Foto: HNS / Drago Sopta, dubrovacki.hr / Tonći Vlašić
DINAMOVA braća Zoran i Zdravko Mamić zbog sumnje da su iz javnog kluba u privatni džep izvukli gotovo 90 milijuna kuna idu u remetinečki pritvor. Zbog mogućnosti utjecaja na 20-ak svjedoka, koliko je prihvatio sud (USKOK je zatražio da se ispita 40 osoba), sutkinja istrage Erna Dražanić odredila je braći istražni zatvor, gdje će se pridružiti već pritvorenom Damiru Vrbanoviću, bivšem dugogodišnjem Dinamovom direktoru i formalno drugom čovjeku HNS-a..
Prema USKOK-ovoj optužnici, ali i neslužbenim izvorima, najteže stavke optužnice protiv Dinamove trojke temelje se na pozajmicama koje je Zoran Mamić u više navrata od 2008. do 2010. godine uzimao od Dinama te na sumnji da je Zdravko Mamić preko igrača, aneksima ugovora o profesionalnom igranju, izvlačio novac iz kluba.
Kada je riječ o pozajmici, USKOK tvrdi da riječ o nešto više od 24 milijuna kuna. 2011. godine Zdravko Mamić i Damir Vrbanović podignuli su u ime Dinama kredit kod komercijalne banke u iznosu od 4,4 milijuna eura te nakon toga, sumnja se, potpisali aneks ugovora o profesionalnom igranju kojim je prema rješenju USKOK-a utvrđeno neosnovano pravo jednog nogometaša na isplatu 50 posto od budućeg transfera iako su znali da je taj igrač već potpisao izjavu o raskidu ugovora kojom se odrekao svih potraživanja prema Dinamu. Sumnja se da je Mamić naložio da se igraču na račun isplati 25,89 milijuna kuna, čime je nastala obveza plaćanja predujma poreza i prireza, što je plaćeno iz kredita. Prema optužnici, nogometaš je potom 25,89 milijuna kuna vratio na račun Zorana Mamića koji je pokrio pozajmicu, dok je Zdravko, sumnja se, ostatak novca zadržao.
Na ispitivanje idu i članovi IO-a Dinama iz inkriminiranog perioda braće
Drugi slučaj je stjecanje nepripadne imovinske koristi od nešto više od 52 milijuna kuna za obitelj Mamić od strane glave obitelji, Zdravka Mamića.
Zdravka Mamića tereti se da je od rujna 2009. do listopada 2011. godine nalagao da Dinamo jednom nogometašu isplati ukupno više od 81 milijun kuna. Zatim je taj nogometaš, kako tvrdi Uskok, prema uputama Zdravka Mamića, podigao više od 52 milijuna kuna te taj novac prosljeđivao njemu i članovima njegove obitelji. Zbog toga je Dinamo, tvrdi Uskok, morao neosnovano platiti 14.233.064,27 poreza.
Kako bi se te isplate prikrile Zdravko Mamić je, tvrdi Uskok, prikazao da se isplata vrši temeljem aneksa o profesionalnom igranju, kojim se, prema tvrdnjama Uskoka, neosnovano utvrđuje pravo navedenog nogometaša na isplatu 50 posto budućeg transfera. Navedeni aneks je, tvrdi Uskok, potpisao Zdravko Mamić, iako je znao da navedeni nogometaš nema nikakvih potraživanja prema Dinamu.
U kontekstu ovih optužbi, neslužbeno se doznaje iz više izvora, navodno su već ispitani Luka Modrić i Dejan Lovren, dugogodišnji igrači Dinama i intimusi obitelji Mamić. Modrić je, sumnja se, poslužio Mamiću da iz Dinama izvuče više od 81 milijun kuna. Mamiću je Modrić vratio više od 52 milijuna kuna i tu je priču navodno već potvrdio istražiteljima. Tu je informaciju objavio Večernji list, a službenu je potvrdu još uvijek nemoguće dobiti u ovoj fazi istrage.
Što se događalo s novcem koji je Modrić prema optužbama vratio Mamiću, dio je posla za Samostalni sektor za porezne prijevare ministarstva financija.
Doznajemo i da bi pozive na ispitivanje, među ostalim svjedocima, trebali dobiti i svi članovi IO-a Dinama iz perioda u kojem se Mamići i Vrbanović sumnjiče za kriminal. Mirko Barišić, Miroslav Rožić, Tomislav Marčinko, Većeslav Bergman i mnogi drugo uskoro bi mogli pred istražitelje.