Nogomet kakav danas poznajemo ima dugu povijest koja seže stoljećima unatrag, ali njegov suvremeni oblik počeo je poprimati jasne konture tek u drugoj polovici 19. stoljeća. Jedan od ključnih trenutaka u povijesti sporta dogodio se 30. studenoga 1872. godine, kada je odigrana prva službena međunarodna nogometna utakmica, između Škotske i Engleske.
Ova utakmica ne samo da je postavila temelje međunarodnih nogometnih natjecanja već je simbolizirala početak globalne nogometne priče koja traje i danas.
Do sredine 19. stoljeća nogomet se igrao u različitim oblicima diljem Britanije i pravila su se znatno razlikovala od mjesta do mjesta. Tek 1863. godine, osnivanjem Nogometne udruge (Football Association, FA) u Engleskoj, standardizirana su pravila igre. Ova su pravila postala temelj modernog nogometa, a tijekom sljedećeg desetljeća igra je stekla popularnost među raznim slojevima društva.
Ideja o organiziranju međunarodne utakmice rodila se iz prijateljskih utakmica koje su se već održavale između engleskih i škotskih igrača. Međutim, ti susreti nisu bili u potpunosti međunarodni jer su za obje strane često igrali igrači s obje strane granice. Kako bi se uspostavila jasna razlika, dogovoreno je da se organizira utakmica u kojoj će nastupiti isključivo igrači rođeni u Škotskoj i Engleskoj.
Dan povijesne utakmice
Prva međunarodna utakmica odigrana je na terenu Hamilton Crescenta, kriket-igralištu u Glasgowu. Utakmicu je pratilo oko 4000 gledatelja, što je za tadašnje vrijeme bila impresivna brojka. Vrijeme je bilo hladno i maglovito, ali to nije spriječilo entuzijastične navijače da svjedoče povijesnom događaju.
Škotski tim, u potpunosti sastavljen od igrača kluba Queen's Park, najstarijeg nogometnog kluba u Škotskoj, predvodio je kapetan Robert Gardner, koji je ujedno bio vratar. Engleska momčad bila je mješavina igrača iz nekoliko klubova, a kapetan je bio Cuthbert Ottaway.
Taktika i način igre
Današnji ljubitelji nogometa možda bi ostali iznenađeni primitivnošću taktike i načina igre u toj utakmici. Škotska je igrala s formacijom nalik na današnju 2-2-6, s naglaskom na dribling i individualnu tehniku. Njihov cilj bio je kombiniranom igrom stvarati prilike za gol, što je bilo relativno inovativno za to vrijeme. S druge strane, Engleska je preferirala dugim loptama probijati obranu protivnika, što je više nalikovalo rudimentarnom rugby stilu.
Lopta koja se koristila bila je teška i često nepravilnog oblika, što je igru činilo dodatno izazovnom. Utakmica je trajala 90 minuta, a sudac, koji je ujedno bio odgovoran za vrijeme, imao je tek osnovne alate za vođenje susreta.
Na prvoj međunarodnoj nogometnoj utakmici nije postojala greda na golovima! Golovi su bili sastavljeni od dva vertikalna stupa povezana trakom ili užetom na vrhu, koji su označavali visinu. Ovo je bilo u skladu s tadašnjim pravilima nogometa jer još uvijek nije postojala standardizacija u izgradnji golova.
Greda kakvu danas poznajemo uvedena je 1875. godine kao dio pravila igre.
Tijekom cijele utakmice obje su strane imale prilike, ali napadi su često završavali prije nego što bi došli do ozbiljne prijetnje. Škotska je zahvaljujući brzim napadačima nekoliko puta opasno zaprijetila engleskom golmanu. S druge strane, Engleska je imala nekoliko udaraca koji su prošli blizu škotskog gola.
Unatoč velikim naporima s obje strane nijedan tim nije uspio postići pogodak. Utakmica je završila rezultatom 0:0, što je možda razočaralo publiku, ali povijesni značaj ovog susreta nadmašio je sportski rezultat.
Rivalitet traje i danas
Prva međunarodna nogometna utakmica postavila je temelje za razvoj organiziranih natjecanja između reprezentacija. Nakon ove utakmice Škotska i Engleska nastavile su redovito igrati međusobne susrete, a njihov rivalitet postao je jedan od najstarijih i najpoznatijih u svijetu nogometa.