OTKAKO je Bojan Bogdanović na ljeto 2019. potpisao ugovor života, četverogodišnju vjernost Jazzu za 73.1 milijun dolara, Utah je konstantno ozbiljan kandidat za NBA titulu, a lani je bila i najbolja momčad regularnog dijela sezone, ali u te je tri godine dobila samo jednu seriju doigravanja.
Bogdanović i iskusni playmaker Mike Conley tada su upotpunili jezgru momčadi na čelu s dinamičnim strijelcem Donovanom Mitchellom i francuskim stupom obrane Rudyjem Gobertom. Tri godine kasnije jasno je da ta jezgra nije konkurentna za osvajanje naslova, zbog previše mana koje se razotkrivaju u doigravanju.
NBA klubovi u takvim se situacijama, kada uvide da im putanja nije dobra, odlučuju za redizajn ili, u ekstremnijim slučajevima, za potpunu rekonstrukciju, i vrlo je izvjesno da će u Salt Lake Cityju doći do ozbiljnijih promjena. Neizvjesna je sudbina trenera Quina Snydera, Mitchell i Gobert su godinama u zategnutim odnosima, na Conleyju se sve više vide godine...
Bogdanović je, unatoč promašenoj potpuno otvorenoj trici koja je mogla produljiti sezonu, najmanji problem. Ali s obzirom na to kako NBA funkcionira, najizglednije je da će Utah problem pokušati riješiti njegovim odlaskom. U nastavku teksta objasnit ćemo zašto, kakve su opcije Jazza i koji bi klubovi mogli biti novo Bojanovo odredište.
Zašto baš Bogdanović?
Hrvatski košarkaš nedavno je napunio 33 godine, a sljedeća će mu sezona biti posljednja u ugovoru koji mu garantira 19.55 milijuna dolara. S obzirom na dob, nije realno da ga Utah smatra dugoročnim rješenjem kada krene u rekonstrukciju.
S obzirom na igračku kvalitetu, njegova vrijednost bi i nakon isteka aktualnog ugovora, uz stalni rast salary capa, trebala ostati u rangu između 15 i 20 milijuna po sezoni, možda i više ako pristane na kraće, na primjer dvogodišnje produljenje.
To nije novac koji će u 34-godišnjaka uložiti momčad u rekonstrukciji. Utah ga tako može razmijeniti, ovog ljeta ili tijekom sljedeće sezone, ali ga i pustiti da ode bez odštete. A to sasvim sigurno neće učiniti jer su igrači Bojanovog profila izuzetno tražena roba među najambicioznijim momčadima u lovu na naslov prvaka.
Enigma udarnog tandema
Utah je u prosincu za glavnog operativca dovela Dannyja Aingea, bivšu zvijezdu Bostona koja je gotovo 20 godina u istoj ulozi vladala Celticsima. Ainge je za dobrobit budućnosti kluba nemilosrdno trejdao legende poput Piercea i Garnetta ili zaslužne zvijezde poput Isaije Thomasa. U novoj sredini, bez emocionalnih veza, bit će još brutalniji.
A prioritet u preslagivanju Utinog rostera bit će mu odluka o Mitchellu i Gobertu. Hoće li obojicu zadržati, trejdati jednog (i kojeg), ili čak obojicu? Gobert je navodno u izlaznom razgovoru rekao upravi da bira između njega i Mitchella. Budući da je NBA liga kojom vladaju igrači, a i logika nalaže rastanak, izvjesno je da će klub prihvatiti taj zahtjev.
Tko će otići? Obojica imaju još četiri godine ugovora, s tim da Mitchell ima igračku opciju za 2025./26. Mitchellu će se u tom razdoblju plaća penjati od 30 do 37, a Gobertu od 37 do 46 milijuna dolara. Dakle, u oba slučaja bila bi to "blockbuster" razmjena u kojoj bi sudjelovalo mnoštvo igrača ili neka druga velika zvijezda.
Oba igrača imaju vrhunskih kvaliteta, ali i očitih mana. Mitchell je izvrstan i svestran strijelac, ali nije puno više od toga. Ima fizički potencijal da bude puno bolji defenzivac nego što jest, a unatoč brojnim prilikama, posebno na početku karijere, nikad nije razvio razigravačke sposobnosti.
Gobert je jedan od najboljih čuvara reketa u povijesti košarke, ali reket je jedini prostor u kojem funkcionira na oba kraja terena, s tim da ga u napadačkom dijelu momčad i ne koristi koliko bi mogla, čak ni kad je potpuno otvoren. U doigravanju su momčadi našle jednostavan recept te protiv Jazza forsiraju postave s pet šutera, kakve potpuno poništavaju Francuzovu najveću vrijednost.
Njemu bi svakako više odgovarala momčad s boljom defenzivnom vanjskom linijom i boljim razigravačem koji bi ga hranio u reketu, a kao potencijalne destinacije spominju se Charlotte i Atlanta. Mitchella su već počeli vrbovati New York Knicksi...
No situacija bi se mogla otegnuti. Utah će strpljivo čekati dok ne dobije najbolju moguću ponudu za neku od svojih zvijezda jer za All-Star igrače s dugoročnim ugovorima može dobiti jako puno - nekoliko mladih igrača, niz budućih izbora na draftu i možda ponekog veterana na zalasku da se visina plaća uskladi s pravilima salary capa.
Druga je varijanta da se zauzvrat uzme nečiji nerazumno visoki ugovor, zaslađen gomilom pickova, te se odluči istankirati sljedeću sezonu i početi nadograđivati momčad kroz draft. Na primjer, Johna Walla iz Houston Rocketsa, koji iz trejda Jamesa Hardena imaju pickova na bacanje..
Kome treba Bogdanović?
Dakle, opcija je puno, a Ainge vjerojatno neće dirati Bojana dok ne riješi pitanje Mitchella ili Goberta, a to se može otegnuti tijekom cijelog ljeta pa bi Bogdanović u klubu mogao započeti novu sezonu, ali otići prije isteka roka za razmjene u veljači, kada bi zapravo trebao biti najtraženiji.
Tada će biti jasno tko su "contenderi" i kome je igrač Bojanovog profila karika koja nedostaje u utrci za naslov. No čak i ako Babin red dođe već na ljeto, već se jasno ističe niz momčadi kojima bi hrvatski as bio veliko pojačanje i koje si ga mogu priuštiti.
Dallasu
Luka Dončić ove je sezone prvi put uveo Mavse u drugi krug play-offa, i to baš nakon Bojanovog promašaja, ali Slovenac je sam priznao da mu je srce stalo dok je lopta letjela prema obruču. "Bogey ne promašuje puno takvih šuteva", rekao je.
Dallas još traži idealne suigrače za svojeg superstara, a s tim je u skladu i razmjena Kristapsa Porzingisa ove godine. Nakon trejda, a posebno u doigravanju, kao druga opcija Mavsa iskočio je Jalen Brunson, kojem istječe ugovor, a koji si je izvedbama protiv Jazza osigurao golemu povišicu i pitanje je hoće li Dallas ispratiti ponude koje će mu doći.
Ugovor istječe i Dorianu Finney-Smithu, odličnom "3-and-D" krilu. Iako Bojan nije toliko dobar defenzivac, njegovim dovođenjem Mavsi bi riješili oba gubitka - startera na krilnoj poziciji i pouzdanu drugu napadačku opciju. S obzirom na to koliku pažnju obrane privlači Dončić, igrač Bojanovih karakteristika mogao bi imati ofenzivnu sezonu života.
Dallas ima nekoliko igrača na kojima bi mogao bazirati razmjenu s Utom - često ozlijeđeni Tim Hardaway Jr. i latvijski šuter Davis Bertans imaju slične ugovore, ali dvije godine dulje. Hardaway je tri, a Bertans četiri godine mlađi od Bogdanovića i kao takvi mogli bi biti interesantni Jazzu kao osnovica trejda.
LA Lakersima
Opće je poznato da LeBron James više voli igrati s iskusnim igračima nego klincima, a dobro je dokumentirano da je najbolje funkcionirao kada je okružen šuterima. Osim toga, LeBron je u okršaju Clevelanda i Indiane u doigravanju 2018., kada su Pacersi razvukli seriju na sedam utakmica, u direktnim okršajima naučio da Bogdanović ni u obrani nije baš bezveznjak.
Lakersi u ovom trenutku nemaju puno načina da dovedu Bogdanovića, ali njihov prioritet je riješiti se Russella Westbrooka, po mogućnosti ne u zamjenu za jednog igrača podjednako visokog ugovora, nego za više jeftinijih, kojima bi ojačali očajnu klupu i, uostalom, dobili veću fleksibilnost u budućim trejdovima.
Da bi sve bilo po pravilima salary capa, Lakersi bi u Salt Lake City morali poslati ugovore u vrijednosti od 20-ak milijuna dolara. Trenutačno bi takav paket mogli složiti od Talena Horton-Tuckera, Kendricka Nunna i Austina Reavesa, redom mlađih igrača koji bi se uklopili u Utinu ideju o rekonstrukciji.
Još veće mogućnosti Lakersi bi mogli dobiti nakon što se riješe Westbrooka, ali opcija je i blockbuster u kojem bi Westbrooka i Horton-Tuckera dali u zamjenu za Goberta i Bogdanovića. Takav bi trejd bio po propisima, ali i samoubojstvo za Džezere, osim ako Lakersi transfer ne zaslade brojnim pickovima. Koje nemaju.
Bojan igra na pozicijama tri i četiri, koje u Lakersima u načelu okupiraju LeBron i Anthony Davis. No Bogdanovićevim dolaskom Davis bi konačno prešao na poziciju centra, koju cijelu karijeru izbjegava, ali na njoj je najkorisniji. Čak i ako bi Bojan bio zamišljen kao šesti igrač, i LeBron i AD sve su skloniji ozljedama pa bi ih Babo često mijenjao u petorci.
Brooklyn Netsima
Netsi su u potpunom kaosu, izgubili su Jamesa Hardena, još nisu dobili Bena Simmonsa, Kyrie Irving propustio je većinu sezone zbog odbijanja cjepiva, a Kevin Durant opet se mučio s ozljedama. Netsima više od svega trebaju stabilnost i pouzdanost, igrač na kojeg će moći računati i dok nema zvijezda.
Netsi imaju igrača njegovog profila u Joeu Harrisu, ali i on je zbog ozljede propustio cijelu ovu sezonu i pitanje je kakav će se vratiti. Bogdanović je u posljednje dvije godine imao operaciju gležnja i problem s prstom, ali nikad nije imao ozbiljnu ozljedu koja bi mu ugrozila karijeru. Uostalom, prošle je sezone odigrao sve 72 utakmice.
Harris bi mogao biti osnovica trejda za Bogdanovića, ali Netsi bi morali ubaciti još jednog mladog jeftinog igrača. Dosta ovogodišnjih rookieja pokazalo je potencijal i netko od trojca Cam Thomas - Kessler Edwards - David Duke mogao bi biti dovoljan da Utah pristane.
Memphisu
Najveći hit ove NBA sezone izuzetno je mlada momčad, kojoj je to mana koliko i snaga. U ovakvoj momčadi Memphisu fali još samo pouzdan, svestran igrač na krilnim pozicijama, posebno nakon što isteče ugovor Kyleu Andersonu. Bogdanović bi, baš kao u slučaju Jamesa i Dončića, profitirao uz magnet za obrane poput Jaa Moranta.
Doigravanje je pokazalo da se Xavier Tillman odlično snalazi kao startni centar, što Novozelanđanina Stevena Adamsa čini potrošnom robom, a ujedno savršenom nadopunom Utine momčadi ako prethodno trejda Goberta.
Miamiju
Miami je prvi nositelj Istoka i momčad dobro pokrivena na svim pozicijama, ali ima prostora za nadogradnju. Na primjer, tricaški specijalist Duncan Robinson nazadovao je ove sezone, nakon što je potpisao petogodišnji ugovor na 90 milijuna dolara. Možda bi mu pomogla promjena sredine - Utah bi dobila mlađeg igrača s višegodišnjim ugovorom, a Miami pouzdanijeg i svestranijeg strijelca i defenzivca.
Oklahoma Cityju?
Ovo bi bila najmanje poželjna opcija za Bogdanovića, ali ne i nemoguća. Thunder je još u dugogodišnjoj rekonstrukciji, ima gomilu mladih igrača, budućih izbora na draftu i prostora pod salary capom. S obzirom na posljednji detalj, to znači da ne mora Jazzu zauzvrat poslati jednaku vrijednost ugovora.
Ako bi se Utah samo željela riješiti Bojanovog ugovora, mogla bi ga utopiti u momčad poput Thundera u zamjenu za mladog igrača, a Oklahoma bi ga zatim u veljači mogla proslijediti nekom od izazivača za naslov, koji bi se za to odrekao, na primjer, dva buduća izbora druge runde drafta. Isti se scenarij može dogoditi i s Houston Rocketsima.
Povišica od 15 posto
Bogdanović bi u svakom slučaju profitirao trejdom. Ne samo zato što bi najvjerojatnije završio u boljoj momčadi nego bi bolje prošao i financijski, budući da u ugovoru ima "trade kicker", prema kojem u slučaju razmjene dobiva povišicu od 15 posto. To znači da bi, u slučaju trejda prije početka sezone, u posljednjoj godini ugovora zaradio dodatna tri milijuna dolara.
Profitirao bi i zato što bi njegova nova momčad zadržala njegova Birdova prava, koja stječe nakon treće godine ugovora, a omogućuju joj da mu produlji ugovor bez obzira na ograničenja salary capa, što je posebno važno za ekipe s visokim plaćama.
Najgori scenarij
Postoji i jedan, ne odveć vjerojatan scenarij, koji bi dugoročno mogao biti loš po Bojanovu karijeru. Ako bi ostao u Jazzu do veljače i pritom iz nekog razloga izgubio vrijednost (ozljeda, drastični pad forme) i ako se ne bi našla momčad spremna preuzeti njegov ugovor do isteka roka za razmjene, Babo i Utah mogli bi dogovoriti raskid ugovora.
Prilikom "buyouta" igrač se obično odriče manjeg dijela preostalog ugovora, ali je nakon toga slobodan potpisati za bilo koji klub, za bilo koju cijenu. Problem je samo u tome što igračima "buyout" dugoročno ruši vrijednost i malotko nakon toga potpiše ugovor i približno visok kao prijašnji.