Foto: Privatna arhiva, gorivehawks.com
ČETIRI mladića iz Zagreba u kratkom vremenu su počela osvajati Ameriku.
Ivan Abramović završio je dopisnu školu u Zagrebu, nikad ne mareći za išta drugo osim lopte. U SAD je došao nakon karijere u HAŠK-u, gdje je u 15 utakmica zabio isto toliko golova. Za njegove usluge u ljeto 2015. zainteresirala se Cibalia, međutim Abra je u vlaku za Vinkovce odlučio krenuti u nepoznato i prihvatiti poziv američkog koledža.
Jakov Bašić stigao je pak na Umass Lowell okolnim putem. Naime, njegovi rezultati na TOEFL-a nisu zadovoljavali stroge kriterije, pa mu je trener Francesco učinio veliku uslugu, otvorivši mu vrata fakulteta UCF-a na Floridi, gdje je ovaj "odradio" godinu dana prije nego se u ljeto 2016. priključio hrvatskoj "posadi" u New Englandu.
Ivan Blaškić bio je student FER-a i junior Dinama, a trener Umass Lovell koledža Francesco D'Agostino zamijetio ga je dok je skautirao Jakova Bašića. Odmah ga je kontaktirao, međutim ovaj isprva nije htio ni čuti za odlazak u SAD. No, onda se pomalo počeo privikavati na tu nesvakidašnju ideju.
I tako, dok je Blaškić pripremao teren za odlazak u SAD, Abramović se suočio s jednogodišnjom suspenzijom koja je bila veliki mentalni test za njega. Srećom, vrlo ga je uspješno savladao, odradivši prvu godinu faksa s izvrsnim uspjehom. U isto vrijeme, Jakov Bašić rasturao je na Floridi, izborio se za dosta individualnih nagrada, a jedna od njih bila je uvrštavanje u najboljih 11 cijele konferencije. Sve to, uz vidno napredovanje u engleskom jeziku, donijelo mu je akademsku stipendiju kod prebacivanja na UML koledž.
Međutim, za razliku od Bašića i Abramovića, koji su vrlo uspješno odradili prvu godinu, Blaškić se našao se pred velikim izazovima, što zbog slabog predznanja engleskog jezika, što zbog zahtjevnog programa studija programiranja. Međutim, unatoč svim preprekama ostvario je odličan uspjeh u zimskom semestru 2016. godine. Vrijeme je prolazilo, Abramović, Blaškić i Bašić bili su u svakodnevnom procesu prilagodbe na novi način života, kad je njihov bivši suigrač Dario Jovanovski u ljeto 2016. iznenada postao nova želja trenera Umass Lowella.
Jovanovski je bio još jedan mladi igrač HAŠK-a koji je bio izvan školskog sistema pune tri godine, međutim u želji za profesionalnim usavršavanjem nije prezao ni od odlaska na drugi kontinent. I on je imao problem s TOEFL-om, ali u drugom navratu, već po dolasku na Umass Lovell, uspio ga je položiti.
Umjesto dna, dospjeli do ESPN-a
Tako su se nakon raznoraznih putešestvija i drama, četiri mlada Hrvata, redom napadač Ivan Abramović, branič Ivan Blaškić te veznjaci Jakov Bašić i Dario Jovanovski napokon u rujnu 2016. okupili na Umass Lowell koledžu pred svoju prvu zajedničku sezonu. Interesantno, u predsezonskim anketama predviđali su im posljednje mjesto konferencije, no to im je očigledno bila samo dodatna motivacija.
Vjerovali ili ne, sezonu su odradili s 13 pobjeda, 2 neriješena ogleda i jednim jedinim porazom. Osvojili su konferenciju bez ikakvih drama te tako utišali sve one koji su im prognozirali dno, pozicioniravši se kao treća škola po RPI Rankingu u državi. Da stvar bude nevjerojatnija, osvanuli su na ESPN Top 10 Sports "Moments of the week", kad je Abramović škaricama zabio zlatni gol u produžecima, ali i mnogim drugim važnim televizijskim i medijskim kućama.
Zarazili su grad hokeja nogometom
Također su ekipi donijeli veliki broj individualnih nagrada na državnoj razini. Ipak, najvažnije je da su promijenili mentalitet jedne male škole koja je do tada znala samo igrati hokej i postali simbol nogometa u malenom Lowellu. Indikativno je da su sezonu započeli igrajući utakmice pred svega nekoliko gledatelja, a završili je koncem studenog 2016. pred punim stadionom i s nebrojeno mnogo simpatija.
Nakon svega se ne treba iznenaditi što je na američkim koledžima u ovom trenutku znatno povećan interes za Hrvatima i što će u godinama koje dolaze otvoriti vrata mnogim mladićima iz Domovine. Nažalost, i dan danas, u 2017. godini u Hrvatskoj se mora birati između obrazovanja i nogometnog usavršavanja, pa su talentirani mladi nogometaši, koji su uz to i intelektualci, prisiljeni otići u inozemstvo, gradeći svoje karijere daleko od svojih najbližih.
"Mladi u Hrvatskoj moraju biti odvažni i zgrabiti priliku"
O tome smo razgovarali s Ivanom Abramovićem, koji je poslao savjet mladim nogometašima u Hrvatskoj. "Prije svega, neka vjeruju u sebe i ne odustaju olako od svojih snova. Trebaju biti otvoreni raznim idejama. Nekad situacija kod kuće stvarno ne izgleda najbolje, ali uz trud i vjeru prilike se otvaraju, samo onda treba biti dovoljno odvažan i uzeti tu priliku."
"Strah od nepoznatog je mnoge igrače odbio od odlaska u Ameriku. Mnogi misle da je ovo neki treći nogometni svijet, ali kvaliteta nogometa na američkim koledžima je dobra. Liga je prilično jaka, a igrači fizički moćni. Amerikanci jako puno vremena posvećuju fizičkoj pripremi nogometaša i to se definitivno odražava na terenu", rekao je za Index Abramović.
Na pitanje koliko im je važno to što mogu studirati paralelno s igranjem nogometa te gdje se vide u budućnosti, Jovanović je odgovorio: "Velika je to stvar, završavati fakultet i igrati na visokom nivou. Neki od nas došli su tu s idejom da faks i nije toliko bitan, ali su vrlo brzo shvatili važnost i značenje studiranja u Sjedinjenim Američkim Državama."
"Gdje se vidimo u budućnosti? Sigurno da je ostvarenje profesionalne karijere u planu svih nas. Opcije se polako otvaraju, samo treba biti strpljiv. Naravno da je svima nama san igrati u Europi, međutim ne bi imali ništa protiv, dapače, da ostanemo igrati u MLS-u", dodao je za kraj jedan od četvorice hrvatskih asova na ovom američkom koledžu.