ROMANTIČARSKI London već je prošlost. Svi pričaju samo o olimpijskom karvenalu i kiču Rija. Osim financijske "nule", prijestolnici će ipak ostati neke brojke. One koje su ispisali sportaši. Britanci su strahovali od rezultatskog debakla, ali odradili su najuspješnije Igre od 1908. godine . uzeli su 29 zlatnih i 65 medalja u totalu! SAD su nadvisile Kinu i po broju zlatnih medalja te ukupno i ostavile svoj najveći medaljaški pohod ikada izvan svojog teritorija. Makar su Amerikanci na tronu, Kina ne odustaje od promjene svjetskog poretka, a Britanci su treći na ljestvici osvajača medalja. Slijede Rusija, Južna Koreja, pa predvodnica EU - Njemačka, ispred Francuske i Italije.
London nije bio prekretnica poput Pekinga, ali nije nedostajalo ni breath-taking momenata Individualno, Bolt i Phelps. Jamajčanin je ušao u legendu, ma kako god neki to tumačili, jer je obranio zlatne medalje na dvije sprinterske dionice, 100 i 200 m. Phelps se u 28. godini oprostio od bazena kao najveći olimpijac u povijesti. London ćemo pamtiti i po izdanku plemena Masai, Kenijcu Rudishi koji je neprikosnoveni kralj dionice na 800 metara.
Sjećat ćemo se Oscara Pistoriousa koji je bacio rukavicu izazova tehničarima i etičarima, a i slike Matea Mitchella, koji je završio svoju sprintersku dionicu u štafeti 4x400 sa slomljenom nogom i uveo ekipu u finale. Imat ćemo osam godina vremena da razgovaramo o pohranjenim uzorcima krvi i urina nevjerojatne kineske rekorderke, 16-godišnje Yew Shiwen, prije nego se oni unište. Igre su bile i za pamćenje jer su ih Britanci približili čovjeku. Ili su se barem potrudili.
Iza sebe smo ostavili zemlje poput Danske, Turske, Poljske, Kanade, Argentine. Hrvatska je i lider regije: naši susjedi, Slovenija i Srbija, dijele 42. mjesto ljestvice sa sveukupno četiri odličja (1, 1, 2).
Na koncu, 30. moderne Igre napuštamo kao 26. nacija. Tek smo manje ponosni nego na našim prvim igrama u Barceloni 1992. godine. To se ne može mjeriti o količini zlata.
>>> Američki plivači trijumfirali
HRVATSKI OSVAJAČI MEDALJA U LONDONU
- Vaterpolisti, Giovanni Cernogoraz (gađanje pokretnih meta) i Sandra Perković (bacanje diska) okitili su se najsjajnijim odličjem, veslački četverac je srebrni, a Lucija Zaninović (taekwondo) i rukometaši su brončani.
HRVATSKI OSVAJAČI MEDALJA U PEKINGU
- U usporedbi s Pekingom (2008.) i Atenom (2004.) hrvatski su sportaši osvojili jednu medalju više i time pomakli granicu naše male, ali velike sportske države. Podsjetimo da su naši sportaši u Barceloni 1992. godine uzeli tri medalje (srebro i dvije bronce), u Atlanti 1996. godine dvije (zlato i srebro), te u Sydneyju ponovno dvije (zlato i bronca).
Konačna ljestvica osvajača medalja:
1. SAD 104 (46, 29, 29)
2. Kina 87 (38, 27, 22)
3. Velika Britanija 65 (29, 17, 19)
...
26. Hrvatska 6 (3, 1, 2)