neće igrati drugo poluvrijeme kada je doznao za tragediju. To je izazvalo žestoku reakciju navijača, koji su zapalili dio stadiona.
Šef vojske, koja vlada državom: "Narod zna tko su oni odgovorni za događaje u Port Saidu i ne smije ih pustiti da prođu nekažnjeno!"
Na snimkama utakmice iz Port Saida jasno se vidi kako pripadnici vojske, koji se nevoljno i neučinkovito preuzeli i policijske dužnosti, mirno gledaju dok navijači domaćeg Al-Masryja love gostujuće igrače po terenu. Zbog toga su se navijači Al-Ahlyja okupili ispred zgrada onih koji vladaju zemljom, ali to nije Vlada, parlament ili predsjednik, nego Vrhovno vijeće oružanih snaga! Prvi čovjek "Generalštaba", maršal Hussain Tantawi, ovako je poručio: "Narod zna tko su oni odgovorni za događaje u Port Saidu i ne smije ih pustiti da prođu nekažnjeno."
Većina je poginula jer je mnoštvo nahrupilo na mala vrata na vrhu tribina
Vojni tenkovi i oklopna vozila patroliraju blizu bolnica i mrtvačnica, a policiji nije bilo ni traga na ulicama nakon nereda u Port Saidu. Oni se drži potpuno pasivno nakon što je ministarstvo izdalo direktivu da se ne upuštaju u sukobe s civilima nakon što je u velikim sukobima policije i prosvjednika poginulo više od 40 ljudi. Nakon uleta domaćih navijača na teren, većina gledatelja pobjegla je prema uskim izlazima sa stadiona na vrhu tribina i čini se da je većina poginulih nastradala upravo tamo, u stampedu mnoštva prema malim vratima.
"Vojska se sveti navijačima jer su odigrali veliki ulogu u svrgavanju Mubaraka"
Navijači Al-Ahlyja tvrde da je glavni razlog nemiješanje vojske i samim tim, katastrofalnih posljedica, što su oni (Ultras), kao i navijači njihovih žestokih rivala Zamaleka igrali važnu ulogu u spomenutom prevratu, kojim je nakon 18 godina svrgnut dugovječni despot, ali i označen početak vala nasilja, koji, kao što vidimo, ne posustaje. Također, Ultrasi su na prošloj utakmici skandirali "Dosta je vojne diktature", aludirajući na to da je Mubarakovim padom vlast samo prešla u ruke vojske.