Dominacija Danaca, nova era Francuza, težak posao za Hrvate. Kreće rukometno ludilo

Foto: Igor Kralj/PIXSELL - Epa - Profimedia - Matija Habljak/PIXSELL

SVJETSKO prvenstvo u rukometu počinje u utorak. Jedan od domaćina ovogodišnje svjetske smotre jest i Hrvatska. Zagreb, Varaždin i Poreč ugostit će četiri od osam grupa, u Varaždinu će se igrati i druga faza, a u Zagrebu će se utakmice moći pratiti sve do polufinala. Druga dva domaćina su Danska i Norveška, a sama završnica (finale i susret za treće mjesto) održava se u Oslu.

Tko stoji na putu Hrvatskoj?

Sustav natjecanja je takav da su momčadi raspoređene u osam skupina po četiri reprezentacije, a tri najbolje iz svake plasirat će se u drugu fazu, koja se također igra po grupnom sustavu. Tada će se složiti četiri grupe po šest ekipa, s tim da se prenose bodovi iz prve faze.

Hrvatska se u prvoj fazi nalazi u skupini s Egiptom, Argentinom i Bahreinom, a zatim se križa s grupom u kojoj su Slovenija, Island, Kuba i Zelenortski Otoci. Ždrijeb se može ocijeniti kao povoljan jer su izbjegnute najveće rukometne sile, ali glavni konkurenti Hrvatskoj bit će momčadi od kojih je na zadnjim velikim natjecanjima gubila.

Slovenija je Hrvatsku nadigrala prošle godine na Olimpijskim igrama, Island u "biti ili ne biti" utakmici na Europskom prvenstvu, dok je debakl protiv Egipta izbacio Hrvatsku sa zadnjeg Svjetskog prvenstva. Stoga je jasno da Hrvatskoj neće biti nimalo lako izboriti mjesto u četvrtfinalu.

Egipat i Island imaju problema s ozljedama, ali su i dalje jaki

Prednost koju Hrvatska ima nad spomenutim reprezentacijama, osim domaćeg terena, jest i to što na prvenstvo dolazi zdrava. Jedini igrač na kojeg Dagur Sigurdsson ne može računati je golman Matej Mandić, a iako su David Mandić i Luka Cindrić imali problema, prema svemu sudeći bit će spremni.

S druge strane, uz ozljede nekih od igrača iz šireg kadra, Egipat dolazi bez jedne od dvije glavne zvijezde. Prvenstvo će propustiti Yehia El-Deera, srednji vanjski Veszprema. Ipak, s igračima kao što su sjajni Yahia Omar iz PSG-a, Ahmed Hesham iz Montpelliera, nezgodni pivot Ahmed Adel i odlično desno krilo Mohammad Sanad, Egipćani će svakako imati visoke ambicije na ovom natjecanju.

Yahia Omar (Foto: EPA)

Islandu nema Omara Ingija Magnussona, koji je u Magdeburgu već godinama jedan od najubojitijih strijelaca Bundeslige. Također, barem prvu grupnu fazu će propustiti i iskusni Arom Palmarsson. No, Island je reprezentacija koja je u usponu, puna je igrača iz njemačkog prvenstva te drugih europskih velikana, a u izostanku spomenutih igrača kao prvo ime nameće se srednji vanjski Gisli Kristjansson iz Magdeburga. Tu je i Bjarki Mar Elisson, izvrsno krilo Veszprema.

Slovenija je u dobrom nizu

Slovenija nema pretjeranih problema s ozljedama, a u odnosu na Olimpijske igre ostala je bez Jure Dolenca, Deana Bombača i Mateja Gabera, koji su se oprostili od reprezentacije. Oni najbolji i dalje su tu pa će predvođeni Aleksom Vlahom i Blažom Jancom, koji su skoro pa sami pobijedili Hrvatsku u Parizu, pokušati nastaviti niz dobrih rezultata.

Lani su Slovenci bili šesti na Euru, a olimpijska medalja pobjegla im je za dlaku - i od Danske u polufinalu i od Španjolske u susretu za broncu gubili su po jedan razlike.

Ostale reprezentacije u ovim skupinama su autsajderi, ali ih se ne smije otpisati. Sigurdsson kao bivši izbornik Japana dobro poznaje Bahrein i naglasio je da ih se ne smije olako shvatiti, a Argentina je prije četiri godine šokirala Hrvatsku na SP-u. Doduše, Argentinci na ovo prvenstvo dolaze značajno oslabljeni - otpala su im braća Simonet, kao i Andres Moyano, startni desni vanjski.

Danska protiv svih

Kao možda i nezapamćeno velik favorit u prvenstvo ulazi Danska. Kladionice na Dance kao osvajače nude tečajeve oko 1.80. Drugim riječima, daju im preko 50 posto šanse da će oni osvojiti i četvrtu uzastopnu svjetsku titulu.

A kako i ne bi, jer u ovom trenutku je posve legitimno zapitati se može li itko zaustaviti Dansku na putu do višegodišnje dominacije rukometom. Na svakoj ili gotovo svakoj poziciji Danci imaju najkvalitetnije igrače svijeta.

Desni vanjski Mathias Gidsel u ovom je trenutku najbolji rukometaš svijeta, Simon Pytlick na drugoj je strani enigma za sve obrane, Magnus Saugstrup jedan je od najboljih pivota, a Emil Jakobsen jedno od najboljih lijevih krila na svijetu. Uz sve to, na golu je Emil Nielsen, koji je sposoban raditi čuda. Mogli bismo nabrajati i dalje jer uz takvu ekstra kvalitetu Danci ujedno imaju i širinu kakvu nitko drugi nema.

Vanjska linija Danske - Simon Pytlick, Rasmus Lauge, Mathias Gidsel (Foto: EPA)

Svaka druga reprezentacija itekako bi osjetila odlaske Mikkela Hansena i Niklasa Landina, ali Dance to uopće ne brine. Hansenova uloga u momčadi se do Olimpijskih igara ionako smanjila do te mjere da je bio samo izvođač sedmeraca (od 29 golova na turniru, samo tri je zabio iz igre), a Landin je ulogu prvog golmana prepustio Nielsenu.

I još sad kad je Landin otišao, zamijenio ga je odlični Kevin Moller iz Flensburga. Nevjerojatno je koliko Danska ima kvalitetnih opcija i zaista bi bilo iznenađenje da bilo tko drugi postane svjetski prvak.

Što je s Francuzima?

Ali koliko god Danska bila moćna - nije svemoćna. Na Olimpijskim igrama namučili su je i Šveđani i Slovenci, koje je u četvrtfinalu i polufinalu dobivala minimalnom razlikom, dok joj je titulu na Europskom prvenstvu u produžecima uzela Francuska. 

Očekivano, kao glavnog konkurenta Danskoj kladionice stoga opet vide Francusku, na koju se nudi tečaj oko 4.00. Iza Francuza su katastrofalno odigrane Olimpijske igre na domaćem terenu. Jedva su se provukli u četvrtfinale, a onda su u njemu ispali od Njemačke.

Osim što će se pokušati izvaditi nakon tako lošeg rezultata, ovo Svjetsko prvenstvo označit će i početak jedne nove ere za francuski rukomet jer više nema Nikole Karabatića. Uz njega, otišli su i Vincent Gerard i kapetan Valentin Porte. Zbog ozljede neće igrati Hugo Descat, inače prvo lijevo krilo.

Izgledalo je kao da neće biti ni Dike Mema, što bi bio ogroman udarac za Francusku, ali njen prvi desni vanjski ipak se uspio oporaviti od ozljede ramena brže od očekivanog pa će s Nedimom Remilijem, Ludovicom Fabregasom, Elohimom Prandijem i ostalima predvoditi sastav Guillaumea Gillea. 

Slijede Šveđani, a kladionice vjeruju i Norveškoj

Na popisu favorita slijedi Švedska, kojoj će nedostajati sjajni srednji vanjski Felix Claar te oba nositelja obrane, Max Darj i Oscar Bergendahl. I bez njih je to vrlo kvalitetna momčad koju će Jim Gottfridsson, Andreas Palicka, Hampus Wanne i drugi pokušati dovesti do svjetske medalje, kojih ukupno imaju 12, ali su zadnju osvojili - vjerovali ili ne - prije 30 godina.

Nakon toga dolazi šest-sedam podjednakih reprezentacija, uključujući i Hrvatsku, koje se s pravom nadaju da mogu do medalje. Po kladionicama je prva među njima pomalo iznenađujuće Norveška, koja još od poraza od Hrvatske u polufinalu Eura 2020. nije ušla u borbu za odličja. Sander Sagosen nakon teške ozljede više nije onakav kakav je bio i dojam je da su najbolji dani ove norveške generacije iza njih.

Nesuđeni hrvatski reprezentativac postaje španjolski dirigent

Španjolci su prošle godine doživjeli debakl na Europskom prvenstvu, ali su zato na Olimpijskim igrama osvojili broncu. Sada imaju određenih problema s ozljedama jer im neumoljivog desnog krila Aleixa Gomeza, kao ni njegove prve zamjene Kauldija Odriozole, no Ferran Sole iz PSG-a je više nego dobra treća opcija.

Lidersku palicu još jednom će imati Alex Dujšebajev, a i Španjolska se polako okreće mlađim snagama pa bi veliku ulogu trebao imati 19-godišnji Barcelonin organizator igre Petar Cikuša Jeličić. Na popisu je i njegov brat blizanac Đorđe.

Podsjetimo, njih dvojica mogla su igrati i za Hrvatsku i za Srbiju jer im je otac nekadašnji hrvatski rukometaš Zoran Cikuša, a majka Srpkinja Tatjana Jeličić, ali su se na kraju odlučili za državu u kojoj su se rodili i odrasli. Nešto slično kao braća Karabatić.

Petar Cikuša (Foto: EPA)

Njemačka ima najuzbudljiviju mladu jezgru momčadi

Iznenađujuće nisko smještena je Njemačka, koja je osvojila srebro u Parizu. Nijemci imaju najuzbudljiviju mladu jezgru momčadi. Prvi među njima je 22-godišnji desni vanjski Renars Uščins, trenutačno drugi strijelac Bundeslige, a na lijevoj strani je 21-godišnji Marko Grgić, još jedan nesuđeni hrvatski reprezentativac. I Grgić briljira u njemačkom prvenstvu, gdje je ove sezone treći najbolji strijelac.

Svakako vrijedi izdvojiti i 21-godišnjeg Justusa Fischera, najboljeg strijelca Bundeslige među pivotima, a uz iskusnije igrače kao što su Johannes Golla i golman Andreas Wolff, Njemačka izgleda kao da bi mogla biti spremna za velike stvari na ovom prvenstvu. 

U širi krug favorita i potencijalnih iznenađenja upadaju još samo već spomenuti Island, Slovenija i Egipat, kao i Mađarska, dok reprezentacije poput Portugala, Nizozemske, Poljske ili Austrije mogu zagorčati život svakome, ali teško je očekivati da će ostvariti neki veći uspjeh.

Standings provided by Sofascore

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.