HRVATSKA nogometna reprezentacija odigrala je odličnu utakmicu na Cipru i svladala domaćina 3:0.
Bila je to vjerojatno najbolja utakmica Hrvatske u ovim kvalifikacijama. Od pobjede više veseli to što je susret poslužio kao prozor u potencijalnu budućnost reprezentacije na pozicijama gdje je najtanja. Iz ove perspektive, ta budućnost izgleda sjajno.
Turbo mlada i moderna obrana rasteretila je Modrića
Hrvatska u modernoj povijesti nije istrčala na službenu utakmicu s ovako mladom obranom. Joško Gvardiol (19) još uvijek je tinejdžer, Josip Stanišić tek je dvije godine stariji, Sosi su 23 godine, a najstariji je Duje Ćaleta-Car koji je navršio 25 godina. Nova, mlada, moderna generacija braniča izgledala je jako dobro, a njene kvalitete na lopti odmah su imale velik utjecaj na napadačku igru čitave momčadi.
Već smo pisali o tome kako su Gvardiol i Ćaleta-Car opcije za budućnost koje nude puno više u izgradnji igre nego je to dosad bio slučaj. Njihova sposobnost da iznesu loptu i tako prebace napad u iduću fazu, da smireno i pasom traže rješenje u svakoj situaciji i da mogu odigrati loptu kojom direktno guraju napadače u šansu donijelo je dašak svježine u igru Hrvatske.
Posebno se to vidjelo na primjeru Modrića. On je u obrani u kojoj su igrali Lovren i Vida bio prisiljen često se spuštati njima u krilo kako bi preuzeo loptu i započeo napad. Sada kad ima oba stopera jaka na lopti, za tim nema potrebe. Protiv Cipra je igrao puno bliže suparničkom golu, gdje i treba biti u ovakvim utakmicama. Imao je udarac koji je prohujao malo pored stative, asistenciju za Perišića i još jednu loptu kojom je namjestio zicer.
Grafika: Sofascore za IndexSport
Rasterećenje Modrića u prvoj fazi izgradnje napada bitno je i zbog njegovih godina. S 36 na leđima, bespotrebno ga je i šteta trošiti tamo gdje to nije nužno.
Odličnu utakmicu su uz stopere odigrala i dva hrvatska beka, a debitant među njima možda je i najveći dobitak ove utakmice.
Stanišić je poklon kakvom se nitko nije nadao
Sosa i Stanišić su kombinirano imali čak osam ključnih dodavanja i 96 točnih dodavanja ukupno. Orijentacija na njih bila je logična u susretu kada se suparnik brani u plitkoj 5-4-1 formaciji koja se organizirano spušta ispred svog gola. Doduše, imali su samo tri centaršuta, ali to je dobrim dijelom uvjetovano manjkom igrača na skoku i krivim tajmingom situacija u kojima oni moraju dobiti loptu za centaršut.
Posebno je oduševio Stanišić, čovjek koji je ove sezone došao "ni iz čega", kao poklon iz minhenskog Bayerna. Napravio je nekoliko neprisiljenih grešaka, ali prvi dojam je odličan. Pokazao je da ima sjajan pregled igre, a posebno impresivna bila je njegova sposobnost da u ulozi bočnog veznog igrača pomogne u kreaciji napada. U prvom poluvremenu odigrao je četiri sjajna dijagonalna ili paralelna pasa kojima je brzo promijenio težište igre.
Grafika: Sofascore za IndexSport
Njegova vrijednost dodatno raste ako znamo kakva je situacija na toj poziciji. Šime Vrsaljko muči se s ozljedama i odigrao je tek 22 minute nogometa ove sezone. Dalić je tako do pojave Stanišića ostao samo na Juranoviću, koji je u Legiji igrao vrlo dobro, ali u drugom (3-5-2) sistemu i ulozi. Svaka njegova ozljeda ili suspenzija predstavljala bi ogroman problem, a sada postoji barem jedno dobro rješenje. Pri tome treba imati na umu da Stanišić nije prodoran bek od kojeg možemo očekivati centaršuteve poput Sose, ali je obrambeno vrlo dobar i pouzdan u dodavanjima. U stilu igre vidi se da je na početku karijere uglavnom igrao na poziciji stopera ili zadnjeg veznog.
Neefikasnost bi mogla koštati Hrvatsku
Hrvatska je vrlo lako zavladala utakmicom. Sa svih 11 igrača koji mogu sudjelovati u prvoj fazi napada lako su obilazili prvu obrambenu prepreku. Modrić je igrao tamo odakle najlakše može dominirati ovakvom utakmicom, a Perišić, Vlašić i Livaja su vrlo dobro radili bez lopte i u nekoliko navrata dali opciju u dubinu. Bilo je samo pitanje hoće li Hrvatska otići na sigurnu prednost prije eventualnog kiksa ili nervoze, ali smo na kraju gledali festival promašaja.
U čitavom Dalićevom mandatu nije odigrana utakmica s ovoliko promašaja čistih situacija, pa i penala. Uz malo više preciznosti i sreće, Hrvatska je mogla i trebala Cipranima uvaliti šest komada.
Grafika: Sofascore za IndexSport
Treba napomenuti da, koliko god dobar dojam ostavlja ova utakmica, ta neefikasnost može biti veliki problem. Naime, Hrvatska drži čelo ljestvice s istim brojem bodova kao i Rusija, ali u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo gol-razlika bitnija je od međusobnog omjera. Hrvatska zasad ima +3 u toj koloni i naoko lakši raspored, pa su golovi Gvardiola i Livaje u završnici strahovito bitni.
Iz te perspektive, nejasno je zašto je Modrić izvodio kazneni udarac. Dosad je u reprezentativnoj karijeri pucao devet penala, od čega je tri promašio, što daje slabu konverziju od 67%. Štoviše, i neki penali koje je zabio (na Svjetskom prvenstvu protiv Rusije i Danske te na Euru protiv Austrije) stigli su nakon loših udaraca. Jasno je da kao najbolji igrač u hrvatskoj povijesti ima bitnu ulogu i utjecaj na momčad zbog kojeg preuzima odgovornost u ovakvim situacijama, ali ovo rješenje je dokazano daleko od optimalnog.
U ovakvoj skupini, baš kao u Rusiji protiv domaćina ili Danske, jedan takav detalj može presuditi.