VELIKA nagrada Bahreina, koja se trebala održati 22. travnja na Bahrain International Circuit u u Sakhiru, čini se, ipak se neće održati nakon što su šefovi momčadi poručili Bernieu Ecclestoneu kako su spremni na bojkot.
Bombe, mrtvi, ranjeni, prosvjedi... Je li netko za malo formule na pijesku?
Nakon recentnih prosvjeda u glavnom bahreinskom gradu Manami i bombaškog napada u susjednom selu, u kojem je ranjeno sedam policajaca, tema je došla i do britanskog parlamenta, gdje su se zastupnici usprotivili da tisuće njihovih građana poslom ili turistički odlaze u zemlju u kojoj bjesne proturežimski prosvjedi na koje se vlasti obaraju svom silinom. Ne zvuči baš kao idealno okružje za bogate ljubitelje formule i još imućnije natjecatelje i vlasnike momčadi.
Čak se i gazda Bernie Ecclestone ohladio nakon ovakvih reakcija: Prošli je mjesec okupio britanske vlasnike momčadi i predstavnike bahreinskog režima, kako bi zajedno u engleskoj javnosti pokrenuli veliki "spin" da je održavanje utrke sigurno, ali današnji Guardian donosi njegove prilično defenzivne izjave:
Ecclestone: Postoje komercijalni razlozi zašto bi morali voziti u Bahreinu
"Momčadi će imati zadnju riječ žele li se ili ne natjecati u Bahreinu. Postoje ekonomski razlozi zašto bi momčadi tamo trebale nastupiti, ali na to nikoga ne možemo natjerati, mada bi trebali ići, jer neodlaskom tamo krše ugovor formule s Bahreinom. Komercijalno bi trebali ići. Nitko mi još nije rekao da neće ići, upravo suprotno, samo čujem kako žele ići voziti u Bahrein."
Bernie o bahreinskom režimu koji muči i ubija svoje podanike: Kada idete u nečiju zemlju, morate poštovati način na koji je uređena
Bernie nije znao za spomenutu eksploziju bombe, pa je i prisnažio svoje uvjerenje kako će utrke biti i to uz prilično "zanimljivo" objašnjenje: "Ako su ljudi u Bahreinu sretni da je mogu organizirati. Ne želimo se miješati u politiku u Bahreinu, oko toga tko je u pravu ili krivu. Kada idete u nečiju zemlju, morate poštovati njene zakone i način na koji je uređena."
Kako je Kralj Hamad uredio zemlju
Podsjećamo kako je Bahrein "uređen": Prošle godine se slobodarski duh Arapskog proljeća s afričkog sredozemlja proširio i do te otočne državice, gdje je došlo do velikih šiitskih prosvjeda protiv autoritarnog režima vladajuće sunitske obitelji, koji su brutalno ugušeni, pri čemu je poginulo 40 ljudi, a mnogi su mučeni do smrti.
Formula 1 je Velika nagrada za zločinački režim
Bahreinski režim, kao i svakom totalitarni koji potvrdu autoriteta i kredibiliteta traži u inozemstvu (prije svega kod bogatih i moćnih zemalja), organizacija kapitalnih sportskih događaja je pitanje pokazivanja i prestiža pred svijetom. Činjenica da se ovdje radi o organizaciji utrke Formule 1, samo dodatno povećava "Veliku Nagradu" za režim. Bahrein je (uz Siriju) zemlja u kojoj je ustanak potaknut Arapskim proljećem najbrutalnije ugušen u veljači i siječnju prošle godine. To je uspjelo monarhiji koju podržavaju zapadne sile, a ruku je dala i vojska Saudijske Arabije.
Britanska Vlada nakon krvavog gušenja pobune, Bahreinu prodala prigušivače i snajpere
Ameriku i Britaniju mnogi su optuživali da su licemjerno okretale glavu od "prekomjerne uporabe sile" režima Kralja Hamada. Guardian na kraju podsjeća da su britanske vlasti, koje sada rogobore protiv odlaska njihovih državljana u nesigurni Bahrein, sigurnosti regije i prije svega režima pridonijele na sljedeći način: Nakon što su prosvjedi protiv kraljevske obitelji ugušeni u krvi, britanska Vlada odobrila je Bahreinu prodaju vojne opreme vrijedne više od milijun funti - licence za prigušivače i optičke ciljnike za osobno i artiljerijsko oružje.