ALŽIRSKA boksačica Imane Khelif plasirala se u finale olimpijskog boksačkog turnira u kategoriji do 66 kilograma. U polufinalu je odlukom sudaca nakon tri runde svladala tajlandsku boksačicu Janjaem Suwannpeheng. Khelif je privukla veliku pozornost javnosti. Olimpijski odbor dozvolio joj je da se natječe na ženskom turniru, iako je dobila zabranu od Međunarodne boksačke asocijacije zbog viška testosterona. Zbog toga ju mnogi optužuju da je zapravo muškarac.
Sporna boksačica
Kakav tretman Khelif ima na Igrama najbolje je pokazala njezina već prva borba. U nju je ušla uz glasne zvižduke publike, a iz nje izašla kao pobjednica nakon što joj je poslije manje od minute meč predala Talijanka Angela Carini, kasnije priznavši da nije mogla podnositi bol. Zadavala joj ju je, ustvrdili su tada mnogi naglašavajući poznato, suparnica s viškom testosterona i XY kromosomima, koja je i prije borbe postala "sporna boksačica".
Mnogima je postalo sporno kako je uopće moguće da se Khelif natječe na turniru. Puno se pisalo o neravnopravnosti u odnosu snaga nje i suparnica, zaboravljajući pritom dvije stvari. Iza nje je već nastup na Olimpijskim igrama u Tokiju, gdje je nakon pobjede u prvom meču bila poražena u četvrtfinalnoj borbi. Iza nje su i profesionalne borbe s omjerom koji i ne ulijeva strah u kosti.
Ima devet poraza u karijeri
Nije izgubila borbu od 2022., ali ih je dosad izgubila ukupno devet. Konkretno, njezin omjer pobjeda i poraza na amaterskoj razini iznosi 37:9. Daleko je to od nepobjedivosti, a još dalje pogleda li se samo ono što radi kao profesionalka. Khelif je u Pariz stigla s omjerom 9:5 i dva istaknuta poraza od irskih boksačica Kellie Harrington u četvrtfinalu tokijskih olimpijskih igara i finalu Svjetskog prvenstva 2022. od Amy Broadhurst.
Alžirska ambasadorica UNICEF-a rođena kao djevojčica prije 25 godina u siromašnoj obitelji prvo je maštala da će postati nogometašica. Boks je zavoljela kasnije unatoč protivljenju svojeg oca, koji je tvrdio da to nije sport kojim bi se djevojke trebale baviti.