Rizik modernog nogometa: Srčani udar pogađa i najmlađe i najspremnije

CRNOM nizu nema kraja. Gregory Mertens posljednji je u nizu nogometaša koji je doživio srčani udar na travnjaku. Nažalost, nogometaš Lokerena i bivši mladi reprezentativac Belgije tri dana kasnije preminuo je u bolnici. 

Granice u nogometu se sve više pomjeraju, a nogometaši koriste razne preparate kako bi napredovali
 
Medicina ne može naći jedinstven razlog zašto sve više nogometaša doživi srčani udar ili iznenadnu smrt. Stradaju i najmlađi i najspremniji, i to je ono što posebno brine. 
 
Liječnici smatraju da je jedan od razloga što se granice u današnjem nogometu sve više pomjeraju, što su treninzi sve naporniji i što se igra jako puno utakmica u kratkom vremenskom periodu. Osim toga, nogometaši kako bi napredovali koriste razne preparate, koji mogu jako loše utjecati na njihovo zdravlje.
 
Nogometaš Salamance preživio srčani udar, ali se nije vratio nogometu
 
24. listopada 2010. godine igrala se utakmica druge španjolske lige između Salamance i Betisa kada se u 61. minuti igrač domaćina 31-godišnji Miguel Garcia odjednom srušio na terenu. U pomoć su priskočili liječnici obje momčadi koji su ustanovili da je Garcia doživio srčani udar i uz pomoć defibrilatora uspjeli njegovo stanje normalizirati  i spriječiti ono najgore. Nakon što je prebačen u bolnicu gdje  mu je stanje normalizirano, nesretni igrač Salamance izvijestio je javnost da se više neće vraćati na nogometne travnjake.
 

Sno preživio srčani udar i vratio se nogometu

Samo mjesec dana ranije vezni igrač nizozemskog nogometnog velikana Ajaxa Evander Sno pretrpio je srčani udar na travnjaku tijekom susreta rezervnih momčadi protiv Vitessea. Liječnici su ga reanimirali na terenu.

Sno se srušio na travnjak tijekom drugog poluvremena utakmice u Arnhemu, te je nakon ukazane prve pomoći prevezen u lokalnu bolnicu. Tri su ga puta oživljavali prije nego je Sno došao svijesti. Danas nastupa za nizozemsku momčad Den Haag.

 

Louu dijagnosticiran problem sa srcem, ali je nastavio igrati i doživio srčani udar

Anthonyju Van Loou, mladom belgijskom nogometašu, 2008. godine doktori su dijagnosticirali problem sa srcem, ali mu je dozvoljeno da nastavi karijeru nakon što mu je ugrađen defibrilator. Godinu dana kasnije, Van Loo je u play-off utakmici između njegovog Roeselarea i Antwerpena doživio srčani udar, ali srećom sve prošlo bez težih posljedica. Doktori smatraju da mu je upravo defibrilator i spasio život, jer sprečava aritmiju, a srcu elektrošokovima daje normalan ritam. Loo danas nastupa za belgijski Mechelen.

Jarque umro u hotelu na pripremama

Za razliku od drugih slučajeva, Jarque nije srčani udar doživio na terenu već u hotelskoj sobi dok je razgovarao s djevojkom. Momčad Espanyola bila je pripremama u Firenci, a u sobi ga je pronašao cimer Ferran Corominas nakon što ga je alarmirala Jarqueova djevojka. Smrt Jarquea još je tragičnija kada se zna da je nekoliko mjeseci kasnije dobio prvo dijete.

Preminuo Marc-Vivien Foe

Veliki šok izazvala je smrt Kamerunca Marc-Viviena Foea na Kupu Konfederacija koji se održavao u Francuskoj 2003. godine. U četvrtfinalnom susretu s Kolumbijom, Foe je na centru igrališta kolabirao i pao. Liječnici su ga pokušali oživjeti, ali neuspješno. Foe je umro u 28. godini života, a čak se razmišljalo da se Kup Konfederacija preimenuje u Kup Marc-Vivana Foea. Danas se Ispred stadiona Manchester Citya, za kojeg je tad igrao, nalazi spomenik posvećen kamerunskom nogometašu.

Šokantna smrt Mikloša Fehera

Samo godinu dana poslije smrti Marc-Vivana Foea, svijet je šokirala još jedna smrt na nogometnom terenu. Mađar Mikloš Feher na utakmici prvenstva Portugala između Benfice i Vitorie Setubal, u sudačkoj je nadoknadi dobio žuti karton i nakon toga se iznenada srušio na teren. Prvi igrač koji je skočio u pomoć bio je Tomislav Šokota. Liječničkoj ekipi trebalo je deset minuta da dođe do Fehera. Pokušali su oživljavanje elektrošokovima, ali nažalost nije bilo pomoći za Mađara. Benfica je umirovila njegov dres s brojem 29.

Velika tragedija 22-godišnjeg Puerte

U svježem sjećanju je i smrt Sevillinog nogometaša Antonia Puerte. Imao je samo 22 godine kad je preminuo nakon srčanog udara na utakmici između Seville i Getafea. U 35. minuti utakmice srušio se na travu, i iako se pridigao i uz pomoć liječnika napustio teren u svlačionici je doživio još jedan srčani udar koji je bio koban. Prebačen je u bolnicu gdje je tri dana bio priključen na aparate koji su ga održavali na životu, ali su mu nakon tri dana počeli otkazivati vitalni organi i preminuo je. Puerta se u tom trenutku nalazio na popisu reprezentacije Španjolske, a trebao je i po prvi put postati otac.

U travnju 2012. godine u bolnici je od posljedica srčanog udara na terenu preminuo 25-godišnji nogometaš drugoligaša Livorna Piermario Morosini. Doživio je srčani udar tijekom utakmice s Pescarom, a zakazala je liječnička služba. Liječnici su završili i na optuženičkoj klupi. 

Još 1977. godine je na travnjaku nastradao nogometaš po kojem stadion Perugije nosi ime 

Jedna od prvih nogometnih tragedija dogodila se davne 1977. za vrijeme utakmice Serie A između Perugie i Juventusa. Tada se igrač Perugije Renato Curi srušio na terenu i umro od srčanog udara. Stadion Perugie danas po njemu nosi ime.

Dvanaest godina kasnije od srčanog udara preminuo je i nigerijski reprezentativac Samuel Okwaraji za vrijeme kvalifikacijske utakmice između Nigerije i Angole.

Muamba i Gomis se srušili u Londonu

Veliku pozornost izazvao je i događaj iz 2012. godine kada je Fabrice Muamba doživio srčani udar na utakmici svog Boltona i Tottenhama. Utakmica je prekinuta, a Muambino srce prestalo je raditi 78 minuta. Ipak, preživio je i vratio se normalnom životu, ali ne i nogometu.

Tri godine kasnije na istom stadionu onesvijestio se Bafetimbi Gomis, nogometaš Swanseaja. Prevezen je u bolnicu, odakle je nakon nekoliko sati umirio javnost riječima da je s njim sve u redu. Bio mu je to četvrti put u karijeri da se onesvijestio.

"Svjesni smo njegovog stanja, znali smo to i kada je dolazio iz Lyona, to je dio njegove prošlosti, ali očito je prošao sve moguće testove. To je dio njegovog života, ima veze s niskim krvnim tlakom", komentirali su tada iz Swanseaja, za koji je Gomis nastavio igrati.

Vajagić, Turina, Pamić - hrvatska tužna priča

Tragedije su se događale i na hrvatskim terenima.

Prije osam godina Mateo Vajagić, 13-godišnji igrač u Varteksovoj školi nogometa, požalio se prijatelju da se ne osjeća dobro prije treninga sa svojom momčadi. No, ipak odlučio je otići na trening tijekom kojeg mu je pozlilo. Nikada nije bolovao, a umro je od krvnog zastoja srca u bolnici. Danas NK Varteks organizira memorijalni turnir u Mateovu čast.

Nakon što je u svibnju 2013. hrvatski vratar Ivan Turina umro u snu, nogometaš Istre Alen Pamić se samo mjesec dana poslije srušio na malom nogometu, te je preminuo. Pamić je probleme sa srcem imao i ranije, te je padao u nesvijest na travnjaku čak tri puta.

Slaba prevencija najveći problem

Liječnici smatraju da je najveći broj smrtnih slučajeva u nogometu povezan sa slabom prevencijom, odnosno činjenicom da nogometaši nisu podvrgnuti detaljnim pregledima.

Samo bi se detaljnim pregledima mogle uočiti promjene u "rezervi srca", a ukoliko se one ne uoče, nastaje rizik od srčanog udara. 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.