USRED podizanja tenzija između Irana i Sirije te SAD-a, dogodila se i jedna neočekivana posljedica. Jedna od najpopularnijih videoigara svih vremena, League of Legends blokirana je u Iranu i Siriji. Prvi je to put u povijesti gaming industrije da sankcije nekoj državi sadrže i zabranu igranja videoigre koja nema nikakve političke konotacije.
>Iranski zapovjednik: Svaki sukob se može nekontrolirano proširiti
>SAD izveo hakerske napade na Iran
>Trump: Vojna akcija protiv Irana je i dalje opcija
Napad na norveške i japanske tankere kod iranske obale, rušenje američkog drona kojim se pohvalila iranska Revolucionarna garda te hakerski napadi SAD-a na sustave za lansiranje raketa i na špijunsku mrežu nastavljaju narušavati već ionako klimave odnose između Irana i SAD-a. Za to vrijeme čelnici tih zemalja tvrde da su "vojne akcije i dalje opcija" te da se "svaki sukob može nekontrolirano proširiti" te se sve više čini kako je svijet na rubu novog sukoba.
U cijeloj toj šahovskoj partiji moćnika, fleksanja, kako bi rekli mladi na internetu, i kompleksnih političkih odnosa na kraju će, kao i uvijek, nastradati nedužni ako dođe do sukoba.
Tako igrači u Iranu i Siriji više ne mogu igrati League of Legends zbog sankcija SAD-a tim zemljama. Igrači su pri ulasku u igru dobili upozorenje da uslijed sankcija američke vlade više ne mogu pristupiti igri.
Podsjetimo, sjedište Riot Gamesa je u zapadnom Los Angelesu u Kaliforniji, ali League of Legends je globalna usluga u kojoj uživaju igrači iz cijelog svijeta. Osim Iranaca i Sirijaca u ovom trenutku. Nismo pronašli službenu potvrdu da je neka druga igra zabranjena u tim zemljama kao posljedica sankcija, bilo joj sjedište u SAD-u ili ne.
Međutim, vlasnik Riot Gamesa je kineski div Tencent, vrlo blizak državnom vrhu i pogođen trgovinskim sankcijama koje je Kini nedavno uveo Donald Trump. Moguće je da zbog toga dobijemo i nastavak priče. League of Legends zarađuje isključivo od mikrotransakcija u igri. Ovom sankcijom smanjeno im je tržište, a samim time i potencijal za zaradu.
Treba uzeti u obzir da je League of Legends igra isključivo za PC igrače tako da Microsoftove i Sonyjeve konzole i servisi nisu uopće zahvaćeni.
Igrači su u međuvremenu pronašli način kako zaobići zabranu korištenjem VPN-a. Međutim, korištenje virtualnih privatnih mreža i servisa koji ih nude je poprilično skupo. Možda im netko za vrijeme sankcija uskoči u pomoć. Nije poznato koliko dugo će sankcije trajati, kao što ne možemo znati u kojem smjeru će se dalje razvijati odnosi između SAD-a i Irana. Ipak, priča nosi i vrlo zanimljivu poruku. U ovakvim situacijama nitko nije pošteđen, a stav "ne tiče me se" vrijedi samo dok vas se ne počne izravno ticati, ali tada obično već bude kasno.