RUKOMET

Izaberi najbolju momčad Hrvatske svih vremena

Foto: Guliver, EPA, Reuters

ZBOG njih godinama gubimo živce, proživljavamo drame i slavimo najveće uspjehe hrvatskog sporta. Glasaj u velikoj anketi Indexa i izaberi najbolju rukometnu postavu svih vremena.

Rukomet je po broju osvojenih velikih medalja i trofeja najuspješniji sport u Hrvatskoj od osamostaljenja. Hrvatska se na rukometnoj sceni pojavila na Euru u Portugalu 1994. i odmah osvojila prvo odličje, brončanu medalju. Iduće godine Hrvatska je uzela svjetsko srebro na Islandu, a prva velika generacija hrvatskog rukometa zaključila je svoju priču olimpijskim zlatom u Atlanti 1996.

Nakon toga su uslijedili pad i suša medalja koja je trajala do Portugala 2003. kad su Balić, Džomba, Metličić i ostali osvojili svjetsko zlato, a 2004. i olimpijsko u Ateni.

Hrvatska rukometna reprezentacija je od osamostaljenja osvojila dva olimpijska zlata i jedno svjetsko, a jedino joj nedostaje titula europskog prvaka. Hrvatski rukometaši u kolekciji imaju još tri svjetska srebra, tri europska srebra, tri europske bronce i jednu svjetsku.

Od 1994. do danas dres hrvatske reprezentacije nosili su brojni velikani, majstori rukometa. U anketi koja je pred vama izabrali smo po pet igrača na svakoj poziciji u posljednjih 26 godina, a na vama je da svojim glasovima izaberete najbolju sedmorku hrvatskog rukometa u povijesti.

GOLMANI

Vlado Šola osvajao je medalje s obje zlatne generacije - Ćavarovom i Balićevom. U kolekciji ima dvije europske bronce (1994. i 2012.), ima svjetsko zlato iz Portugala 2003. te dva svjetska srebra (1995. i 2005.). Na igrama je osvojio zlato u Ateni 2004. i broncu u Londonu 2012. 

Valter Matošević s Hrvatskom je uzeo oba olimpijska zlata (Atlanta i Atena) te svjetsko u Portugalu. Uz Slavka Golužu jedini ima sva tri velika zlata. Osvojio je svjetsko srebro u Portugalu 2003., a ima i europsku broncu iz 1994. U senzacionalnom preokretu protiv Španjolske u polufinalu SP-a 2003. (Furija je imala šest golova viška na poluvremenu) nevjerojatnom obranom šuta Enricu Masipu otvorio je put Hrvatskoj prema finalu, a onda i zlatu.

Venio Losert ima oba olimpijska zlata, a osvojio je još i tri svjetska srebra te dvije europske bronce.

Mirko Alilović je godinama bio prvi vratar srebrne generacije i u riznici trofeja ima dva europska srebra, jedno svjetsko te još četiri bronce s velikih natjecanja. S reprezentacijom osvojio prvo odličje 2008. Bilo je to srebro na Euru u Norveškoj. U karijeri je uzeo još šest europskih, svjetskih i olimpijskih medalja. Od reprezentacije se oprostio 2018., a dojam je da je u klubovima uvijek branio sigurnije nego u nacionalnoj vrsti.

Ivan Stevanović je u srednjim tridesetima debitirao za reprezentaciju, a u kratkom stažu ostavio je veliki trag. Bio je ključan čovjek u olimpijskim kvalifikacijama za Rio 2016., kad je svojim obranama uništio Norvešku, a bio je i jedan od najboljih igrača u osvajanju europske bronce 2016. u Poljskoj

 

LIJEVA KRILA

Mnogi rukometni stručnjaci će i danas reći da je Patrik Ćavar najbolje lijevo krilo svijeta svih vremena. Pako je osvajao naslove prvaka Europe sa Zagrebom i Barcelonom, a s reprezentacijom Hrvatske ima europsku broncu iz 1994., svjetsko srebro iz 1995. i olimpijsko zlato iz 1996.

Koliko je dobar Ćavar bio igrač, najbolji je dokaz da fenomenalno lijevo krilo Vladimir Mana Jelčić nikad u reprezentaciji nije mogao dobiti pravu šansu, a bio je majstor svjetske klase. S Hrvatskom je osvojio europsku broncu u Portugalu 1994. te olimpijsko zlato u Atlanti 1996. U dramatičnoj utakmici protiv Rusije, koja je nosila polufinale Igara u Atlanti, u posljednjoj minuti je Lavrovu zabio gol iz nemoguće pozicije za izjednačenje. U idućem napadu je Matošević skinuo sedmerac Torgovanovu, a Božo Jović je zabio gol vrijedan polufinala sa zvukom sirene.

Manuel Štrlek je već godinama jedno od najbolji svjetskih krila, a gledajući samo igru u napadu, možda i najbolje. Štrlek je s reprezentacijom osvojio europsko srebro u Austriji 2010, a ima još dva europska srebra, jedno svjetsko i jedno olimpijsko. Prošle godine zbog nesporazuma sa Savezom Štrleka nije bilo u reprezentaciji koja je uzela europsko srebro, a s njim u sastavu Hrvatska ima veliki adut za medalju, možda čak i za zlato, na ovom SP-u.

Goran Šprem je bio hrabro srce hrvatskog rukometa. Odlično lijevo krilo koje je na terenu davalo puno više od svojih objektivnih mogućnosti. Zabio je neke od najvažnijih golova hrvatskog rukometa, a u karijeri je uzeo svjetsko zlato u Portugalu i olimpijsko u Ateni. Ima još dva svjetska srebra (2005. i 2009.).

Nikša Kaleb je Grčkoj u četvrtfinalu Igara u Ateni zabio jedan od najspektakularnijih golova ikad. O njegovoj pirueti i golu koji je zabio iza leđa u skoku pisao je cijeli svijet, a čak i rukometno nezainteresiranim Amerikancima to je remek-djelo bilo zanimljivo. Kaleb možda nije imao lakoću Štrleka ili probojnost Ćavara, ali bio je jako zahvalan igrač koji je podjednako dobro igrao u oba pravca. Osvojio je s Hrvatskom svjetsko i olimpijsko zlato (2003. i 2004), a ima još svjetsko srebro iz 2005. te europsko iz 2008.

 

DESNA KRILA

Hrvatska je u finalu SP-a 2003. pobijedila Njemačku 34:31, a Mirza Džomba je na toj utakmici zabio osam golova iz osam pokušaja. Bio je tada jedini hrvatski igrač izabran u idealnu postavu turnira. Mirza je bio nepogrešiv s linije sedam metara, a zaštitni znak mu je bio suhi list kojim je godinama uništavao najbolje svjetske golmane. S reprezentacijom ima svjetsko i olimpijsko zlato (2003. i 2004.) te europsko srebro iz 2008.

Hrvatska je na Islandu 1995. uzela svoje prvo svjetsko srebro, a Irfan Smajlagić je bio jedini Hrvat u idealnoj momčadi turnira. Pipe je bio vlasnik olimpijskog srebra iz Seula 1988. s reprezentacijom bivše države, a s Hrvatskom je osvojio još i europsku broncu 1994. te olimpijsko zlato 1996.

Ivan Čupić je tri puta bio klupski prvak Europe, dva puta s Vardarom i jednom s Kielceom. U reprezentaciju je upao 2008. na Euru u Austriji i odmah je osvojio srebro. Ima još jedno europsko srebro iz 2010. te svjetsko srebro s Mundijala u Hrvatskoj 2009. Od bronci ima olimpijsku iz Londona 2012., svjetsku iz Španjolske 2013. te dvije europske (2012. i 2016.). Baš kao i Štrlek, Čupić nije igrao prošle godine na Euru, a sad se vratio i bit će veliko pojačanje za Červara.

Zlatko Horvat će s 36 godina biti jedan od najstarijih igrača na SP-u. Na desnom krilu Hrvatske igra od 2008., a u posljednjih 13 godina osvojio je čak sedam medalja na velikim natjecanjima. Nikad najbolji, ali uvijek pouzdan.

Vedran Zrnić je bio pouzdana rezerva Mirzi Džombi. Bio je član zlatne generacije u Portugalu, a ima i zlato iz Atene. Osvojio je još dva svjetska srebra i jedno europsko.

 

SREDNJI VANJSKI

Za mnoge najbolji rukometaš svih vremena, Ivano Balić, igrao se rukometa. Prije 11 godina splitskog su čarobnjaka navijači iz cijelog svijeta, njih 11 tisuća, na stranicama IHF-a izabrali za najboljeg rukometaša u povijesti.
Balić je osvajao naslov svjetskog (2003. godine) i olimpijskog prvaka (2004.), a kao doprvak je završavao svjetska prvenstva 2005. i 2009. te europska 2008. i 2010. godine. Ima još olimpijsku broncu iz 2012. te europsku iz iste godine.
U više je navrata biran za najboljeg igrača najvećih turnira, a 2003. i 2006. godine proglašavan je službeno najboljim svjetskim rukometašem.

Domagoj Duvnjak je imao samo 19 godina kada ga je Červar prvi put uveo u igru na SP-u 2007. protiv Španjolske, a do danas je 32-godišnji kapetan Hrvatske osvojio gotovo sve. Za reprezentaciju je odigrao 214 utakmica, osvajao je medalje na svjetskim i europskim prvenstvima te Olimpijskim igrama. Prije sedam godina službeno je proglašen najboljim igračem svijeta, a vrlo vjerojatno tu će nagradu dobiti i za 2020. Prošle sezone Hrvatsku je vodio do europskog srebra, bio je MVP turnira, a prije nekoliko dana s Kielom je osvojio svoj drugi pehar Lige prvaka. Nedostaje mu samo zlato s Hrvatskom.

Goran Perkovac je s reprezentacijom Jugoslavije osvojio olimpijsku broncu u Seulu 1988., a s Hrvatskom ima europsku broncu iz 1994., svjetsko srebro iz 1995. i olimpijsko zlato iz 1996. Veliku karijeru je počeo davne 1979. u tada slavnom zagrebačkom Medveščaku, a najveći dio karijere proveo je u Švicarskoj. 

Igor Karačić je s Vardarom dva puta bio prvak Europe, a s Hrvatskom ima europsku broncu iz 2016. i srebro od prošle godine. Jedan je od najbolji srednjih vanjskih na svijetu i ne čudi što ga je Červar odlučio pozvati na SP iako Karačić nije posve spreman.

Luka Cindrić ima sličnu karijeru kao i Igor Karačić. Obojica su s Vardarom bili prvaci Europe, a nekako su u isto vrijeme ušli u reprezentaciju. Cindrić je s Hrvatskom osvojio dva europska srebra, a 2017. EHF ga je izabrao za najboljeg igrača Europe. Član je Barcelone koja je u nedavnom finalu Lige prvaka izgubila od Kiela Domagoja Duvnjaka.

 

LIJEVI VANJSKI

Iztok Puc, nikad prežaljeni hrvatski Slovenac. Nastupao je i za Hrvatsku i za Sloveniju. S Jugoslavijom ima olimpijsku broncu iz Seula, a s Hrvatskom europsku broncu iz 1994., svjetsko srebro iz 1995. i olimpijsko zlato iz 1996. S ekipom Zagreba je dva puta bio prvak Europe (1992. i 1993.), a posebno se pamti njegov gol s deset metara u zadnjoj sekundi finala uzvrata protiv Wallaua koji je Zagrebu donio drugi uzastopni naslov prvaka Europe. Preminuo je 2011. s 45 godina.

Domagoj Duvnjak je prirodno srednji vanjski, no gotovo jednako dobro može odigrati na lijevom beku gdje su ga izbornici koristili i često trošili. 

Slavko Goluža je uz Matoševića osvojio sva tri velika hrvatska zlata i jedan je od najtrofejnijih hrvatskih sportaša. Ima dvije Lige prvaka sa Zagrebom, a u reprezentaciji je kao igrač osvajao sve medalje od 1994. do 2005. Najbolju utakmicu u karijeri odigrao je protiv Španjolske u polufinalu SP-a 2003. kad je s osam golova bio jedan od glavnih igrača velikog preokreta. Dugo je bio pomoćni trener Line Červara, a onda je i kao glavni trener osvajao medalje s Hrvatskom.

Tonći Valčić je bio važan dio reprezentacije koja je u Portugalu 2003. uzela naslov prvaka svijeta. Tada je nestao sa scene, dugo ga nije bilo, da bi se potom vratio u reprezentaciju s kojom je još osvojio europska srebra 2008. i 2010. i svjetsko srebro 2009.

Blaženko Lacković u svoje vrijeme bio je jedan od najboljih šutera na svijetu. Zaštitni znak mu je bio skok s mjesta i udarčina s devet, deset metara kojima je bušio najbolje svjetske vratare. S reprezentacijom ima svjetsko i olimpijsko zlato (2003. i 2004.) te još niz ostalih medalja s velikih natjecanja. Zadnja medalja koju je osvojio s Hrvatskom bila je svjetska bronca 2013. Iste je godine s Duvnjakom uzeo naslov prvaka Europe u dresu HSV-a.

 

DESNI VANJSKI

Petar Metličić bio je jedan od najvažnijih igrača drugog zlatnog razdoblja hrvatskog rukometa. Svaku je utakmicu igrao gotovo svih 60 minuta. U napadu je bušio golmane razornim šutom, u obrani je bio nezamjenjiv. U svoje vrijeme bio je jedan od najboljih desnih bekova svijeta. Od reprezentacije se oprostio svjetskim srebrom u Zagrebu.

Zlatan Saračević je, baš kao i Puc, Smajlagić i Obrvan, bio dio generacije koja je s Jugoslavijom uzela olimpijsku broncu u Seulu. S Hrvatskom je osvojio europsku broncu 1994., svjetsko srebro 1995. i olimpijsko zlato 1996. Obranu praktički nije igrao, ali je zato imao jedan od najrazornijih udaraca u povijesti rukometa. 

Marko Kopljar upao je u reprezentaciju na SP-u u Hrvatskoj, kad je na velikoj sceni debitirao osvojenim srebrom. Osvojio je šest velikih medalja s Hrvatskom, a premda je imao veliku karijeru, tijekom koje je igrao za PSG, Barcelonu, Veszprem i Fuchse, u javnosti je često bio osporavan. Zamjeralo mu se da je u napadu bio plašljiv i da je rijetko koristio svoju visinu od 210 cm. Fantastično je čitao igru i bio je jedan od najboljih asistenata. Njegova suradnja s lijevim krilima bila je moćno oružje hrvatskog rukometa. Od reprezentacije se oprostio 2018.

Denis Buntić prvi put se na velikom natjecanju pojavio na SP-u u Tunisu 2005., gdje je bio rezerva Petru Metličiću. Pokazao se kao odlično zamjensko rješenje na poziciji desnog beka i za Hrvatsku je od 2005. do 2018. osvojio četiri velika srebra i dvije bronce. Krasio ga je razoran šut.

Kad se Luka Stepančić pojavio na SP-u u Španjolskoj 2013., nadali smo se da smo dobili novog Peru Metličića. Nažalost, to se nije dogodilo. Daleko od toga da Stepančić nije fenomenalan igrač, ali dojam je da je, s obzirom na talent, mogao i više. Ima svjetsku broncu iz 2013. te europsko srebro od prošle godine. Zbog ozljeda nije igrao na nekim turnirima, a zbog istog će razloga propustiti i ovo SP.

 

PIVOTI

Renato Sulić je jedan je najzagonetnijih tipova hrvatskog rukometa. Petnaest godina u nizu bio je jedan od najboljih pivota svijeta, ali je zbog sukoba s nekim ljudima u Savezu premalo dao hrvatskoj reprezentaciji. Bio je prvi srednji kružni napadač u Portugalu 2003. kad je Hrvatska uzela zlato, a neposredno prije puta u Atenu na Igre doživio je prometnu nesreću zbog koje nije nastupio. Posljednje veliko natjecanje s Hrvatskom odigrao je u Pekingu 2008., kad je Hrvatska završila četvrta. Nakon sedam godina bez nastupa za Hrvatsku, Željko Babić ga je zvao 2015., ali Sulić je odbio poziv.

Kad je Lino Červar preuzeo reprezentaciju nakon debakla na Euru u Švedskoj 2002. (Hrvatska je tada bila zadnja), sa sobom je iz talijanskog Conversana doveo i anonimnog Igora Vorija. Ovaj 203 centimetra visoki pivot se u Portugalu 2003. nije naigrao i njegova uloga u osvajanju zlata bila je simbolična. No, nakon što je Renato Sulić u zadnji trenutak zbog ozljede otpao s popisa za Atenu, Vori je ostao sam na poziciji pivota i morao je igrati čitavo vrijeme. Odradio je posao fantastično, Hrvatska se prošetala do zlata, a Vori je postao nezamjenjiv dio reprezentacije i godinama jedan od najboljih pivota svijeta. Od 2003. do 2013. osvojio je devet velikih medalja, uključujući svjetsko i olimpijsko zlato. Bio je MVP SP-a u Hrvatskoj 2009.

Božidar Jović je s banjalučkim Borcem 1991. osvojio EHF kup, a iduće dvije godine je sa Zagrebom bio prvak Europe. Za reprezentaciju Hrvatske je igrao od 1995. do 2013., a osvojio je olimpijsko zlato u Atlanti 1996., svjetsko zlato u Portugalu 2003. i svjetsko srebro na Islandu 1995. U drami s Rusima u Atlanti zabio je gol u zadnjoj sekundi koji je Hrvatsku odveo u polufinale, a onda i do zlata.

Nenad Kljajić bio je dio slavne generacije Zagreba koja je harala Europom početkom 90-ih, a s reprezentacijom je osvojio europsku broncu 1994. i olimpijsko zlato 1996., kad je Hrvatsku vodio njegov otac Velimir.

Željko Musa nikad nije bio atraktivan igrač, superstar, ali uvijek bi dao svoj maksimum. U obrani neprolazan, moćan, čvrst, u napadu korektan i bitan. Protiv Norveške je prošle godine u zadnjim sekundama produžetka zabio za finale Eura.

 

NAJBOLJI OBRAMBENI IGRAČ

Posljednjih godina na velikim natjecanjima uz najbolju sedmorku i MVP nagradu, bira se i najbolji obrambeni igrač. Hrvatska reprezentacija kroz povijest je imala samo tri specijalista na toj poziciji. Ministri obrane bili su Davor Dominiković, Denis Špoljarić i Jakov Gojun.

 

Želite li momentalno primiti rezultate utakmica Hrvatske, sve vijesti i reakcije sa Svjetskog rukometnog prvenstva instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: rukomet

Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.