PROPAO je dogovor najmoćnijih vaterpolskih klubova i krovne europske udruge vodenih sportova (LEN). Projekt vaterpolske Superlige ide dalje, jer čelnici LEN-a nisu željeli ni saslušati stav klubova.
Točnije, nisu se ni pojavili na jučerašnjem sastanku u Debrecenu koji su sami sazvali, otkrio je Media servisu direktor Hrvatskog vaterpolskog saveza Perica Bukić.
"Mi smo pružili ruku suradnje, a nismo dobili ni taj sastanak. To nešto govori o odnosu LEN-a prema klubovima. Nismo dobili niti njihovo prvo, a niti zadnje očitovanje o tretmanu vaterpola i klubova, ali naravno da nas to neće omesti u radu. Jedino dobro što je proizašlo iz svega je čvrsta i odlučna reakcija klubova, koji su svi do jednoga potvrdili želju i odluku o nastupanju u Superligi koja bi trebala početi u 10. mjesecu. Dobra je i odluka ovih 14 klubova da neće nastupati niti u jednom drugom LEN natjecanju. Klubovi su nakon Final Foura zaključili da ovakav sustav natjecanja nije nešto što vaterpolu garantira napredak. Jednostavno želimo nešto drugačije i bolje i napravit ćemo sve da to i postignemo", rekao nam je Bukić.
Podsjetimo, Superliga bi trebala biti svojevrsni pandan dosadašnjoj Euroligi, a kap koja je prelila čašu klubova bila je odluka LEN-a da ograniči broj klubova u najelitijem natjecanju na po dva iz svake države. Iz Hrvatske primjerice, u Euroligi ne bi nastupila Mladost, koja je dvije godine zaredom bila treća u Europi.
Stoga su naši klubovi Jug, Mladost i Primorje, crnogorski Jadran (HN), Primorac i Budva, srpski Partizan, Vojvodina i Crvena Zvezda, mađarski Vasas, Eger i Szeged, te španjolska Barceloneta i moćni talijanski Pro Recco odlučili uzvratiti udarac i osnovati svoju ligu.
"Mislim da je već sada definitivno jasno da smo mi apsolutno ustrajni i odlučni u tome da na jesen počnemo sa Superligom. To nakon ovog sastanka u Debrecenu više nije upitno. Na koji će način LEN reagirati, to tek treba vidjeti. Ponavljam, LEN se nije odazvao našoj inicijativi za zajedničkim sastankom, ali ipak očekujem da će ta tema doći na dnevni red. Ali kažem, daleko je to otišlo od strane ovih 14 najjačih klubova da bi se sada povukli. U politici i sportu je sve moguće, a ovo je jedan dio sporta i politike jer naravno da LEN ima svoju snagu, ali isto tako mislim da se neće moći zanemariti stavovi i mišljenja ovako velikih i kvalitetnih klubova koji de facto drže gotovo cijeli europski, ali i svjetski klupski vaterpolo", pojasnio je Bukić.
Iako Superligu pokreće 14 klubova iz 6 najmoćnijih vaterpolskih država, LEN je mogućim izbacivanjem zaprijetio samo - našem Savezu. Bukić se ipak ne boji sankcija za hrvatske klubove ili reprezentaciju.
"To su sve neformalne aktivnosti. Hoće li se LEN osvetiti Hrvatskoj, pripada u sjenu nekih kalkulacija. Ja to ne očekujem i nadam se da nismo na toj razini da se sada recimo kaže, neće biti kako sam zamislio pa ću nekoga namjerno ošteti. Interno se može svašta dogoditi, ali mi smo na to spremni. Važno je da su odlučnost pokazali i Srbija, Crna Gora, Mađarska, Pro Recco i Barceloneta. Čak su i Mađari inicijatori i s te strane ne vidim zašto bi se na Hrvatskoj lomila koplja. Ponovit ću, to pripada u sferu spekualcija, ali isto tako, očekujem pritisak LEN-a, ali u konačnici ipak očekujem jedan dogovor i razgovor jer mislim da nam je ipak zajednički cilj što bolji i kvalitetniji europski klupski vaterpolo", naglasio je Bukić.
Ipak, ne dijele svi njegovo mišljenje. Prijetnju LEN-a treba ozbiljno shvatiti, upozorio je u razgovoru za Media servis Tomislav Karlo, glavni tajnik Hrvatskog plivačkog saveza koji također djeluje u okviru LEN-a.
"Takva situacija je dosta ozbiljna, možda čak i ozbiljnija nego što se pokazuje. Činjenica je da svi oni Savezi koji su udruženi u Europsku plivačku federaciju moraju poštivati pravila koja su propisana. Oni imaju svoja pravila, oni ih određuju i provode. Sve je dakle, u rukama FINA-e i LEN-e i nije pametno s njima se sukobljavati. S njima treba surađivati i vidjeti koja to pravila nisu dobra i na koji se način mogu popraviti", upozorio je Karlo.