Foto: Hina
Pitanje novca
Ako sve prođe po planu, Platini će na ime neprofitne Udruge građana GNK Dinamo, uz doznaku Zdravko Mamić, uplatiti 14 milijuna eura, što ispada oko 107 milijuna kuna. Dva milijuna Modri će zaraditi zbog pobjede u play-offu, a 12 milijuna kao nagradu za plasman u Ligu prvaka. To je, naravno, samo jedan dio bogate nagrade. Drugi dio sočnog kolača dolazi u obliku prodanih ulaznicama, što opet varira o imenu protivnika. Prije tri godine, zagrebačka publika nije bila previše zainteresirana za gostovanja PSG-a, kijevskog Dinama i Porta.
Međutim, kada je Real predvođen Mourinhom i Ronaldom stigao u Zagreb, tamo u jesen 2011. godine, metropolom je zavladala nogometna groznica pa se nešto i zaradilo od ulaznica. Jaka imena protivnika ujedno donose sreću i mir ekipi iz Dinamovog marketinga. Riječ je o društvu čiju stručnost ne možemo komentirati, ali činjenica je da su dobar dio hrvatske javnosti nasmijavali lansirajući akcije poput "poplavi tribine", "milja za stadion" i slično.
I treće, svakom minutom provedenom na terenu u Ligi prvaka, Dinamovim draguljima raste cijena. To je nešto što posebno veseli Zdravka Mamića i njegovog sina Marija, koji nema veze s klubom, ali voli sudjelovati u transferima igrača.
Naravno, iznos raste svakom pobjedom koja vrijedi 1.5 milijuna eura, a svaki izboreni bod donosi 500 tisuća eura. Tu dodajte i potraživanja Dinama koja su na dan 31. prosinca 2014. iznosila 202 milijuna 425 tisuća kuna od ostvarenih transfera, a sve umanjite za 90 milijuna kuna duga s koliko je Dinamo završio prošlu godinu. Sve u svemu, lova je v 'žepu, a sada ostaje vidjeti hoće li Mamićima sportska vizija biti bitna kao i sam novac. No, novac se može potrošiti i na pozajmnice rodbini i prijateljima ili na plaćanje jamčevine. Sve je na Mamićima.
Pitanje rezultata
Dinamo je 2011. godine nakon više od desetljeća čekanja ušao u Ligu prvaka. Taj dugi post prekinut je pod vodstvom Krune Jurčića, koji je za nagradu dobio okršaje s Realom, Lyonom i Ajaxom. Međutim, umjesto fešte i nadigravanja, Modri su doživjeli debakl u skupini zbog kojeg su etiketirani kao jedna od najgorih ekipa u Europi. Nakon šest odigranih utakmica, Ligu prvaka napustili su s nula bodova i gol razlikom minus 19. Godinu dana kasnije, Dinamu je prijetila nova sramota, ali u posljednjim sekundama posljednje utakmice u skupini protiv kijevskog Dinama, Ivan Krstanović poentirao je s bijele točke za prvi povijesni bod još od 1999. godine i remija s Marseilleom.
Dinamo je u međuvremenu kompletno promijenio momčad. Od povijesnog remija s kijevskim imenjakom u ekipi su danas ostali još jedino Arijan Ademi i Josip Pivarić, a udarne snage sada čine legionari iz Portugala i Čilea. Iako je igra Modrih daleko od prave, ne možemo zanemariti činjenicu da je Dinamo posljednju utakmicu izgubio 27. studenog 2014. (Astra, 1:0). Međutim i takav niz skriva bezbroj nedostataka koje Mamić do ulaska u Ligu prvaka mora riješiti.
Pitanje momčadi
Pod broj jedan, Mamić mora otkriti je li Eduardo pravi golman za ono što Dinamo čeka u Ligi prvaka. Njegova forma zabrinjava. Prvi vratar Modrih igra toplo-hladno. Skine zicer, primi pacerski gol i tako u krug. Dinamu za Ligu prvaka treba stabilna figura među vratnicama koja će upravljati ionako propusnom obranom, koja je u europskim kvalifikacijama do sada primila šest golova. Ako su Šimunović i društvo odradili traljav posao protiv norveških, albanskih i luksemburških napadača, postavlja se pitanje kako će to izgledati kada u napad krenu nešto opasniji i ozbiljniji igrači. Drugi problem koji Dinamo ima jest vezni red. Ademi se još uvijek oporavlja od ozljede, Ćorić je u nemilosti trenera, a Concalo i Machado zasad nisu ni blizu razine potrebne za Ligu prvaka. Tu prije svega mislimo na "desetku". Machado, osim srednjeg prsta navijačima, još ništa nije napravio kako bi ostao u sjećanju i opravdao brojku koju nosi na leđima.
Za razliku od Machada, Ćorić iz utakmice u utakmicu oduševljava. Pokazao se kao vrsni tehničar koji dominira veznim redom preciznim dodavanjima i brzom promjenom tempa igre. Izuzetno je brz, okretan, ali ne smijemo zaboraviti da mu je tek 18 godina, odnosno da je još uvijek tinejdžer s vrlo skromnim iskustvom igranja u HNL-u.
Što se tiče napada, Angelo Henriquez i Junior Fernandes još uvijek nisu u pravoj formi, Hodžić je prezelen za Europu, što je pokazao promašajima protiv Skenderbeua, a jedina konstanta je Marko Pjaca koji je zbog svojih predstava zaslužio pozivnicu Nike Kovača. Opet, jedno je razbijati bunkere hrvatskih prvoligaša, a drugo je napadati najskuplje svjetske obrane.
Pitanje trenera
Iako je na početku sezone nekoliko puta izjavio kako mu ulazak u Ligu prvaka nije prioritet, sada kada je pred najvećim trenerskim uspjehom u karijeri Zoran Mamić sigurno drugačije razmišlja. Liga prvaka njegov je osobni motiv, a europska pozornica mjesto na kojem može dokazati svoju trenersku vrijednost. Iako Dinamo pod njegovim vodstvom ne zna za poraz od studenog prošle godine, Modri i dalje lutaju u igru pa ostaje dojam da imaju više sreće nego pameti. Liga prvaka je mjesto koje će razotkriti cara ili potvrditi da ipak nešto vrijedi, jer dominacija u HNL-u nije nešto što može čovjeka ostaviti bez teksta.
Pitanje navijača
Od "Mamiću, odlazi iz svetinje" do aplauza voljenom vođi ispod zapadne tribine. Dinamo ovih godina prolazi kroz najčudniji odnos sa svojim navijačima.