Foto: Getty Images / Guliver Image
POVIJEST je prva asocijacija na nogometni klub Milan. Bogata povijest svjetskog nogometa. Sve ono što nogomet predstavlja oslikava se kroz dostignuća talijanskog kluba koji se posljednjih pet-šest godina pokušava vratiti na vrh.
Na tom putu Rossonerima stoji Rijeka koja će večeras od 21:05 sati na slavnom San Siru igrati drugo kolo skupine D Europske lige.
Rijeka igra protiv najvećeg protivnika posljednjih desetljeća. Davne 1984. godine pod stijenama Kantride pao je Real Madrid (3:1). Tako 33 godine Riječani čekaju mogućnost da sruše klub takvog pedigrea.
Stiglo 11, a otišlo 15 igrača
Milan, sedmerostruki europski prvak, doživio je posljednjeg ljeta korjenite promjene. Silvio Berlusconi je nakon 31 godine prodao klub kineskom konzorciju Rossoneri Sport Investment Lux za 740 milijuna eura. Yonghong Li preuzeo je klub i obećao navijačima da će ga vratiti na vrh.
Izvršni direktor Marco Fassone i Massimiliano Mirabelli preuzeli su klub i doveli 11 igrača za 232 milijuna eura. Momčad je napustilo čak 15 igrača, pa sada govorimo o potpuno novom Milanu, čiji je najveći cilj ove sezone izboriti povratak u Ligu prvaka. Za tako nešto ima dvije prilike - osvojiti prva četiri mjesta u Seriji A ili osvojiti Europsku ligu, čiji jedini trofej nedostaje u bogatom klupskom muzeju.
Donnarumma, Bonucci, Biglia, Kalinić...
Transfer Leonarda Bonuccija iz Juventusa uzbudio je javnost, a Vincenzo Montella dobio je braniča, vođu i kapetana kakav je godinama nedostajao na San Siru još od odlaska Paola Maldinija, Alessandra Neste, pa i Thiaga Silve.
Klub je jedva uspio sačuvati sjajnog vratara Gianluigija Donnarummu, zbog kojeg je ratovao s kontroverznim menadžerom Minom Raiolom. Također, tu su i novi bekovi, Ricardo Rodriguez i Andrea Conti (ozlijedio se i pauzirat će šest mjeseci), kao i novi "redatelj" igre Lucas Biglia koji je stigao iz Lazija. Sredinu drži i fizički dominantni Franck Kessie, a napad je obogaćen Andreom Silvom i Nikolom Kalinićem (zabio Rijeci jedan gol u šest susreta kao igrač Hajduka), uz koje je svoje mjesto pronašao i supertalentirani Patrick Cutrone.
Za ofenzivnu ideju igre zaduženi su Giacomo Bonaventura, Hakan Çalhanoğlu i Suso Fernandez koji je prije dva dana produžio ugovor do 2022. godine.
Ipak, za dva mjeseca, koliko traje njegova sezona, Milan je pokazao dva lica - crveno u Europi i crno u Seriji A.
Europski lav
Nikad ranije Milan nije krenuo s novom sezonom kao ove. Rossoneri su 27. srpnja slavili kod rumunjske Craiove 1:0, a švicarski reprezentativac Rodriguez postigao je prvi gol. U uzvratu nije bilo problema (2:0), nakon čega je na San Siru stradala Škendija 6:0, a u Skoplju je potvrđen plasman u grupnu fazu pobjedom 1:0.
Dominantno su započeli i skupinu slavljem 5:1 u Beču kod Austrije, što i nije iznenađenje kad se zna da Milan oduvijek igra u Europi fantastično, bez obzira na kvalitetu. Inozemne utakmice izazivaju euforiju u Lombardiji i svi se nadaju da bi njihova momčad mogla stići do finala natjecanja 16. svibnja u Lyonu.
Naravno, Rijeka za protivnika ima, uz Arsenal, na papiru najvećeg favorita za osvajanje Europske lige, s tim što će joj se krajem godine u nokaut fazi priključiti još neke zanimljive ekipe iz Lige prvaka, ali Talijani s pravom računaju na trofej.
Talijanska maca
I dok je u Europi pobijedio svih pet utakmica, s gol razlikom 15:1, Milan u Seriji A ima problema. U gotovo svakoj utakmici Montellina momčad se mučila, iako je ostvarila četiri pobjede u šest susreta. Međutim, poraz od Lazija ogolio je sve nedostatke momčadi.
Rimljani su ih razbili 4:1, a Ciro Immobile radio je što je htio na Olimpicu, gdje je zabio hat-trick i upisao asistenciju. Osim što je izgubio od tradicionalnog rivala, navijače je zabrinula činjenica da momčad doslovno nije zaprijetila golu Lazija u 90 minuta. Bio je to znak da se nešto mora učiniti, pa su nakon toga stigle pobjede nad Udineseom (2:1) i SPAL-om (2:0).
Ipak, veliki udarac momčadi Milana uslijedio je u Genovi proteklog vikenda, kada je Sampdorija taktički i fizički srušila Milan (2:0) na Luigi Ferraris stadionu. Ponovno Kalinić i društvo nisu uputili nijedan ozbiljniji udarac na gol Sampa, nakon čega se Montella našao na udaru javnosti, a izvršni direktor Fassone poslao jasnu poruku njemu i igračima...
"Jako smo ljuti nakon današnjeg poraza i nema nikakvih alibija. Očekivali smo poteškoće u prvih šest mjeseci, s obzirom na to da je stiglo dosta novih igrača koji se trebaju uklopiti. Međutim, ne smijemo gubiti utakmice rutinski. Milan to sebi ne smije dozvoliti. Ne smijemo gubiti od momčadi naše razine i kvalitete, a osobito od Sampdorije koja je ispod nas po kvaliteti, iako nas je zasluženo pobijedila. Moramo nešto promijeniti jer stav ekipe nije bio dobar. Moramo reagirati i ne želimo više vidjeti ovakve predstave. Mi smo Milan", poručio je bijesni Fassone.
Pitanje svih pitanja: Je li Montella taj?
Svih prethodnih sezona Milan nije imao ni dobre igrače ni momčad, a niti prave trenere. Još od Massimiliana Allegrija na klupi nije bilo stratega koji ima iskustvo osvajanja velikog trofeja. Početnici Clarence Seedorf, Filippo Inzaghi, Christian Brocchi i vječno osrednji treneri poput Siniše Mihajlovića dobivali su priliku, a rezultati su bili uvijek loši.
Zato se talijanska javnost s pravom pita je li Montella pravi izbor. Prošle sezone osvojio je talijanski Superkup u Dohi protiv Juventusa (Mario Pašalić zabio je posljednji penal za trofej), a u završnici prvenstva katastrofalnom serijom rezultata (dvije pobjede u devet utakmica) ipak je stigao do šestog mjesta i Europske lige. Šesto mjesto otvorio mu je Lazio (završio peti u Seriji A i igrao finale Kupa), a Inter i Fiorentina nisu bili ni zainteresirani za Europsku ligu, pa su se natjecali tko će više utakmica izgubiti do kraja.
Prodajom kluba Montella je zadobio povjerenje novih čelnika i sudjelovao u transfernoj politici kluba. Jednom prilikom otkrio je kako se o pojačanjima pitao 49 posto, a Fassone i Mirabelli 51 posto, čime je aludirao da su stigli svi nogometaši koje je on želio.
Promjenom formacija i igrača izluđuje navijače
Milan igra već skoro dva mjeseca, a Montella s igračima koje je on doveo ne zna što će učiniti. Iz utakmice u utakmicu mijenja igrače, pa i formaciju, što izluđuje navijače. Tako je do Lazija igrao s formacijom 4-3-3, a nakon poraza pod pritiskom okrenuo na 3-5-2, ali je ponovno doživio veliki poraz od Sampdorije.
Rotira braniče, veznjake i napadače, pa se momčad ne može uigrati jer isti sastav nije vezao dvije utakmice zaredom. U napadu zabijaju svi, od Silve, preko Cutronea, pa sve do Kalinića (zabio dva gola Udineseu). No još uvijek se ne zna tko je glavni napadač i koja je točna pozicija Susa, zbog čega Španjolac dosta trpi.
Mediji s Apenina pišu da razmišlja o trećoj formaciji 3-4-2-1, što najbolje pokazuje u kakvoj je Montella konfuziji, što bi motivirana Rijeka mogla itekako iskoristiti, znajući da bi joj se trebao suprotstaviti kombinirani Milan.
Mazzarri ili Sousa sad, Conte ili Ancelotti na ljeto
Zato će se kroz sljedećih mjesec dana pokazati ima li Montella kapacitet voditi Milan i ugraditi mu pobjednički mentalitet. Osim Rijeke, čekaju ga derbiji protiv Rome, Intera i Juventusa, pa bi do 1. studenog sve trebalo biti jasnije.
Navodno su već spremni njegovi nasljednici - Walter Mazzarri ili Paulo Sousa koji bi mogli voditi momčad do kraja sezone, a na ljeto bi čelnici krenuli u lov na Antonija Contea (prije nekoliko dana priznao je da se želi vratiti u Italiju) ili na Carla Ancelottija koji je pod velikim pritiskom u Bayernu, a na San Siru ga obožavaju.
Milan je itekako ranjiv, neuigran i još uvijek se traži na terenu, što je jako dobra šansa za Rijeku, ali s duge strane Montellin imperativ pobjede jasno je upozorenje za momčad Matjaža Keka da ga na San Siru čeka bijesni rival naglašenog europskog pedigrea.