POVIJEST nam otkriva da reprezentacija koja prvi put nakon 24 godine nastupi na Europskom prvenstvu, osvaja to natjecanje. Irska je posljednji put na Euru sudjelovala 1988. godine, prije 24 godine...
Francuska 1960-1984
Francuzi su bili domaćini prvog Europskog prvenstva, ali su morali proći kvalifikacije da bi sudjelovali. Najprije su pregazili Grke s ukupnih 8:2, a u sljedećem kolu i Austrijance s 9:4. U polufinalu u Parizu 6. srpnja dočekali su Jugoslaviju, vodili s 4:2, a zatim primili tri pogotka u četiri minute i mjesto u finalu prepustili Draženu Jerkoviću i suigračima. Od šoka se nisu oporavili do utakmice za treće mjesto s Čehoslovačkom koju su izgubili 2:0.
Slijedile su godine u kojima su Francuzi mijenjali izbornike, ali generacije nogometaša propuštale su Europska prvenstva. Konačno 1984. godine, 24 godine nakon prvog i posljednjeg nastupa na Euru, Francuska je ponovo bila domaćin najboljim nogometašima Starog kontinenta. Cijela nacija vjerovala je da magični trokut Tigana - Giresse - Platini može donijeti naslov.
Utakmicom Francuska - Danska otvoreno je 8. Europsko prvenstvo. Domaćini su pobijedili s 1:0, a jedini strijelac na utakmici bio je tada 29-godišnji igrač Juventusa Michel Platini u 78. minuti. Platini je hat-trickom srušio i Belgiju u drugom kolu, a isto je ponovio u posljednjoj utakmici skupine protiv Jugoslavije.
U polufinalu na Velodromu pred više od 50 tisuća navijača Francuska i Portugal su odigrali jednu od najboljih utakmica u povijesti Eura. Francuzi su poveli preko Domerguea, a Jordao je izjednačio i odveo utakmicu u produžetke. U produžecima je Jordao doveo Portugal na korak do finala, ali je zatim i Domergue postigao svoj drugi gol na utakmici. Zanimljivo da su ta dva gola jedini Domerqueovi golovi u reprezentativnom dresu. U 119. minuti Platini je postigao svoj osmi gol na prvenstvu i izazvao erupciju oduševljenja na marseilleskom stadionu.
Suparnik u finalnoj utakmici na Parku Prinčeva bila je Španjolska koja je nakon jedanaesteraca prošla Dansku. Čudesni Platini doveo je naciju u delirij golom u 57. minuti, a naslov europskih prvaka potvrdio je Bellone golom u sudačkoj nadoknadi.
Grčka 1980-2004
Nogometna reprezentacija Grčke neočekivano se našla među osam najboljih reprezentacija Europe 1980. godine. U skupini sa Zapadnom Njemačkom, Čehoslovačkom i Nizozemskom Grci su osvojili samo jedan bod. U debiju na Europskim prvenstvima izgubili su od Nizozemske 1:0, a zatim su ih Čehoslovaci porazili s 3:1. U posljednjoj utakmici u skupini odigrali su bez golova sa Zapadnom Njemačkom i tako postali jedina momčad koja na tom Euru nije izgubila od kasnijih prvaka.
Uslijedile su 24 godine u kojima se Grci nisu uspjeli kvalificirati na kontinentalno natjecanje. Dolaskom Otta Rehhagela na mjesto izbornika uslijedili su bolji dani za Grke. Put do Portugala bio je težak, u kvalifikacijskoj skupini bili su sa Španjolskom i Ukrajinom, ali su vezali šest uzastopnih pobjeda i kao prvoplasirana momčad izborili dugoočekivano Europsko prvenstvo.
U Portugalu Rehhagelovim momcima nitko nije davao šanse da će proći skupinu u kojoj su bili s domaćinima, Španjolcima i Rusima. Ipak na utakmici kojom je počelo prvenstvo Grci su šokirali sve pobjedom 2:1 protiv Portugala. Četiri dana kasnije Španjolcima su otkinuli bod i imali veliku priliku proći skupinu. Međutim, utakmica protiv Rusije počela je šokantno. Primili su najbrži pogodak u povijesti europskih prvenstava u drugoj minuti, a već u 17. gubili su s 2:0. Grčkoj je u tim trenucima trebao pogodak za četvrtfinale i Zisis Vryzas je uslišio molitve grčkih navijača. Četvrtfinale je bilo najveći uspjeh grčkog nogometa, ali se nisu na tome zaustavili.
Četvrtfinalnu utakmicu protiv Francuske odlučio je Angelos Charisteas u 65. minuti. U polufinalu su ih čekali Česi, predvođeni najboljim strijelcem Eura Milanom Barošem. Nakon 90 minuta nije bilo golova, a Grci su finale izborili srebrenim golom Traianosa Dellasa.
Prvi put u povijesti finale Eura je bilo repriza otvaranja. Charisteas je još jednom bio junak grčke nacije. Nogometaš koji je tada nastupao u Bundesligi za Werder donio je naslov Grčkoj 24 godine nakon debija na Euru.
Irsku su 1988. godine minute dijelile od polufinala
Prije 24 godine Irska je prvi put izborila veliko nogometno natjecanje. Na Europskom prvenstvu u Zapadnoj Njemačkoj Irci su izvučeni u skupini s SSSR-om, Nizozemskom i velikim rivalima Englezima. Već u prvoj utakmici Irci su ostvarili veliku pobjedu. Pao je Gordi Albion pogotkom Raya Houghtona i Irci su imali dvije šanse da izbore polufinale.
Prvu su propustili protiv SSSR-a. Vodili su pogotkom Ronnieja Whelana, ali su 15 minuta prije kraja utakmice primili pogodak. Irskoj je u posljednjoj utakmici protiv Nizozemske za polufinale bio dovoljan i neriješen rezultat, ali su opet posustali u završnici utakmice. Osam minuta prije kraja Nizozemci su postigli odlučujući pogodak i Irci su napustili Europsko prvenstvo i nisu se vratili 24 godine.
U Poljskoj i Ukrajini u skupini su s Hrvatskom, Španjolskom i Italijom, a povijest nam govori da ćemo 1. srpnja gledati radovanje Giovannija Trapattonija na Olimpijskom stadionu u Kijevu.